قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

اعتلای عدالت خواهی از آموزه های زیارت اربعین است

اعتلای عدالت خواهی از آموزه های زیارت اربعین است

به گزارش قائم اگر تمامی این قرون را نگاه نماییم كه از واقعه عاشورا می گذرد دهه و به دهه و سال به سال به عاشقان و محبان خاندان نبوت(ص) و مخصوصاً سیدالشهدا(ع) افزوده و وعده الهی محقق شده است.كلام را با این آیه شریفه آغاز می كنم كه فرمود: إِنَّ الَّذِینَ آمَنُواْ وَعَمِلُواْ الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدّاً به این معنا كه: همانا كسانی كه ایمان آورده و كارهای شایسته انجام داده اند بزودی خدای رحمان برای آنان محبّتی (در دل ها) قرار می دهد.
آنچه از تاریخ برمی آید و از نخستین زیارت اربعینی كه جابربن عبدالله انصاری در سال ۶۱ هجری انجام داده تا امروز كه میلیون ها انسان خویش را برای زیارت اربعین به كربلای معلا می رسانند، همه حكایت از افزایش مهر و محبت خاندان اهل بیت(ع) در دل مردم دارد.
جابربن عبدالله انصاری در كهن سالی در كوچه های مدینه عصا می كشید و می فرمود: ای گروه انصار! فرزندانتان را با عشق علی ادب بیاموزید... این آموزه او این حكمت را داشت كه عشق به حضرت علی (ع) عشق و ادب ولایت پذیری است. ولایت پذیری و ولایت مداری از اركان درس محبت به اهل بیت(علیهماالسلام) و واقعه عاشورا تا اربعین حسینی است. امروز كه ما سیل مشتاقان امام حسین(ع) از مسلمان و غیرمسلمان را در حركت عظیم اربعین مشاهده می نماییم، جلوه آموزه ولایت مداری است. مهر و محبت مردم به خاندان نبوت (ص)ریشه در تربیت ولایت پذیر مردم دارد. ولایت مداری یعنی ایمان و اعتقاد به تمام سجایای نیكوی اخلاقی و الهی، یعنی درس توحید، شجاعت و شهادت درراه حق و حقیقت، این آموزه­ها درس مكتب تشیع است كه انسان وارسته پرورش می دهد. زیارت اربعین گام برداشتن در این راه پرفیض و بركت است.
اینكه امروزه مشاهده می نماییم انسان ها از فرق مسلمان تا مرام ها و مكاتب مختلف و متفاوت خویش را به زیارت اربعین می رسانند تبلور این معنا است كه عشق به آموزه های عمیق این مكتب فراتر از مرزها در قلوب انسان ها نفوذ كرده و آنها را به وحدت در كلمه توحید و حق و حقیقت رسانده است. شكوه این مراسم حیرت همگان را برانگیخته است؛ مخصوصاً اینكه مردم از جای جای عالم خویش را به این زیارت می رسانند تا سهم و نقشی در این آیین انسان ساز داشته باشند.
از منظر سیاسی هم این واقعه بسیار پر اهمیت مخصوصاً اینكه جهان اسلام امروز در شرایط سختی است و جنگ و خونریزی تحمیل شده بر مسلمانان احتیاج به نماد و نشان ظلم ستیزی دارد. زیارت اربعین از این منظر كه این همه مسلمان در كنار هم یاد ظلم ستیزی سیدالشهدا را زنده نگه می دارند و در زمان غیبت امام معصوم با توجه به رهنمودهای ولی فقیه در كنار یكدیگر هستند، آشكار نشان قدرت جامعه اسلامی است. امروز كه مطابق با اعتراف سازمان ها و نهادهای بین المللی كودكان مظلوم یمنی به خاك و خون كشیده می شوند، جمعیت عظیم حاضر در زیارت اربعین بر این نكته تأكیددارند كه در كنار مظلوم هستند و همچون ید واحده در مقابل ظالمان جهان می ایستند. یكی از بركات زیارت اربعین اعتلای آموزه عدالت خواهی است و به طلبكاران جهان تاكید می كند نمی گردد با پول نفت خون مظلومان را پایمال كرد.
* مدرس حوزه و دانشگاه

۲۵۸۲۵۸

1398/07/20
23:14:52
5.0 / 5
4705
تگهای خبر: اربعین , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵