قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول وزارت علوم خبر داد؛

آخرین تغییرات در آئین نامه چاپ مقالات علمی

آخرین تغییرات در آئین نامه چاپ مقالات علمی

به گزارش قائم مشاور معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اظهار داشت: در صورتیکه نشریه ای رتبه ضعیف را کسب کند از فرایند ارزیابی خارج می شود و به مدت دو سال نمی تواند به فرایند ارزیابی ورود کند.رضا نقی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره شاخصهای ارزیابی نشریات علمی توضیح داد و اظهار داشت: وزارت علوم در همین زمینه آیین نامه ای را ابلاغ کرده و شاخص هایی را برای نشریات در نظر گرفته است؛ مثل گستره جغرافیایی داوران، زمان پذیرش مقاله تا چاپ و سایر موارد و رتبه نشریات به ترتیب کیفیت "الف"، "ب"، "ج" و "د" مشخص شده است و در صورتیکه نشریه ای رتبه ضعیف را کسب کند از فرایند ارزیابی خارج می شود و به مدت دو سال نمی تواند به فرایند ارزیابی ورود کند.
نشریات علمی در یکسال چند بار باید منتشر شوند؟
وی در ادامه اظهار نمود: تعداد شمارگان انتشار هر نشریه علمی در طول سال باید به صورت منظم و به یکی از صورت های دوفصلنامه دو شماره در سال، فصلنامه چهار شماره در سال، دو ماهنامه شش شماره در سال و یا ماهنامه ۱۲ شما را در سال منتشر شود و خارج از آن مجاز نیست. همینطور فصلنامه ها در بیشتر موارد باید در سال حداقل ۲۴ مقاله علمی و در هر شماره و حداقل ۶ مقاله علمی منتشر کنند.
شاخص های ارزیابی مجلات علمی
عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور درباره معیارهای کلی ارزیابی نشریات علمی اظهار داشت: انتشار بموقع و رعایت ضوابط آیین نامه نشریات ۱۶۰ امتیاز، داشتن وبگاه استاندارد، زیرساخت و اطلاعات شناسنامه نشریه ۱۷۰ امتیاز، رعایت آئین نگارش و کیفیت مقالات ۲۷۰ امتیاز، رعایت فرآیند پذیرش مقالات و داوری تخصصی ۸۰ امتیاز، وضعیت نشریه در نمایه های استنادی و تخصصی و اجتماعی ۲۳۰ امتیاز، به کارگیری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری برای رعایت اخلاق علمی نشر به پیشگیری از بروز تخلفات علمی ۹۰ امتیاز دارد که در مجموع هزار امتیاز می شود.
مشاور معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که داریم این است که رتبه بندی ها را در انتشار مقالات دکتری و ارتقا اعضای هیأت علمی مد نظر قرار دهیم یعنی سقف نمره برای چاپ مقاله در مجله های شماره الف و یا ب متفاوت خواهد شد. یعنی مثلاً به دانشجویان دکتری خواهیم گفت باید مقالات خویش را در ژورنال های "الف" و یا "ب" به چاپ برسانند که البته این مورد هنوز نهایی و ابلاغ نشده است.
تاکید وزارت علوم بر چاپ آنلاین مقالات قبل از چاپ کاغذی
وی با اشاره به اینکه در بیشتر ژورنال های خارجی پذیرش و چاپ آنلاین همزمان است، اظهار داشت: در بیشتر مجلات جی سی آر این طور است که زمانی پذیرش را دریافت خواهید کرد که که چاپ آنلاین آن اتفاق افتاده باشد. ما در آیین نامه جدید تلاش کردیم، ژورنال های داخلی را به این سمت ببریم که وقتی مقاله ای را پذیرش کردند، چاپ آنلاین داشته باشند و بعد از آن چاپ کاغذی آن صورت گیرد.
کاهش فاصله بین پذیرش تا چاپ مقاله در نشریات داخلی
نقی زاده اضافه کرد: خوشبختانه در سالیان اخیر تحولات خوبی در نشریات علمی صورت گرفته و فاصله زمانی بین پذیرش تا چاپ مقاله کاهش یافته است و حتی در مدت زمان کوتاهی آنرا به صورت برخط منتشر می کنند.
وی درباره زمان چاپ مقالات، اظهار داشت: در دنیا هیچ زمان استانداری برای چاپ مقالات وجود ندارد چون که امکان دارد در یک نشریه خارجی داور، مقاله ای را برای اعمال اصلاحات ۴ یا ۵ بار برگشت دهد که در این شرایط حدود یک سال و یا یک سال و نیم به طول می انجامد و یا اصلاً امکان دارد یک مرتبه رفت و برگشت داشته باشد که ۲-۳ ماهه کار انجام می شود.


منبع:

1399/10/26
22:58:52
0.0 / 5
1030
تگهای خبر: دكتر , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳