قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

اسپیس ایكس امروز ده ها ماهواره پرتاب می كند

اسپیس ایكس امروز ده ها ماهواره پرتاب می كند

به گزارش قائم شرکت فضایی «اسپیس ایکس» امروز مجموعه ای از ماهواره های کوچک خویش را به فضا پرتاب می کند.


به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، این شرکت فضایی خصوصی حالا در حال آماده سازی یکی از راکت های باسابقه خود برای این پرتاب است. مقرر است راکت دو طبقه «فالکون ۹» از مجموعه پرتاب فضایی «کیپ کاناورال» در فلوریدا در آمریکا پرتاب شود.
انتظار می رود این پرتاب در یک بازه زمانی یک ساعته که در ساعت ۹: ۲۴ دقیقه به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۱۴: ۲۴ دقیقه به وقت گرینویچ» شروع می شود، صورت گیرد.
بر فراز این راکت ۷۰ متری ده ها ماهواره بعنوان بخشی از یک مأموریت اختصاصی «ترانسپورتر-۱» قرار داده شده است. محموله باری مأموریت «ترانسپورتر-۱» شامل دهها ماهواره «استارلینک» متعلق به خود شرکت اسپیس ایکس است که آنها را در مدار قطبی قرار خواهد داد.
از دیگر ماهواره هایی که در این مأموریت حمل می شوند، می توان از ۴۸ ماهواره SuperDove برای رصد زمین و یک نانوماهواره کوچک به نام «چارلی» برای درک شفق قطبی نام برد.
تقویت فالکون ۹ در این مأموریت، پنجمین پرواز خویش را انجام خواهد داد و انتظار می رود مدت کوتاهی بعد از پرواز در یک کشتی بدون سرنشین در اقیانوس اطلس به زمین بنشیند. اسپیس ایکس همینطور احتمالاً تلاش می کند تا دماغه این موشک را هم بازیابی کند؛ اقدامی که در حال تبدیل شدن به بخش عادی هر مأموریت است.
ابتدا قرار بود این پرتاب روز پنجشنبه صورت گیرد، اما به علت بروز تأخیر در پرتاب ماهواره های استارلینک در هفته گذشته، این مأموریت به امروز جمعه موکول شد. آخرین پیشبینی های هواشناسی، هم شانس شرایط جوی مناسب برای پرتاب و فرود این راکت را ۸۰ درصد اعلام نموده اند.
کل این مأموریت توسط شرکت فضایی اسپیس ایکس به صورت زنده پخش خواهد شد. پرتاب روز جمعه سومین مأموریت شرکت فضایی اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۱ و دومین مأموریت آن در فاصله تنها دو روز از ساحل فضایی فلوریدا است. این شرکت فضایی روز چهارشنبه ۲۰ ژانویه ( اول بهمن) ۶۰ ماهواره استارلینک را در مدار زمین قرار داد.
ماهواره های «استارلینک» بخشی از برنامه اسپیس ایکس برای خدمات جدید و پرسرعت اینترنت است. این طرح اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی با درخواست «الون ماسک»، مدیرعامل این شرکت از کمیته ارتباطات فدرال برای کسب اجازه آزمایش ایده خود برای تأسیس یک پهنای باند جهانی شروع شد. وی در سال ۲۰۱۷ برنامه استارلینک را بعنوان یک سیستم پهنای باند ارزانقیمت که می تواند دسترسی به اینترنت را فراهم آورد، به ثبت رساند.
البته اسپیس ایکس تنها شرکتی نیست که در این حوزه سرمایه گزاری نموده و در این میان، آمازون و فیس بوک هم طرح هایی را دنبال می کنند.منبع:

1399/11/03
13:24:52
0.0 / 5
1108
تگهای خبر: جشن , خدمات , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴