قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می شود

ناسا برای پرواز زنبورهای فضایی آماده می شود

قائم: فضانوردان ناسا در ایستگاه بین المللی فضایی سرگرم آماده کردن ربات های جدید پرنده ای به نام «زنبورهای فضایی» (Astrobee) هستند تا با بهره گیری از آنها بتوانند آزمایش های علمی را در این ایستگاه در حال چرخش ارتقا دهند.


به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این ربات های مکعبی شکل، در وضعیت میکروجاذبه مدار شناور می شوند و برای حرکت از جت های هوای فشرده استفاده می نمایند. این ربات های پرنده که «زنبورهای فضایی» «Astrobees » نامیده می شوند توسط خدمه ایستگاه بین المللی فضایی و یا کارشناسان روی زمین برای انجام تحقیقات علمی اداره می گردند.
این فناوری می تواند برای اکتشافات آتی در اعماق فضا مهم باشد.
«خوزه بنویدس»، مدیر پروژه در مرکز تحقیقات «ایمز» ناسا در کالیفرنیا، اظهار داشت: در آینده این ربات ها می توانند به فضانوردان برای نظارت بر سیستم های ایستگاه فضایی کمک کنند.
وی اضافه کرد: در حال برنامه ریزی هستیم تا این ربات ها وظایف معمول و خسته کننده را انجام دهند، برای اینکه وقت خدمه یکی از با ارزش ترین منابع در این ایستگاه در حال چرخش است.
سه ربات پرنده Astrobees به اسامی «کویین»، «هانی» و «بامبلی» در سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی پرتاب شدند تا جایگزین ربات های مشابه «کره» ( SPHERES) شوند که بیش از ۱۰ سال در اطراف بخش آمریکایی این ایستگاه پرواز می کردند.
ربات های SPHERES عموما به علم اختصاص یافته بودند، در صورتیکه ناسا برای ربات های Astrobees، برنامه های بزرگتری دارد.
بنویدس اظهار داشت: بعنوان مثال، ناسا و شرکت تجهیزات صوتی «بوز»( Bose) در حال تولید میکروفن های تخصصی هستند که می توانند صدای ماشین آلات را ضبط کنند.
زنبورهای فضایی رفته رفته می توانند خدمه ایستگاه بین المللی فضایی را از هرگونه تغییر ناگهانی در الگوی سر و صدا که می تواند نشانه بروز مشکلی در سیستم های پشتیبانی از حیات این ایستگاه در حال چرخش باشد، باخبر کنند. این ربات ها همین طور می توانند حامل حسگرهایی باشد که سطوح بالای دی اکسید کربن را که می تواند یک وضعیت اضطراری مرگبار بوجود آورد، تشخیص دهند.
تاکنون ناسا دو ربات از سه ربات «کویین»، «هانی» و «بامبلی» را راه اندازی کرده است. Astrobees به بلندگو، دوربین، تصویربرداری لیزر یا LIDAR، چراغ های سیگنال، صفحه کنترل لمسی LED و یک بازوی اتصال مجهز هستند. این ربات ها می توانند برای پر کردن باتری خود به یک ایستگاه شارژ پرواز کنند. آنها حامل یک اشاره گر لیزری نیز هستند.
براساس گزارش های ناسا در مورد ایستگاه بین المللی فضایی، فضانوردان این ایستگاه فضایی درست پیش از اختتام سال میلادی ۲۰۲۰، مراحل آزمایش Astrobee را در زمینه به دام انداختن زباله های فضایی بررسی کردند.
Abhishek Cauligi، مهندس هوا فضا و دستیار تحقیق در آزمایشگاه سیستم های خودمختار استنفورد اظهار داشت: ربات های Astrobees در این آزمایش یک ماده چسبناک را نیز آزمایش خواهند کرد تا با تقلید از پای مارمولک، بتوانند خودرا به سطوح مختلف متصل کنند. در نهایت، می توان از چنین چسبی برای به دام انداختن زباله هایی فضایی در مدار زمین بهره برد.
«بن لام»، بنیانگذار و مدیر اجرائی شرکت هوش مصنوعی Hypergiant مستقر در آستین در تگزاس، اظهار داشت: چنین ربات هایی برای انجام ماموریت های برنامه ریزی شده به ماه و مریخ و خصوصاً برای زیستگاه های عملیاتی در فضا ضروری هستند. ربات های پرنده در چنین ماموریت هایی می توانند وظایف زیادی را به عهده گرفته و بازدهی کارها را به میزان قابل توجهی بالا برند.منبع:

1399/10/28
17:24:15
0.0 / 5
991
تگهای خبر: سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم