قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در نامه ای به دانشگاه ها؛

وزارت علوم بر عرضه تسهیلات به دانشجویان آبستن تصریح کرد

وزارت علوم بر عرضه تسهیلات به دانشجویان آبستن تصریح کرد

معاون آموزشی وزارت علوم با ارسال نامه ای، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی را در اجرای تسهیلات قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت برای دانشجویان و طلاب آبستن موظف کرد.به گزارش قائم به نقل از مهر، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم با ارسال نامه ای به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی آنها را در زمینه اجرای تسهیلات قانون "حمایت از خانواده و جوانی جمعیت" برای دانشجویان و طلاب آبستن موظف کرد.
در این نامه تاکید شده است؛ در اجرای "قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت" تکالیفی بر عهده دستگاههای مرتبط همچون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گذاشته شده است که ضمن ابلاغ ماده قانون ۲۶ قانون یاد شده، مستدعی است که مقرر شود حوزه معاونت آموزشی و تسهیلات تکمیلی دانشگاه اقدام لازم در مورد برنامه ریزی، اجرا و نظارت بر حسن اجرای آن قانون به عمل آورد.
بر اساس قانون «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» که در تاریخ ۱۹ آبان ۱۴۰۰ مصوب شده است تکالیفی برای وزارت علوم تعیین شد که بر این اساس دانشگاه ها موظف شدند با تقاضای کتبی دانشجویان و بانوان طلبه آبستن در جهت مرخصی یک نیمسال تحصیلی پیش از زایمان بدون احتساب در سنوات موافقت کنند.
همچنین باید با تقاضای مرخصی دانشجویان و بانوان طلبه که فرزند زیر دو سال دارند، برای حداکثر تا چهار نیمسال بدون احتساب سنوات تحصیلی موافقت صورت بگیرد. ضمن این که این افراد در صورت تقاضای مهمانی به میزان حداکثر چهار نیم سال تحصیلی به حوزه یا مؤسسه آموزش عالی هم سطح یا پایین تر باید موافقت شود.
همچنین تاکید گردیده است، با تقاضای بانوان طلبه و دانشجویان مادر آبستن یا دارای فرزند زیر سه سال جهت آموزش مجازی یا غیرحضوری برای گذراندن واحدهای دروس نظری دوره تحصیل هم موافقت صورت بگیرد.
در صورتی که دانشجو در طول دوران تحصیل خود ناگزیر از حضور در دانشگاه، درمانگاه، بیمارستان یا مکان های آموزشی مشابه است با تقاضای دانشجویان مادر آبستن یا دارای فرزند زیر دو سال جهت کاهش نوبت کاری شب بر مبنای آیین نامه ای که حداکثر ظرف سه ماه بعد از ابلاغ این قانون، از جانب وزیر بهداشت تصویب می شود، موافقت صورت بگیرد.
معاون آموزشی وزیر علوم در این نامه تاکید کرده است که شرایط باید فراهم گردد تا اساتید راهنما در ازای داشتن هر دانشجوی آبستن یا دارای فرزند شیرخوار یک سهمیه به سقف استاد راهنمایی آنها اضافه شود.


منبع:

1400/12/22
19:57:34
5.0 / 5
601
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان قائم