قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون دانشجویی دانشگاه خبر داد؛

ابتلای ۳۰ درصد دانشجویان یا خانواده های آنها به كرونا

ابتلای ۳۰ درصد دانشجویان یا خانواده های آنها به كرونا

معاون دانشجویی دانشگاه تهران از فوت ۶ دانشجوی این دانشگاه بر اثر مبتلا شدن به کرونا ویروس اطلاع داد و اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد دانشجویان و یا خانواده های آنها به بیماری کرونا مبتلا شدند.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه تهران، سعید حبیبا به تشریح فعالیتهای دانشجویی دانشگاه تهران در دوران انتشار کرونا پرداخت و اظهار داشت: این ویروس به شکلی تمام بشریت را تحت الشعاع خود قرار داد و ما مجبور به تغییر روش زندگی فردی و اجتماعی خود هستیم. با عنایت به این که کرونا تمامی حوزه آموزشی، شخصی و خانوادگی را تحت الشعاع قرار داده، دانشجویان را هم با مشکلات عدیده ای مواجه کرده و حتی در عرصه حوزه دانشجویی متأسفانه شش نفر از دانشجویانمان را از دست داده ایم، اما مشکلات بوجود آمده سبب نشد ما پیشرفت و توسعه در عرصه علم و دانش را متوقف نماییم. همچنان که در عرصه کرونا مسائل حیاتی تعطیل نشد، آموزش و پژوهش هم تعطیل نشد.
وی ارزیابی سلامت و صدور گواهی سلامت برای تمامی دانشجویان متقاضی خوابگاه را همچون کارهای انجام شده در مرکز بهداشت عنوان نمود و اضافه کرد: کار مناسب دیگر انجام تست اختصاصی کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی در آزمایشگاه تشخیص طبی دانشگاه تهران و تهیه و استفاده از کیت های تشخیص سریع کرونا است که الان در حال انجام می باشد.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران به بیان اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت پرداخت و اضافه کرد: در عرصه بهداشت و درمان که حوزه وسیع و گسترده ای است یکی از مهم ترین اقداماتی که از آغاز شیوع کرونا توسط این حوزه صورت گرفت رصد کردن مسافرت دانشگاهیان به دانشگاه های مختلف دنیا و هم دانشجویان خارجی بود که از کشورهای مختلف دنیا به ایران می آمدند.
وی در بحث اطلاع رسانی با هدف کنترل انتشار کرونا اظهار داشت: واحد بهداشت دانشگاه ده ها بنر در اماکن مهم و پرتردد دانشکده ها و پردیس ها نصب کرد و صدها پوستر و بروشور آموزشی در خوابگاه ها و ساختمان های مرکزی توزیع و پیام های گوناگونی از راه اتوماسیون و ایمیل برای همکاران ارسال شد.
حبیبا تاکید کرد: با برگزاری نشست های تخصصی با کارشناسان، مدیران، مسؤلان درمانگاهی و پزشکان برای تدوین پروتکل ها و رویه های پیشنهادی توانستیم پروتکل های بهداشتی در ارتباط با کرونا را در سطح دانشگاه تدوین نماییم که مورد استقبال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم قرار گرفت. با آغاز پاندمی کرونا در حد توان مواد ضدعفونی کننده و تب سنج تهیه و در اختیار واحدهای پرتردد دانشگاه قرار دادیم تا بتوانیم در شروع کرونا فضای روانی را تا حدودی تعدیل نماییم.
به گفته وی، تشکیل تیمی متشکل از ۴۰ نفر رابط بهداشتی واحدها، مدیریت ها و دانشکده های دانشگاه برای اطمینان از انجام اقدامات و امور در رابطه با کرونا، انجام سه دوره کامل بازدیدهای بهداشتی از کلیه اماکن خوابگاهی، اداری و آموزشی، نظارت بر عملیات گندزدایی در دانشگاه و نظارت و بازرسی در عرصه های مختلف آزمون های سراسری، کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون های زبان انگلیسی و بسندگی زبان عربی که با رعایت پروتکل ها به درستی برگزار شد، از دیگر اقدامات انجام شده در یک سال کرونایی توسط معاونت دانشجویی است.
حبیبا در بحث تشخیصی، درمانی و پیگیری وضعیت درمانی و بهبودی مبتلایان به بیماری در دانشگاه، توضیح داد: این مهم با راه ‎اندازی امکان ثبت اطلاعات دانشگاهیان مبتلا در سایت مرکز بهداشت و حضور تیم های سیار مرکز بهداشت (پزشک و پرستار) در دانشگاه به منظور کنترل وضعیت سلامت همکاران و راه اندازی تست سرولوژی تشخیص کرونا با انجام ۷۰۰ مورد آزمایش و راه اندازی نمونه گیری تست پی سی آر با همکاری علوم پزشکی تهران، امکان پذیر شد.
معاون دانشجویی دانشگاه تهران به اقدامات انجام شده در حوزه آموزش دانشجویان این دانشگاه اشاره نمود و اضافه کرد: کرونا علاوه بر جسم، سلامت روان خیلی از دانشجویان و کارمندان را هم تحت الشعاع قرار داد، بنابراین مرکز مشاوره برای حفظ کارکردهای آموزشی دانشجویانی که امکان تهیه تجهیزات کمک آموزشی هوشمند برای آموزش مجازی را نداشتند و این مساله منجر به محرومیت از استفاده کلاس های مجازی این دانشجویان شده بود، دست به کار شد و توانست مشکلات آنها را بهبود بخشد، بنابراین حفظ کارکردهای آموزشی دانشجویان بخصوص دانشجویان کم بضاعت وظیفه دیگری بود که توانستیم به خوبی به انجام برسانیم که از محورهای این اقدامات می توان به تهیه و توزیع ۱۸۹ تبلت در میان دانشجویان بازمانده از آموزش مجازی اشاره نماییم.
وی یکی از اقدامات بسیار مؤثر در ترم کرونایی را توسعه مشاوره برخط و تلفنی در ترم کرونایی عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به ترم مجازی و عدم دسترسی خیلی از دانشجویان به خدمات حضوری، فعالیتهای واحد مشاوره تلفنی گسترش پیدا کرد بگونه ای که دانشجویان قادر به بهره گیری از خدمات مشاوره تلفنی روزانه از ساعت ۹ بامداد تا ۲۱ هستند، همینطور فعالیتهای مشاوره برخط گسترش پیدا کرد، به نحوی که دانشجویان روزانه قادر به بهره گیری از خدمات مشاوره برخط هم هستند که این روش با استقبال دانشجویان روبرو شده است.
وی اظهار نمود: ارتقای سواد سلامت روان دانشجویان با برگزاری وبینارهای سلامت روان از اقدامات مرکز مشاوره است که دانشجویان سراسر کشور می توانند ساعت ۱۶ تا ۱۸ از راه لینک مستقیم و گزینه میهمان در وبینارها شرکت کنند، تابحال ۱۰۷ وبینار تخصصی برگزارشده و تعداد شرکت کنندگان ۸۵۶۰۰ نفر به ساعت است.
حبیبا به نتایج به دست آمده از طرح همدلی در دانشگاه تهران اشاره نمود و اظهار داشت: فوت ۶ دانشجو بر اثر بیماری کرونا و ابتلای حدود ۳۰ درصد دانشجویان و یا خانواده های آنها به بیماری کرونا و هم بیشتر از ۳۱ درصد دانشجویان از ابتلای خود و یا خانواده به بیماری کرونا ابراز نگرانی شدید کردند. بیشتر از ۲۰ درصد از دانشجویان به علت شرایط ناشی از کرونا و مشکلات شدید اقتصادی ناشی از آن گرفتار غمگینی شدید شده اند که این مسأله مسئولیت ما و خانواده ها را مضاعف می کند.


منبع:

1399/12/09
22:14:46
0.0 / 5
1036
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵