قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

مادری كه برترین مرد تاریخ بشر را متولد كرد

مادری كه برترین مرد تاریخ بشر را متولد كرد

به گزارش قائم او مادر اولین های تاریخ اسلام است و تمام منابع تاریخی از این بانو به نیکی و بزرگی یاد کرده اند.او اولین زن از دودمان هاشمی ست که همسرش هاشمی بود. اولین بانویی ست که همراه با حضرت خدیجه(س) با پیامبر(ص) بیعت کرد. اولین بانویی ست که در کعبه فرزند خویش را متولد کرد. او اولین بانویی ست که هجرت کرد.... به راستی که بانو بنت الاسد(س)، مادر اولین های تاریخ اسلام است.
میلاد امیرالمونین(ع) فرصت نیکویی است که پای دل، به شناخت بانویی بسپاریم که بعنوان همسر ابوطالب، هم در سرپرستی رسول خدا(ص) شریک بود و هم مادر علی (ع) بود.
تابلوی مولود کعبه اثر استاد محمود فرشچیان

گزارش خبرآنلاین مروری ست بر آثار مرجع برای شناخت بانو بنت الاسد(س) که در چنین روزی برترین مرد تاریخ بشر را متولد کرده است.
نخستین زن از دودمان هاشمی که همسرش هاشمی بوده

کتاب «الاستیعاب» نوشته ابن عبدالبر که از مهم ترین منابع و کتب تراجم به حساب می آید در جلد چهارم در صفحه ۱۸۹۱ خود شرحی از دودمان مادر علی(ع) داده است:
« فاطمة بنت أسد بن هاشم بن عبد مناف. در مکه بزرگ شد و با ابوطالب ازدواج و بعد از ظهور اسلام، به مدینه هجرت کرد و همانجا دارفانی را وداع گفت. گویند اولین زن از دودمان هاشمی بوده که همسرش هاشمی بوده و فرزندان از هر دو سوی هاشمی به دنیا آورده و اولین زن هاشمی بوده که فرزندش خلیفه مسلمانان شده است.»
همین کتاب و آثار بسیار دیگری تاکید می کنند که: وی در مکه اسلام آورده و سپس به مدینه هجرت کرده است.
بانو فاطمه بنت اسد(س) صاحب چندین فرزند بود به نام های: طالب، عقیل، جعفر، علی(ع)، هند یا فاخِته (ام هانی)، جُمانه، رَیطه یا ام طالب و اسماء.
نخستین بانویی که در کعبه زایمان کرد
در مورد نحوه ولادت حضرت علی (علیه السّلام) روایات گوناگونی با سندهای بسیار، وجود دارد و احادیث دراین زمینه متواتر است. به صورتی که صدها تن از مورخین، محدثین و سیره نویسان آنرا نقل کردند.

کتاب «المستدرک علی الصیحین»، تالیف عالم مشهور اهل سنت است. «الحافظ ابوعبدالله» ملقب به «حاکم نیشابوری» متوفی ۴۰۵هـ. ق. مولف این کتاب مهم می باشد.
وی در جلد ۳، صفحه ۵۵۰ این کتاب مهم نوشته است:
« به تحقیق اخبار متواتر زیادی وجود دارد که ثابت می کند که همانا فاطمه بنت اسد، امیرالمؤمنین علی (علیه السّلام) را در کعبه به دنیا آورد».

«علامه امینی» در کتاب الغدیر، چاپ چهارم، جلد۶، صفحه ۲۲. درباره محل تولد امام علی (علیه السّلام) نوشته است: «این حقیقت آشکار است که شیعه و سنی در اثبات آن متفقند و احادیث آن متواتر و کتاب ها از آن لبریز است.»
بنابر برخی روایات، بانو فاطمه بنت اسد(س) تنها زنی بوده است که در محل کعبه زایمان کرده است. به نقل منابع، وقتی هنگام زایمان او فرارسید، در کنار کعبه از خدا خواست ولادت نوزادش بر او آسان گردد.
علامه امینی در جلد ششم کتاب الغدیر تاکید می کند:
« او به درون کعبه رفت و بعد از سه روز ماندن در کعبه، در روز چهارم یعنی سیزده رجب سی سال بعد از عام الفیل، در حالیکه فرزندش امام علی(ع) را در آغوش داشت، از کعبه بیرون آمد.»
نخستین بانویی که با پیامبر(ص) بیعت کرد

کتاب «مقاتل الطالبیین» تالیف ابوالفرج اصفهانی، در صفحه پنجم کتاب روایتی از امام صادق (علیه السّلام) نقل کرده است که:
« آیه مبارکه «یا ایها النبی اذا جاءک المؤمنات یبایعنک...؛ ( سوره ممتحنه آیه 12) نازل شد: ( ای پیامبر (ص) چون زنان مؤمن به سمت تو آیند که با تو بر ایمان بیعت کنند که دیگر به خدا شرک نورزند و دزدی نکنند، با این شرایط با آنان از خداوند آمرزش بخواه؛ چونکه که بخشنده و مهربان است.) وقتی این آیه نازل شد فاطمه بنت اسد، اولین زنی بود که با پیامبر(ص) بیعت کرد. »
«ابن عباس» می گوید: « این آیه درباره فاطمه بنت اسد نازل شد. »
هر کسی از سیره نویسان که به شرح حال فاطمه بنت اسد، پرداخته است، او را از اولین زنان مسلمان برشمرده است.

کتاب «المنتظم فی تاریخ الملوک و الامم»، نوشته ابن جوزی در جلد ۳، صفحه ۲۱۳ خود آورده است: « فاطمه بنت اسد اولین زنی بود که با پیامبر (ص) پس از خدیجه (س) در مکه بیعت کرد. » همینطور «ابن ابی الحدید» روایت کرده است که بانو فاطمه بنت اسد(س) پس از ده تن اسلام آورد و او نفر یازدهم و از اولین مسمانان است.
نخستین بانویی که هجرت کرد

کتاب «الکافی» تالیف کلینی، در جلد ۱، صفحه ۴۵۳ آورده است:
« امام صادق (علیه السّلام) می فرماید که فاطمه بنت اسد اولین زنی بود که با پای پیاده به سمت مدینه هجرت کردند.»
وقتی فرمان هجرت مسلمانان از مکه به سمت مدینه از سوی خدا بر پیامبر (ص) ابلاغ گردید، مسلمانان گروه گروه به مدینه مهاجرت کردند، همچون آنان حضرت علی (ع) به همراه فواطم (فاطمه زهرا (س)، فاطمه بنت اسد و فاطمه بنت زبیر) به همراه پسر ام ایمن بودند که از مکه به سمت مدینه هجرت کردند.
بانویی که مادر پیامبرخدا(ص) بود بعد از آمنه

کتاب « روضة الواعظین» تالیف محمد بن فتال نیشابوری در صفحه ۷۶ تالیفش آورده است:
رسول خدا از بنت اسد چنین یاد می کند: او بعد از ابی طالب، بهترین خلق خدا به لحاظ رفتار با من بود و مادر دیگر من بعد از آمنه بود. ابوطالب نیکی می کرد و صاحب سفره بود و فاطمه ما را بر طعامی که گرد می آورد، جمع می کرد و از هر غذایی که بود، سهم مرا از دیگران بیشتر می داد.»
بانو فاطمه بنت اسد(س) اولین زن هاشمی است که از شوهر هاشمی فرزنددار شد. «ابن سعد» می گوید: «او زنی صالحه و پاکدامن بود و گفته می شود، نسل «اسد» (پدر ایشان) از فاطمه ادامه پیدا کرد.»

/6262

1399/12/07
23:31:55
0.0 / 5
1011
تگهای خبر: اسلام , امام , پیامبر , دین
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳