قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

رونمایی از سریع ترین و قدرتمندترین پردازنده نورومورفیك جهان برای هوش مصنوعی

رونمایی از سریع ترین و قدرتمندترین پردازنده نورومورفیك جهان برای هوش مصنوعی

محققان دانشگاه ˮسوئینبرنˮ از سریع ترین و قوی ترین پردازنده محاسبات عصبی جهان برای هوش مصنوعی رونمایی کردند که عملکرد آن سریع تر از ۱۰ تریلیون عملیات در ثانیه است.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک پردازنده نورومورفیک(محاسبات عصبی) نوری جدید که توسط محققان دانشگاه صنعتی "سوئینبرن"(Swinburne) ساخته شده است، می تواند بیشتر از ۱۰۰۰ برابر سریع تر از پردازنده های کنونی کار کند. قدرت پردازش این پردازشگر هوش مصنوعی سریع تر از ۱۰ تریلیون عملیات در ثانیه است.
این اختراع می تواند انقلابی در شبکه های عصبی و به صورت کلی پردازش نورومورفیک ایجاد نماید.
مهندسی نورومورفیک(neuromorphic) یا به اختصار نورومورفیک که "محاسبات عصبی" هم نامیده می شود، مفهومی است که در اواخر دهه ۱۹۸۰ توسط "کارور مید"(Carver Mead) توسعه یافته و به مفهوم استفاده از سیستم های مجتمع سازی در مقیاس بسیار بزرگ(VLSI) حاوی مدارهای آنالوگ الکترونیکی، برای تقلید(شبیه سازی) معماری عصبی و بیولوژیکی موجود در سیستم عصبی است.
جنبه اصلی مهندسی نورومورفیک درک چگونگی مورفولوژی نورون های ویژه، مدارها، برنامه ها و معماری های همه جانبه محاسبات مدنظر را ایجاد می کند، بر نحوه عرضه اطلاعات و بر استقامت در مقابل صدمه ها تاثیر می گذارد، یادگیری و توسعه را ترکیب می کند و سازگاری با تغییرات محلی (انعطاف پذیری) و تغییر تکاملی را آسان می کند.
مهندسی نورومورفیک مبحثی میان رشته ای است که از زیست شناسی، فیزیک، ریاضیات، علوم کامپیوتر و مهندسی الکترونیک ایده می گیرد تا سیستم های عصبی مصنوعی مانند سیستم های بینایی، سیستم های سر-چشم، پردازنده های شنوایی و ربات های خودمختار را طراحی کند که معماری فیزیکی و اصول طراحی آن مبتنی بر اصول سیستم عصبی بیولوژیکی است.
"دیوید ماس" پروفسور دانشگاه "سوئینبرن" می گوید: این موفقیت با "میکروشانه های نوری" به دست آمده است.
میکروشانه ها(Micro-combs) دستگاههای جدیدی هستند که از صدها لیزر مادون قرمز تشکیل شده اند و همه روی یک تراشه نگه داشته می شوند. آنها در مقایسه با سایر منابع نوری، بسیار کوچک تر، سبک تر، سریع تر و ارزان تر هستند.
نوآوری جدیدی که توسط تیم دانشگاه "سوئینبرن" نمایش داده شده است، از یک پردازنده واحد استفاده می نماید، در حالیکه همزمان داده ها را در زمان، طول موج و ابعاد مکانی از راه یک تراشه میکروشانه مخلوط می کند.
"ماس" می گوید: طی ۱۰ سالی که من در اختراع این فناوری نقش داشته ام، تراشه های میکروشانه یکپارچه بسیار مهم شده اند و دیدن آنها که این پیشرفت های بزرگ در ارتباطات و پردازش اطلاعات را امکان پذیر می کنند، واقعاً هیجان انگیز است. میکروشانه ها نویدهای بزرگی را برای تأمین نیاز سیری ناپذیر دنیا به اطلاعات عرضه می دهند.
دکتر "شینگویان(مایک) شو" از محققان ارشد این مطالعه توضیح داد که چگونه این استفاده ابتکاری از میکروشانه ها نگاهی اجمالی به پردازنده های آینده دارد.
وی اظهار داشت که این فناوری در همه انواع پردازش ها و ارتباطات قابل اجرا می باشد و در آینده سبب کاهش چشم گیر هزینه و انرژی خواهد شد.
پروفسور "دیمین هیکس" از دانشگاه "سوئینبرن" و موسسه "والتر و الیزابت هال" اظهار داشت: شبکه های عصبی همگرا و پیچیده در انقلاب هوش مصنوعی مهم بوده اند، اما فناوری سیلیکونی موجود به صورت فزاینده ای گلوگاهی در سرعت پردازش و بهره وری انرژی بوجود می آورد.
وی ادامه داد: این دستیابی به موفقیت نشان داده است که چگونه یک فناوری نوری جدید سبب ایجاد شبکه هایی سریع تر و کارآمدتر شده و نمایشی عمیق از مزایای تفکر میان رشته ای در الهام و شجاعت برای گرفتن ایده از یک زمینه و استفاده از آن برای حل یک مساله اساسی و مشکل در دیگری است.
منبع:

1399/10/21
20:50:13
0.0 / 5
1207
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم