قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

کتاب رجال تفسیری زیرنظر آیت الله جوادی آملی در قم رونمایی گردید

کتاب رجال تفسیری زیرنظر آیت الله جوادی آملی در قم رونمایی گردید

ایرنا- کتاب «رجال تفسیری» با اشراف آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید در مراسمی هم زمان با هفته پژوهش، با حضور آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین و حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی از اساتید حوزه در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا قم رونمایی گردید.


رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا در این آیین اظهار داشت: حوزه علمیه از برکات نظام اسلامی است و در همه بخش ها کارهای علمی، فرهنگی و دینی را مدنظر دارد که هرازگاهی این تحقیقات به جامعه اسلامی عرضه می شود.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی اضافه کرد: این بنیاد آثار پژوهش خودرا در خدمت فرهنگ دوستان و علاقه مندان علم و دین عرضه می کند و کتاب «رجال تفسیری» همچون این آثار است که نشان دهنده فعالیت چندین ساله پژوهشگران است.
وی افزود: این کتاب محصول تلاش حدود ۱۰ ساله ای است که پژوهشگران تحت اشراف آیت الله جوادی آملی برای جامعه علمی و با هدف علم پروری و علم باوری انجام داده اند.
وی اظهار داشت: بیش از سه دهه است که آیت الله جوادی آملی در درس ها، خصوصا درس تفسیر بر این امر اصرار داشتند که علم تفسیر علم اصلی و اساسی است و باید با آن به مثابه علم واقعی برخورد شود؛ همانطور که فقهای بزرگ در طول هزاران سال آثار فوق العاده ای در عرصه فقه خلق کردند.
جوادی آملی با اشاره به اینکه اهتمام به نگارش این اثر، کار آسانی نبود، اضافه کرد: هفت جلد این اثر گران قدر به عرصه علم، فرهنگ و نظام علمی ما تقدیم شد و تخمین زده می شود این اثر تا ۲۰ جلد نگارش شود.
وی با تاکید بر اینکه کتاب با تلاش کارشناسان، حدیث شناسان و رجال شناسان تکمیل خواهد شد، بیان کرد: رجال فقهی مسیر تحقیقی خودرا تا نهایت پیش برده و غنای علمی در رجال فقهی به حد مطلوب رسیده است، ولی در حوزه تفسیر باید کار بیشتری شود تا سخن اساتیدی که رشته تفسیر را نه بعنوان کار علمی بلکه جریانی که آثار و برکات ارزشمندی دارد، بشنویم.
آیت الله جوادی آملی در موضوعات مورد نیاز جامعه قلم می زند
مولف و محقق کتاب «رجال تفسیری» نیز در این آیین اظهار داشت: خاصیت عناوینی که آیت الله جوادی آملی ورود پیدا می کند، سخن می گوید یا می نویسد، برمبنای نیاز جامعه است و زمانی که در حوزه موضوعی احساس خلا کند، درباره آن موضوع قلم می زند.
حجت الاسلام والمسلمین ابوطالب علی نژاد اضافه کرد: توجه ویژه به روایات و خصوصاً راویانی که در اسناد روایات تفسیری قرار گرفته اند، در نگارش کتاب «رجال تفسیری» مدنظر قرار گرفته است.
وی افزود: دانش رجال همچون دانش هایی است که از ریشه قوی و قدیمی برخوردارست و ریشه آنرا باید در آیات قرآن جست وجو کنیم؛ همچون کارهای علمی عالمان و فقیهان بزرگ دین مربوط به دانش رجال بوده است.
وی با اشاره به اینکه دانش رجال همچون علومی بوده که مورد اهتمام و توجه ویژه علما و بزرگان دین بوده است، اشاره کرد: در گذشته قسمتی از علوم اسلامی مهجور و به فراموشی سپرده شده بود که به برکت انقلاب اسلامی و تاسیس مراکز علمی و پژوهشگاه های دینی قسمتی از علومی که مهجور بود، درحال احیا است.
به گفته علی نژاد، تفسیر، حدیث و کلام همچون علومی است که در سالهای قبل احیا شده است.
اهل بیت(ع) در مبانی تفسیری شیعه نقشی اساسی دارند
یکی از پژوهشگران حوزه علمیه نیز در این آیین با اشاره به اینکه در مبانی تفسیری شیعه، اهل بیت(ع) نقشی اساسی و بنیادین دارند، اظهار داشت: متاسفانه دسترسی به سنت واقعی نداریم و از راه نقلیاتی که معصوم نیستند، سنت به دست ما می رسد.
حجت الاسلام والمسلمین رحمان ستایش با اشاره به اینکه علاوه طباطبایی در زمینه روایات تفسیری نخستین کسی است که نظریه پردازی می کند، اضافه کرد: نقش رجال در زمینه تفسیر و علوم قرآن باید مشخص شود.
وی افزود: نگاه در تفسیر به حدیث و سامانه علوم حدیث همچون رجال، امر ضروری و روشن است و ایده آیت الله جوادی آملی دراین زمینه قابل تقدیر است.
وی اشاره کرد: آیت الله جوادی آملی به شدت و با دقت همه کتب رجالی شیعه و سنی را دیده و روش هایشان را مورد مطالعه قرار داده است و با توجه و با نظارت به روش ها، طراحی رجال حدیث را انجام داده است.
کتاب «رجال تفسیری» اختصاص به شرح حال راویان تفسیری دارد؛ در این کتاب، اسامی راویان پس از استخراج از اسناد تفسیری برمبنای حروف الفبایی تنظیم شده و تخمین زده می شود نگارش این کتاب تا ۲۰ جلد صورت گیرد.
تعیین طبقه و اصل راوی و مصاحبت وی با معصوم، معرفی زندگینامه، استادان و شاگردان و مشخص کردن مذهب راویان همچون مواردی است که در این کتاب پرداخته شده است.
نگارش کتاب «رجال تفسیری» با تلاش پژوهشگران بنیاد اسرا و با اشراف آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید انجام شده است./

1400/09/26
19:22:34
5.0 / 5
655
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳