قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

پیشنهاد ماسینیون به فیلسوف فرانسوی درباره حضرت زهرا(س)

پیشنهاد ماسینیون به فیلسوف فرانسوی درباره حضرت زهرا(س)

ماسینیون، در سالهای پایانی عمر خود نامه ای به هانری کربن شاگرد و همکارش نگاشته و در این نامه درباره «اسلام عرفانی» و حضرت فاطمه(س) سفارش ای دارد.


به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین، سیدرضا فیض، محقق و عرفان پژوه که نامه به استاد هانری کربن را ترجمه کرده، می گوید: ماسینیون از کربن خواسته بود تا مجموعه ای درباره حضرت فاطمه (س) تهیه نماید، برای اینکه او را بانو می دانست که می تواند حامل نور شناخت الهی باشد.
این پژوهشگر عرفان اسلامی می گوید: چهره سرشناس اسلام شناسی در فرانسه، ماسینیون، در سالهای پایانی عمر خود نامه ای به هانری کربن شاگرد و همکارش نگاشته است. وی در این نامه درباره «اسلام عرفانی» از کربن که او را نزدیک ترین شخص به اندیشه خود می داند سفارش هایی دارد. این نامه سه سال پیش از مرگ ماسینیون و ۱۶ سال پیش از مرگ کربن نوشته شده است. نامه او با عبارت «تقدیم به دوست و همکار عزیزم» شروع می شود و در تاریخ ۱۷ سپتامبر ۱۹۵۹ در یکی از شهرهای ساحلی شمال فرانسه نوشته شده است. فیض اضافه کرد: در این نامه ماسینیون خطاب به کربن گفته که پیش از هر چیزی و هر کسی در دنیا روی شخص او حساب می کند و معلوم است که از کتاب آخر کربن الهام گرفته و برمبنای آن می گوید که چه برنامه هایی را برای آینده دارد و چه کارهایی را می خواهد به او بسپارد. این متفکر خطاب به کربن گفته شما از هر کسی به اندیشه من نزدیک تر هستید بدین سبب رسالت شما به رسالت من نزدیک است. همین طور وی در این نامه می افزاید «بعد از مرگ من از این دوستی مقدس دفاع کن». دلیل این جمله اش هم این است که ماسینیون و کربن در ابتدای کارشان با هم اختلافاتی داشتند مثلا اینکه ماسینیون به کربن ایراد می گرفت که چرا اینقدر به ابن عربی می پردازی. این نویسنده و پژوهشگر افزود: نکته جالب دیگر این است که ماسینیون دین نداشته و بگفته خودش بعد از آن که وارد طاق کسری می شود و یکسری اتفاقات می افتد در برخورد با اسلام دیندار و مسیحی می شود. او به کربن می گوید من با تو درباره اسلام عرفانی و اسلام شیعه حرف هایی دارم مثلا اینکه از تو می خواهم مجموعه ای راجع به حضرت فاطمه زهرا (س) توسط ایرانی های فرانسوی زبان مثل مرحوم معین، انجمن فلسفه و انیستیتو مطالعات ایرانی در پاریس تهیه نماییم چند من حدود پنج سال است که به این مساله اندیشیده ام و اگر تو باوجود همه کارهایت این کار را بکنی من خیلی خدا را شکر می کنم. چونکه انجام این کار وسیله قوی برای اتحاد بین شیعه و سنی و مسیحیت و اسلام است. این حرف ماسینیون یعنی اینکه شخصیت حضرت زهرا (س) می تواند تسنن و تشیع و مسیحیت و اسلام را با هم جمع کند. همین طور ماسینیون از کربن خواسته بعد از مرگ وی از دوستی مقدسی که خدا درباره حلاج و فاطمه (س) و سلمان محمد (ص) به او الهام نموده است دفاع کند. وی افزود: آیا ذات احدیت چیزی غیر از وحدت و عشق به وحدت است؟ وحدت عاشق و معشوق در عشق. به عقیده ماسینیون اگر حضرت مریم حامل روح القدس است حضرت زهرا (س) هم حامل نورالهی و یک شخصیت فراتاریخی است. به عقیده ماسینیون حضرت زهرا (س) یک نور ازلی و ابدی است. /6262

1399/10/11
18:34:43
5.0 / 5
1218
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , دین , مقدس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵