قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
از سوی وزارت علوم اعلام شد؛

كشورهای متقاضی آموزش زبان فارسی

كشورهای متقاضی آموزش زبان فارسی

قائم: معاونت گسترش زبان فارسی وزارت علوم، آموزش مجازی به داوطلبان خارجی فراگیری زبان و ادبیات فارسی را به تعدادی از مراکز دانشگاهی داخل کشور محول کرد.به گزارش قائم به نقل از مهر، یکی از سیاست های اتخاذ شده معاونت گسترش زبان فارسی وزارت علوم، آموزش مجازی به داوطلبان خارجی فراگیری زبان و ادبیات فارسی است. در این جهت ماموریت هایی به مراکز دانشگاهی داخل کشور محول شده است. آموزش های مجازی می تواند تحولی کمی و کیفی در روند توسعه زبان و ادبیات فارسی و ایران شناسی بوسیله فضای مجازی اهمیت انکار ناپذیری دارد.
به ویژه گسترش کرونا این ضرورت را بیش از پیش آشکار کرده است. معاونت گسترش زبان فارسی، با تشکیل کارگروه تخصصی برای این موضوع، دو برنامه کوتاه مدت و بلندمدت دارد. در برنامه کوتاه مدت، به شکل آزمایشی، مسئولیت کرسی های چند کشور، به تعدادی از دانشگاه ها سپرده می شود و در صورت توفیق آمیز بودن این تجربه، در ترم های آینده، به دیگر دانشگاه های واجد شرایط نیز بسط داده خواهد شد.
شاخص انتخاب این دانشگاه ها، سابقه آنها در اعزام استادان، امکانات آموزش مجازی مناسب و رابطه مداومی است که با کشورهای مورد نظر دارند. شیوه نامه آن نیز تدوین شده و به زودی به دانشگاه های مجری ارسال خواهد شد.
در برنامه بلندمدت نیز یک پلت فرم یا بستر مجازی واحدی طراحی می شود تا دانشگاه ها و استادان داخلی بتوانند کلاس های مختلف مجازی شامل درس های رشته های زبان و ادبیات فارسی و ایرانشناسی و همین طور آموزش عمومی زبان را در آن ارایه کنند.
کشورهای متقاضی برگزاری دوره های مجازی آموزش زبان فارسی و دانشگاه های داخلی مسئول برگزاری به شرح زیر است: ردیف کشور دانشگاه مسئول آموزش مجازی ملاحظات ۱ ونزوئلا، اروگوئه، برزیل، فنلاند، کشورهای آمریکای لاتین خوارزمی ۲ نیجریه، نیجر، و کشورهای عربی زبان فردوسی مشهد ۳ پاکستان تربیت مدرس ۴ ترکیه (ارزروم) تبریز ۵ بلغارستان، قزاقستان علامه طباطبایی ۶ لهستان (ورشو) دانشگاه خوارزمی ۷ اسلوونی (لوبلیانا) - ۸ هندوستان (دهلی نو) دانشگاه تهران فهرست دانشگاه هایی که تاکنون، آموزش مجازی زبان فارسی در بعضی از کرسی ها را برعهده گرفته اند ردیف دانشگاه مجری کشور انتخابی ۱ علامه طباطبایی بلغارستان و قزاقستان ۲ کردستان اقلیم کردستان (عراق) ۳ تربیت مدرس پاکستان ۴ خوارزمی آمریکای لاتین و مالزی ۵ شیراز فرانسه و آلمان ۶ اصفهان چک، مجارستان، ژاپن ۷ گیلان روسیه ۸ فردوسی مشهد عراق، سوریه، لبنان، مصر، موریتانی ۹ بوعلی سینا بلژیک و دانمارک ۱۰ یزد بنگلادش ۱۱ تبریز ترکیه


منبع:

1400/04/06
20:17:04
5.0 / 5
641
تگهای خبر: آموزش , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳