قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
وزیر علوم مطرح كرد؛

برنامه وزارت علوم برای نمایه کردن مجلات علمی به زبان فارسی

برنامه وزارت علوم برای نمایه کردن مجلات علمی به زبان فارسی

به گزارش قائم وزیر علوم یکی از برنامه های جدید وزارت علوم را نمایه کردن مجلات علمی به زبان فارسی عنوان نمود.به گزارش قائم به نقل از مهر، محمد علی زلفی گل در مراسم تودیع رئیس سابق دانشگاه و معارفه رئیس دانشگاه خواجه نصیر که امروز چهارشنبه ۱۲ آبان ماه برگزار شد، اظهار داشت: معنای ۲۰ میلیون تحصیل کرده دانشگاهی این است که جامعه ایرانی با چند دهه قبل فرق کرده و تبدیل به جامعه فرهیخته و فرهنگ مدار دین باور و هویت مدار شده است. این دستاورد بزرگ می طلبد که ما قدردان جامعه دانشگاهی کشور باشیم شامل اعضای هیات علمی و یاوران علمی.
وزیر علوم اضافه کرد: سبب افتخار است که امروز چندین شرکت علمی کشور ما توانسته اند واکسن کرونا تولید کنند و امروزه تعداد شرکتهای دانش بنیان ما قابل ملاحظه است؛ با اینکه کافی نیست اما همه این ها دستاوردهای جامعه دانشگاهی است. جامعه دانشگاهی ما عامل اصلی موفقیت های کشور ما بوده است، اگر در عرصه نظامی و امنیتی و پزشکی و رفاه اجتماعی توفیقاتی داشتیم نتیجه حضور موثر دانش آموختگان دانشگاه های ما بوده است.
وی اضافه کرد: اختلاف بیشتر از ۲۰ هزار سند علمی با ترکیه نشان داده است که تلاشهای جامعه علمی واقعا موثر بوده است. ما در عرصه دیپلماسی خیلی خوب عمل کردیم، باآنکه کافی نیست و باید هدفمان این باشد که هر هیات علمی با یک دانشمند خارجی مشارکت علمی داشته باشد؛ چون که اعتقاد داریم علم عنکبوت وار اثربخشی خاص خویش را ندارد. یکی از خصوصیت های علم این است در علم مالکیت مطرح نیست و ارزش علم به انتشارش است.
زلفی گل یکی از برنامه های جدید وزارت علوم را نمایه کردن مجلات علمی به زبان فارسی عنوان نمود و اظهار داشت: مجلات علمی در پایگاه های استناد علمی به ۳۲ زبان نمایه می شود و برای نمایه شدن مجلات فارسی یک شاخص هایی لازم دارد و حتما لازم نیست متن برون داد ما انگلیسی باشد. ما در انجمن شیمی ایران پس از دو سال مجله پژوهش های شیمی را به زبان فارسی نمایه کردیم. یکی دیگر از کارهایی که در دیپلماسی علمی می توانیم داشته باشیم، تلاش نماییم مجلاتمان بین المللی شود.
وزیر علوم با اشاره به اینکه برنامه ریزی کردیم که سالی ۵ درصد از مجلات ما نمایه شود، اظهار داشت: وقتی از کشورهای دیگر تقاضای پسادکتری دارند یعنی آن دانشگاه مرجعیت علمی پیدا کرده است. خوشبختانه بحث مرجعیت علمی در دانشگاه های ما جدی گرفته شده است که البته کافی نیست و بهتر است حداقل هر عضو هیات علمی بهتر است با یک محقق خارج از کشور ارتباط علمی و رفت و آمد علمی داشته باشند.
وی اضافه کرد: این انتقادی که به جامعه دانشگاهی وارد می شود که نگاهش به مقاله است، ضمن این که این حرف را رد می نماییم ولی این انتقاد را قبول داریم و باید سیستمی ایجاد نماییم که بخش قابل توجهی از پتانسیل دانشجویان تحصیلات تکمیلی و محققان را در جهت نیازهای جامعه هدایت کند.
زلفی گل تصریح کرد: ما اگر می خواهیم اشتغال دانشجویان و جوانان را حل نماییم احتیاج به ساز و کار خاصی داریم و باید به نوآوری و فناوری توجه ویژه داشته باشیم. می خواهیم به مسولان بگوییم که اگر باور دارید که معضل عمده امروز کشور ما اشتغال است و باور دارید که نخبگان ما بخاطر این که شغل ندارند مهاجرت می کنند و با بستر مناسب می خواهید جلوی مهاجرت را بگیرید، باید در زمینه فناوری و نوآوری سرمایه گذاری کنید اگر این را باور دارید جایش دانشگاه و پارک های علم و فناوری است.

1400/08/13
12:07:27
5.0 / 5
533
تگهای خبر: امنیت , برنامه , پزشك , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم