قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در مقطع كارشناسی؛

اعلام شرایط و نحوه تغییر رشته و گرایش در دانشگاه علم و صنعت

اعلام شرایط و نحوه تغییر رشته و گرایش در دانشگاه علم و صنعت

قائم: جزییات بخشنامه تغییر رشته و گرایش در مقطع کارشناسی ورودی 1399 و بعد دانشگاه علم و صنعت اعلام گردید.به گزارش قائم به نقل از مهر، جزییات بخشنامه تغییر رشته و گرایش در مقطع کارشناسی «ورودی ۱۳۹۹ و مابعد» دانشگاه علم و صنعت اعلام گردید.
بر این اساس دانشجو در طول تحصیل در مقطع کارشناسی می تواند با داشتن شرایط زیر از یک رشته به رشته دیگر در یک گروه آزمایشی تقاضای تغییر رشته دهد:
ماده ۱: ادامه تحصیل متقاضی در رشته قبلی از نظر مقررات آموزشی بلامانع باشد.
ماده ۲: حداقل ۲۴ واحد گذرانده داشته باشد، که از این تعداد، ۲۰ واحد دروس پایه و اختصاصی گذرانده باشد.
ماده ۳: گذراندن دروس اصلی مطابق چارت دانشکده مبداء در دو نیمسال اولیه

ماده ۴: داشتن نمره کد رشته مقصد در کارنامه محرمانه

تبصره ۱: درباب دانشجویانی که شرایط ماده ۴ را احراز نکرده اند، محاسبه معدل دروس غیر عملی غیر عمومی با احتساب دروسی که دانشجو نتوانسته با نمره قبولی بگذراند و نیز در نظر گرفتن واحد نظری در دروس عملی – نظری بعنوان عدد شاخص انجام می شود. در صورتیکه این عدد شاخص برای دانشجوی روزانه بیش از ۱۷ باشد، می توانند درخواست خودرا برای تغییر رشته به کد رشته دوره روزانه در دانشکده مقصد به امور آموزش ارائه کند.

در صورتی که این عدد شاخص بین ۱۷ و ۱۶ باشد دانشجو می تواند درخواست خودرا برای دوره شبانه دهد. دانشجوی شبانه در هر صورت داشتن عدد شاخص و داشتن نمره کد رشته روزانه نمیتواند درخواستی برای دوره روزانه داشته باشد و باید حداقل عدد شاخص ۱۶ را برای درخواست تغییر رشته احراز کند. درباب رشته های کم متقاضی، امور آموزش با هماهنگی دانشکده مبدا و مقصد، میتواند درخواست روزانه با عدد شاخص ۱۶ را بررسی کند.

ماده ۵: موافقت گروه ها و دانشکده مقصد و مبدا جهت تغییر رشته و گرایش الزامی است.
ماده ۶: دانشجو باید باتوجه به حداکثر مدت مجاز تحصیل، امکان گذراندن واحدهای درسی مورد نیاز در رشته جدید را داشته باشد.
ماده ۷: تغییر رشته دانشجویان که به دستگاه های اجرائی خاص تعهد دارند، با رعایت کلیه شرایط این ماده و اعلام موافقت دستگاه اجرائی ذیربط امکانپذیر است.

ماده ۸: دانشجو در طول تحصیل میتواند تنها یک دفعه تغییر رشته دهد.

ماده ۹: دروسی که دانشجو در رشته و گرایش قبلی گذرانده است توسط گروه آموزشی جدید بررسی و معادل سازی میشود و فقط دروسی از وی پذیرفته میشود که با دروس رشته جدید اشتراک محتوایی داشته باشد و نمره هر یک از آن دروس نیز کمتر از ۱۲ نباشد.
ماده ۱۰: در صورت موافقت با تقاضای تغییر رشته، دانشجو موظف است در نخستین فرصت در رشته جدید گرفتن واحد کند و بعد از نام نویسی، دانشجو حق بازگشت به رشته قبلی را ندارد.
ماده ۱۱: اقدام نکردن دانشجو به گرفتن واحد در رشته جدید در وقت معین به منزله انصراف از تغییر رشته تلقی و حق تغییر رشته تا آخر دوره از وی سلب می شود.
ماده ۱۲: متقاضی تغییر رشته باید در خواست خودرا حداکثر ۴ هفته قبل از شروع نیمسال تحصیلی به اداره آموزش دانشگاه ارائه کند.
ماده ۱۳: دانشجو حداکثر تا قبل از شروع نیمسال پنجم میتواند تغییر رشته دهد و پس از آن، به هیچ عنوان درخواست مورد بررسی قرار نخواهد گرفت. ضمنا درخواست تغییر رشته فقط در آخر نیمسال ۴ و ۲ بررسی میشود.

ماده ۱۴: تغییر رشته بصورت مشروط در سیستم آموزشی امکانپذیر نیست.

ماده ۱۵: متقاضی نمیتواند درخواست تغییر رشته توام با تغییر گروه آزمایشی دهد؛ از کلیه رشته ها به رشته طراحی صنعتی و برعکس، ممنوعست.

ماده ۱۶: دانشجویان مشمول تسهیلات خاص شاهد و ایثارگر «۲۵ درصد با بالا» طبق ضوابط خاص و مقررات دانشجویان شاهد و ایثارگر در صورتیکه عدد شاخص مورد نظر را کسب نکرده باشند فقط با رای کمیسیون بررسی موارد خاص دانشگاه میتوانند تغییر رشته دهند.

ماده ۱۷: دانشجویانی که برمبنای نامه سازمان سنجش بعد از اعلام اسامی اشتباه در کد رشته و... بصورت موردی به این دانشگاه منتقل می شوند دیگر نمیتوانند درخواست تغییر رشته دهند.

ماده ۱۸: دانشجویان انتقال هیات علمی طبق بخشنامه اینگونه دانشجویان فقط در صورت داشتن کدرشته مورد نظر می توانند درخواست تغییر رشته دهند.


منبع:

1400/05/03
14:45:15
5.0 / 5
787
تگهای خبر: آموزش , دستگاه , سازمان , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵