قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

اولین جلسه شورای هماهنگی كاشان پایتخت نهج البلاغه انجام شد

اولین جلسه شورای هماهنگی كاشان پایتخت نهج البلاغه انجام شد

قائم: اولین جلسه شورای هماهنگی «کاشان پایتخت نهج البلاغه» با حضور استاندار اصفهان و نمایندگان ولی فقیه در استان های کاشان و اصفهان و مجموعه مدیران استانی و شهرستانی در شهر کاشان انجام شد و برنامه های تدوین شده برای «طرح ملی کاشان پایتخت نهج البلاغه» به تصویب رسید.


به گزارش قائم به نقل از روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرتضی خدمتکار در گفتگو با خبرگزاری شبستان اظهار داشت: اولین جلسه شورای هماهنگی «کاشان پایتخت نهج البلاغه» با حضور استاندار اصفهان و نمایندگان ولی فقیه در استان های کاشان و اصفهان و مجموعه مدیران استانی و شهرستانی در شهر کاشان انجام شد و درباب تبیین سیاست های طرح ملی نهج البلاغه و همین طور برخی برنامه های دوسالانه طرح ملی نهج البلاغه بحث و تبادل نظر شد.
مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباب انتخاب کاشان بعنوان «پایتخت نهج البلاغه» اظهار نمود: یکی از برنامه های سال جاری ما که به صورت جدی هم آنرا دنبال می نماییم، بحث ترویج فرهنگ معارف و نهج البلاغه در قالب «طرح ملی پایتخت نهج البلاغه» است پس مقرر شده است این طرح به صورت دوره ای و چرخشی در استان های مختلف به میزبانی یکی از شهرهای کشور که زمینه مناسب برای اجرای این طرح را داشته باشد، اجرائی شود.
خدمتکار با اعلان اینکه کاشان بعنوان اولین پایتخت نهج البلاغه ایران انتخاب شده است، اضافه کرد: به علت وجود زمینه ها و زیرساخت های مناسب هم در کاشان و هم در استان اصفهان ما را مجاب به انتخاب این استان بعنوان اولین پایتخت نهج البلاغه ایران کرد، همین طور وجود موسسات، مراکز قرآنی و دینی و سابقه کارهای دینی در رابطه با موضوع از دیگر اهداف ما در این انتخاب بوده است، این دوره تا سال ۱۴۰۰ می باشد و طبیعتا اواخر سال ۱۴۰۰ شهر بعدی انتخاب خواهد شد.
مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با عنایت به این که طرح ملی پایتخت نهج البلاغه کاشان یک طرح ملی و سراسری است در ایام آتی شاهد اثرات مثبت آن در اهداف پیش بینی شده در این طرح باشیم.
لازم به توضیح است، در اولین جلسه شورای هماهنگی «کاشان پایتخت نهج البلاغه» آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان اظهار داشت: کاشان شهر علم و پایتخت نهج البلاغه است و علاقه خاصی به فعالیت در حوزه ترویج نهج البلاغه در این منطقه وجود دارد.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان اشاره کرد: مطالعه و ترجمه نهج البلاغه به تنهایی کافی نیست و باید اهتمام ویژه ای به حفظ و تفسیر آن خصوصاً در میان جوانان صورت گیرد.
وی اظهار داشت: در حوزه نهج البلاغه باید گروهی متخصص، موضوعات خاص کاربردی فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اعتقادی را اولویت بندی کنند تا این مطالب در مدارس، دانشگاه ها و مساجد آموزش داده شود.
همین طور آیت الله عباسعلی سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان نیز در اولین نشست شورای هماهنگی طرح ملی کاشان پایتخت نهج البلاغه در کاشان اظهار داشت: نسخه نخست نهج البلاغه بیش از ۵ قرن قبل از عراق به منطقه کاشان آمد و این منطقه توانست بعنوان ناشر نهج البلاغه نام خودرا در تاریخ ثبت کند، پس افتخاریابی پایتختی نهج البلاغه در کاشان مرهون و مدیون دو برهه تاریخی است. تاریخ کهن و پیشینه افتخارآمیزی که هیچ جای ایران به اندازه این منطقه در این حوزه سربلند نیست.
آیت الله سلیمانی اضافه کرد: این منطقه خودرا بعنوان نخستین شهر نهج البلاغه در کشور به جامعه اسلامی معرفی نمود و توانست در نشر نهج البلاغه نقش آفرین باشد. پس پیشینه این منطقه در دست یافتن به این افتخار نقشی اساسی داشته است.
نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان اشاره کرد: نهج البلاغه معتبرترین متن معارف دین ما پس از قرآن کریم است. دلدادگی مردم کشور به امیرالمومنین (ع) بسیار زیاد است اما نشر کلام ایشان، تبلیغ اندیشه ایشان و ابلاغ معارف نهج البلاغه ایشان از این خطه صورت گرفت.
همین طور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در این جلسه با اشاره به اهمیت برگزاری این طرح در کاشان، ضرورت همراهی و همکاری همه دستگاه های عضو شورای هماهنگی را در اجرای طرح ملی نهج البلاغه خواهان شد.
حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی اضافه کرد: درآستانه سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزاری این جلسه فرصت مغتنمی است که در آن با ارائه نظرات مسؤولان و کارشناسان و دست اندرکاران شورای هماهنگی، برنامه های طرح ملی نهج البلاغه به مرکزیت کاشان بررسی و اجرای برنامه های خاص و ماندگار در ابعاد فرهنگی و هنری برنامه ریزی و اجرائی شود.
گفتنی است، اولین نشست شورای هماهنگی طرح ملی کاشان پایتخت نهج البلاغه به ریاست آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اصفهان و با حضور دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان، آیت الله سلیمانی نماینده ولی فقیه و امام جمعه کاشان و حجت الاسلام رمضانعلی معتمدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و مسؤولان محلی در دانشگاه کاشان انجام شد.
منبع:

1399/09/24
23:48:51
5.0 / 5
777
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم