قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر خبر داد:

تسهیلات ۵۰۰ میلیاردی دولت برای حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

تسهیلات ۵۰۰ میلیاردی دولت برای حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بسته حمایتی  500 میلیارد تومانی دولت برای اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه آگاهی داد وگفت: از این مقدار حدود 350 میلیارد تومان بلاعوض و مابقی تسهیلات مختلف در قالب خط اعتباری است.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدمجید پوراحمدی روز دوشنبه در نشست رسانه ای با تشریح جزئیات فعالیت صندوق اعتباری هنر و خاصیت های استفاده از هنر کارت، اظهار داشت: با تلاش محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دولت سیزدهم با ارائه تسیلات و ارائه بسته های حمایتی به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه موافقت کرده و از اول دی ارائه این تسهیلات حمایتی شامل مالی و تسهیلات شروع خواهد شد.
** بسته های حمایتی بلاعوض و تسهیلات
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه این بسته های حمایتی را در دو بخش بلاعوض و تسهیلات عنوان نمود و اظهار داشت: در مرحله اول (بلاعوض) در سه مرحله شامل پرداخت و واریز یک میلیون تومان به مناسبت شب یلدا، مرحله دوم یک ونیم میلیون بعنوان عیدی و مرحله سوم هم یک میلیون و یکصد هزار تومان به مناسبت میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) در اردیبهشت سال آتی صورت خواهد گرفت.
پور احمدی با اشاره به مبالغ پرداختی بسته های حمایتی سال قبل، از افزایش ۲۰ درصدی این بسته های این دوره وزارت فرهنک و ارشاد اسلامی آگاهی داد.


مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در ادامه بسته های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر به اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه را در دو بخش بلاعوض، تسهیلات بانکی عنوان نمود وگفت: علاوه بر ارائه پرداختی های بلاعوض که اشاره شد تلاش می نماییم تا مرحله چهارمی هم اتفاق بیافتد.
ایشان سپس ارائه بسته های حمایتی به اهالی فرهنگ هنر و رسانه اظهار داشت: در صندوق یک بخش ارزشمندی عضویت دارند که شامل هنرمندان درجه یک و اساتید رشته های مختلف و.... هستند که برای این قشر نیز در مرحله اول سه میلیون تومان به مناسبت شب یلدا، ۵ میلیون تومان شب عید و چهار میلیون تومان به مناسبت میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع) پرداخت خواهد شد. این بسته های حمایتی و تسهیلات به افرادی که عضو صندوق اعتباری هنر هستند و کارت هنر دارند پرداخت خواهد شد.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی میزان بسته های حمایتی را ۵۰۰ میلیارد تومان اعلام نمود وگفت: از این مقدار حدود ۳۵۰ میلیارد تومان آن بلاعوض و مابقی بصورت تسهیلات مختلف در قالب خط اعتباری به اهالی فرهنگ و هنر و رسانه پرداخت خواهد شد.
**توجه به اقشار مرجع جامعه (اصحاب فرهنگ، هنر ورسانه)
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه این جلسه با تشریح گزارشی از روند کارهای صندوق از ۱۰۰ روزه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم، گفت: با شروع دولت سیزدهم، موضع پشتیبانی از اقشار مرجع جامعه به خصوص اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه مورد توجه ویژه قرار گرفت. بدین جهت دولت مردمی در زمینه های مختلف برنامه هایی خوبی در دستور کار خود قرار داده بود که یکی از این برنامه ها پشتیبانی از اصحاب فرهنگ، هنر و و رسانه و به دنبال آن «توزیع عادلانه خدمات» در این راستا بود.
پوراحمدی با اشاره به عزم راسخ دولت سیزدهم و این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اشاره کرد: مجموعه دولت مردمی مصمم است که فرهنگ و هنر و رسانه بعنوان عنصری پیشگام در کارهای دولت باید مورد توجه و اهتمام ویژه قرار گیرد. بدین جهت بر طبق طرح های حمایتی از اهالی فرهنگ و هنرو همین طور بسته حمایتی محمد مهدی اسماعیلی دراین زمینه پیگیری های جدی و لازم را انجام داد و با گرفتن دستورات از آیت الله سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری این بسته ها تصویب و کار پرداختی آنها از فردا ۳۰ آذر ۱۴۰۰ مصادف با شب یلدا نخستین آن شروع می شود.
**صندوق اعتباری هنر جامع ترین نهاد مالی و حمایتی دولت در زمینه فرهنگ و هنر
وی صندوق اعتباری هنر را هم اکنون مهم ترین و جامع ترین نهاد مالی و حمایتی دولت سیزدهم در زمینه فرهنگ و هنر و رسانه کشور عنوان نمود و اضافه کرد: خوشبختانه روز به روز این گستردگی رو به افزایش رفته و با پیگیر های جدی که صورت می گیرد به بخش مهمی از حوزه های حمایتی در دولت تبدیل خواهد شد.
**هنر کارت محصولی چندمنظوره برای اصحاب فرهنگ و هنر
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه سخنان خود «کارت هنر» را یکی از محصولات مهم و تاثیر گذار و در عین حال کاربردی صندوق اعتباری هنربرشمرد و اظهار داشت: این کارت بعنوان یک رابط زیرساختی به وجود آمده و خدمات مختلفی روی آن به اعضای صندوق اعتباری هنر و واجدان شرایط ارائه می شود.
پور احمدی یکی از این خدمات را پرداختی های بلاعوض وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر دانست و اشاره کرد: این واریزی ها شاید یکی از کمترین خدمات قابل ارائه شمرده می شود که در مراحل مختلف دراختیار اقشار مرجع یعنی همان اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه قرار می گیرد.
به گفته ی ایشان، درروزهای آینده جزییات بیشتری از تسهیلاتی که ارائه خواهد شد به استحضار هنرمندان و صاحبان قلم و فعالان رسانه می شود.


**عضویت بیش از ۸۶ هزار نفر در صندوق اعتباری هنر
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه حالا بیش از ۸۶ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بعنوان اعضای صندوق اعتباری هنر ثبت نام و تشکیل پرونده داده اند، اظهار داشت: این اعضا در قالب های مختلف از خدمات این صندوق در زمینه های بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی، طرح تکریم و حمایت های دیگر توسط بهره مند می شوند.
پوراحمدی با اشاره به این که شمار اعضا هر لحظه درحال افزایش و بروز رسانی است، افزود: در مدت اخیر این صندوق درخواست های جدیدی برای عضویت داشته که رقمی بیش از ۱۵ هزار نفربدین منظور نسبت به عضویت در صندوق اقدام نموده اند.
وی یادآورشد: دراین چارچوب طراحی های جدیدی برای نحوه عضوگیری مدنظر داریم که از مراجع هنری و فرهنگی به اهالی فرهنگ و هنر اطلاع رسانی شده است.
به گفته ی ایشان، این صندوق همین طور موضوع پالایش را در زمینه عضوگیری مد نظر قرار داده است.
**بهره مندی بیش از ۴۲ هزار نفر از بیمه تامین اجتماعی و ۳۵هزارنفر تکمیلی
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه از بهره مندی چهل و دوهزار و۷۶۱ نفر از بیمه تامین اجتماعی و همین طور سی و پنج هزارو ۸۵۶ نفر از بیمه تکمیلی آگاهی داد و اظهار داشت: حدود دوهزارو۶۳۹ نفر مستمری بگیر این صندوق هستند.
پوراحمدی افزود: بیش از ۷۰ درصد هزینه بیمه تکمیلی را صندوق اعتباری هنر تامین می کند.
**بهره مندی از طرح تکریم، اصلاح اساسنامه صندوق
به گفته ی ایشان، ۵۰۰ نفرهم از طرح تکریم استفاده و عضویت دارند این در حالی ست که از سال قبل تقاضاهای زیادی داشتیم که درحال پیگیری هستند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وقفه به وجود آمده عضوگیری ها، اشاره کرد: این مشکل از شروع آبان سال جاری رفع شد.
پوراحمدی اظهار داشت: در ارتباط با تشخیص اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه و کارهای آنها قرار شد بعد از این مرحله افراد ذی صلاح و واجد شرایط ثبت نام و از خدمات صندوق بهره مند شوند.
بگفته پوراحمدی، اساسنامه صندوق اعتباری هنر هم درحال اصلاح است و دولت تصویب کرده که بخش قرآن و عترت را نیز تحت پوشش خدمات این صندوق قرار دهیم.
**عضویت فعالان قرآنی در صندوق هنر
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در ادامه از تصویب به عضویت درآمدن فعالان قرآنی بعنوان اعضای جدید این صندوق آگاهی داد و اظهار داشت: از آینده نزدیک علاوه بر اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، فعالان قرآنی نیز با عضویت در این صندوق می توانند از خدمات و تسهیلات این صندوق بهره مند شوند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه توضیحات ارائه و در نظر گرفتن بسته های حمایتی و تسهیلات مالی از کمک فوق العاده به مستمری بگیران حوزه فرهنگ، هنر و رسانه آگاهی داد و اظهار داشت: شمار این افراد حدود ۲ هزار و ۶۰۰ نفر است و بصورت ماهانه مستمری دریافت می کنند اما با برنامه ریزی ها، اواسط بهمن امسال بصورت ویژه یک مبلغ دیگر بصورت فوق العاده به حساب هنرمندان مستمری بگیر واریز خواهد شد.
**پرداخت ۵ میلیون تومان به هنرمندان فقید
پوراحمدی افزود: در طول سال جاری بسیاری ازعزیزان در زمینه های مختلف فرهنگ، هنر و رسانه را از دست دادیم و در شرایطی که هنرمندان کشور گرفتار مشکلاتی بودند تلاش شد تا با هدف پشتیبانی از هنرمندان فقید مبلغ پنج میلیون تومان به حساب خانواده این هنرمندان واریز شود که این مبلغ در موعد مقرر به حساب این عزیزان پرداخت خواهد شد.
مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اظهار داشت: در این بخش موضوع تسهیلات تقدیمی به هنرمندان را مد نظر قرار گرفته که از هفت روز گذشته شروع شده و بعد از اعلام اولیه شرایطی در طرح های مختلف «یادمان»، «شمیم» و «جوانه» تسهیلاتی را در کمترین زمان تقدیم هنرمندان و اصحاب فرهنگ و رسانه خواهیم کرد.
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر با اشاره به جزییات طرح یادمان، افزود: در این طرح تسهیلات ضروری و معیشتی مدنظر قرار گرفته که چنانچه بهر دلیلی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه گرفتار گرفتاری و یا مشکلات خاصی شوند مبلغی به میزان ۸ تا ۱۵ میلیون تومان تقدیم آنها خواهد شد.
پوراحمدی افزود: باتوجه به بررسی درخواستی رسیده از تهران دیگر شهرستان ها و استانهای کشور، تفاهمنامه ای با بانک عامل با کارمزد کم و ارائه ۲ سفته بانکی (یکی وام گیرنده و یکی ضامن) بعنوان تضامین آسان انجام شده است.
**طرح شمیم و پرداخت ۳۰ میلیون وام همراه با ۵ میلیون بلاعوض
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود گفت از طرح «شمیم» بعنوان سومین طرح از طرحهای تقدیمی و حمایتی که در قالب طرح ازدواج تعریف شده نام بُرد و اظهار داشت: هر هنرمندی که از اول مهرماه سال جاری تا اختتام ۱۴۰۱ ازدواج کند، مبلغ ۳۰ میلیون تومان تسهیلات به اضافه کمک هزینه ۵ میلیون تومانی بلاعوض تقدیم خواهد شد.
**طرح جوانه با پرداخت ۳۰ میلیون وام و کمک ۵میلیونی بلاعوضمدیر عامل صندوق اعتباری هنر در ادامه از طرح جوانه بعنوان دیگر طرحهای تقدیمی و حمایتی صندوق اعتباری هنر نام برد و گفت: هرهنرمندی که عضو این صندوق باشد و از اول مهر ماه سال ۱۴۰۰تا اختتام ۱۴۰۱ صاحب فرزندی شود ؛تحت عنوان طرح «جوانه» مبلغ ۳۰ میلیون تومان تسهیلات وام با درصد خیلی کم همراه با مبلغ ۵ میلیون تومان کمک بلاعوض تقدیم خواهد شد.
**تلاش برای گامهایی در جهت پشتیبانی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه
پور احمدی در عین حال اظهار داشت: این پرداختی ها در مقابل هزینه های بالا و وضعیت سخت اقتصادی این روزها، رقم های کم و ناچیزی است اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شخص محمد مهدی اسماعیلی و این صندوق تمام تلاش خودش را انجام داده تا بتواند گامی هرچند کوتاه برای کمک و پشتیبانی از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بردارد.
مدیر عامل صندوق اعتباری هنر در عین حال اشاره کرد: مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صندوق اعتباری هنر و دولت مردمی مصمم است تا تمام توان و تلاش خودرا در جهت حمایت همه جانبه از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بکار ببندد و در این راه از هیچ تلاش و کوششی برای کمک و پشتیبانی از این قشر فرهیخته دریغ نخواهیم کرد.


در این جلسه که فرزاد طایفه حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع صندوق اعتباری هنر نیز حضور داشت، سید مجید پوراحمدی مدیر عامل صندوق اعتباری هنر به سوالات خبرنگاران رسانه های مختلف پاسخ گفت.

1400/09/30
14:09:48
5.0 / 5
514
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , امام , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱