قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رییس موسسه پژوهشی امام خمینی(ره) در پیش خطبه نماز جمعه:

مرحوم آیت الله مصباح یزدی با جهاد روشنگری مقابل تهاجم فرهنگی ایستاد

مرحوم آیت الله مصباح یزدی با جهاد روشنگری مقابل تهاجم فرهنگی ایستاد

به گزارش قائم رئیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در قم، اظهار داشت: مرحوم علامه مصباح یزدی با همه توان در شهرهای مختلف، مجامع دانشگاهی و حوزوی حضور می یافت و با جهاد روشنگری، جلوی تهاجم فرهنگی را گرفت و نگذاشت فرهنگ غربی بر جامعه ما استیلا یابد.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا، حجت الاسلام محمود رجبی در پیش خطبه نماز جمعه امروز -۱۷ دیماه - که در مصلی امام خمینی(ره) تهران برگزار شد، ضمن اشاره به اولین سالگرد رحلت علامه مصباح یزدی به چند خصوصیت این مجتهد اشاره نمود و عنوان کرد: مرحوم علامه مصباح یزدی شخصیتی داشت که در ابعاد مختلف الگوی جامعه بود. انجام وظیفه الهی، اولین خصوصیت این مجتهد به حساب می آید. او مطیع فرمان مولای خود بود و در طول فعالیتهای فردی، تدریس، نوشتن آثار، نهادسازی و کادرسازی برای نظام در اندیشه وظایف الهی خود بود. وقتی وظیفه خویش را دقیق تشخیص می داد با همه توان برای انجام آن اقدام می کرد.
وی ضمن اشاره به نقش مرحوم آیت الله مصباح یزدی در مبارزه با تهاجم فرهنگی، اظهار داشت: آیت مصباح یزدی در مقابل تهاجمی که به فرهنگ دینی، ارزش های انقلابی، رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری صورت می گرفت، حساس بود و در این راه همه وجود خویش را وقف کرده بود. در دورانی که مقام معظم رهبری از تهاجم فرهنگی بعنوان شبیخون و ناتوی فرهنگی سخن می گفتند، علامه مصباح یزدی با همه توان در شهرهای مختلف، مجامع دانشگاهی و حوزوی حضور می یافت و با جهاد روشنگری، جلوی این تهاجم را گرفت و نگذاشت فرهنگ غربی بر جامعه ما استیلا یابد.
رجبی درباره خصیصه ولایتمداری آیت الله مصباح یزدی، تصریح کرد: این مجتهد فقید، نظریه ولایت فقیه را فراتر از یک نظریه می دانست و بر این باور بود ولایت فقیه، اصل اساسی اسلام و تداوم امامت امام معصوم است. آیت الله مصباح یزدی، ولایت فقیه را نائب امام زمان(عج) می دانست و معتقد بود از آنچه که مقام معظم رهبری می فرمایند، باید تبعیت نماییم.


رییس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) ضمن اشاره به خصوصیت دیگر مرحوم آیت الله مصباح یزدی، افزود: این مجتهد عالیقدر به کار جمعی، همفکری، اتحاد بر محور حق و امام اعتقاد داشت. پیش از انقلاب به فکر کادرسازی برای جامعه اسلامی افتاد و نهادسازی وی در موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در بنیاد فرهنگی باقر العلوم با این ایده بود که جامعه ما احتیاج به روحانیونی کارآمد دارد تا پاسخگوی نیازهای فکری و فرهنگی جامعه باشد؛ از طرفی در مقابل تهاجم دشمنان بایستد و جامعه را هدایت کند.
رجبی درباره شاگردانی که در مکتب این مجتهد فقید تربیت شدند، خاطرنشان کرد: آیت الله مصباح یزدی شاگردانی تربیت کرد که مقام معظم رهبری درباره آنها فرمودند شاگردان آیت الله مصباح حرف برای گفتن دارند. این مجتهد در کنار آن شاگردان روحانی، جمع زیادی از توده دانشجویان و سایر اقشار را برای نظام اسلامی کادرسازی کرد. مقام معظم رهبری همینطور طرح ولایت علامه مصباح یزدی را طرحی بنیانی توصیف کردند.
به گفته وی، دشمنان گفته بودند علامه مصباح یزدی برای گام دوم انقلاب هم نیرو تربیت کرده است؛ دشمن به درستی متوجه این امر شده بود و دشمنان خارجی و داخلی در حد توان ضد این علامه مجتهد تهاجم ایجاد کردند.
به گزارش قائم به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام رجبی از شاگردان و ملازمان قدیمی آیت الله مصباح یزدی و الان عضو شورایعالی حوزه های علمیه است؛ وی پیش از این، قائم مقام مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بود.
آیت الله محمد تقی مصباح یزدی، رئیس فقید موسسه آموزشی پژوهشی امام (ره) ۱۲ دیماه سال ۹۹ دعوت حق را لبیک گفت.


منبع:

1400/10/18
17:02:14
5.0 / 5
526
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳