قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
در ستاد نقشه علمی ؛

وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان مکلف به تهیه آمار خروج نخبگان شدند

وزارت علوم و بنیاد ملی نخبگان مکلف به تهیه آمار خروج نخبگان شدند

قائم: دبیر ستاد علم و فناوری شورایعالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: چون ارقام متفاوتی از جا به جایی و خروخ نخبگان عرضه می شود قرار شد که وزارت علوم و بنیاد نخبگان به کمک یکدیگر آمار دقیقی را تهیه کنند.به گزارش قائم به نقل از مهر، منصور کبگانیان دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جلسه ۱۶۴ ستاد شورای راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در جلسه دو مبحث مهم مطرح بود که شامل زیست فناوری و المپیادها بود. البته خارج از دستور مطالبی با حضور وزیر علوم و رئیس بنیاد ملی نخبگان عرضه و تاکید شد که آمار متقنی از جابجایی یا خروج نخبگان تهیه شود چون ارقام متفاوتی عرضه می شود قرار شد که این دو نهاد به کمک یکدیگر آمار دقیقی را عرضه کنند.
وی با اشاره به مبحث زیست فناوری که به عنوان دستور اول ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور عنوان شد، اضافه کرد: در این نشست دکتر قانعی دبیر ستاد زیست فناوری گزارشی عرضه داد، زیست فناوری از اولویت های بند الف نقشه جامع علمی کشور و یکی از مزیت های نسبی کشور است.
وی افزود: در جلسه امروز چهار حوزه کلیدی کشاورزی، پزشکی، صنعت و محیط زیست مورد تایید قرار گرفت، بر مبنای تقسیم کار ملی که عرضه شده، ۱۰۵ دانشگاه از وزارتخانه های علوم و بهداشت و پژوهشگاه های کشور با یکدیگر همکاری خواهند کرد، دراین زمینه توانایی ها شناسایی شده و در هر یک تفاهم نامه ای منعقد شده است، همینطور ۸۵۰ شرکت دانش بنیان زیست فناوری به این دانشگاه ها و پژوهشگاه ها متصل شده اند، در این راه ۲.۹ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی شده است چونکه به سبب قیمت های بالا صادرات و تولید دراین زمینه بسیار اهمیت دارد.
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور با اعلان اینکه در جلسه امروز دو مصوبه داشتیم بیان کرد: نخستین مصوبه تدوین سند ملی توسعه زیست فناوری بود، البته سه سال پیش این سند نهایی شده بود اما به سبب عدم همکاری دولت وقت به تعویق افتاد، در جلسه امروز تاکید شد که اگر سوالاتی از بخش های مختلف دولت وجود دارد مطرح شود تا به سرعت این سند نهایی و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود. بر مبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بود که ستاد زیست فناوری تشکیل گردد نه این که تدوین سند در دستور کار باشد، با آن مصوبه، ستاد زیست فناوری اقدامات خوبی انجام داد و الان با تدوین سند هم حوزه زیست فناوری در کشور پیشرفت خوبی خواهد داشت.
وی افزود: دومین مصوبه تقسیم کاری بود که قرار شد با کمیسیون های نقشه جامع علمی کشور همکاری شود و تقسیم کار ملی بین دانشگاه ها و پژوهشگاه ها و شرکت های دانش بنیان زیست فناوری صورت گیرد و برای تصویب به ستاد نقشه جامع علمی کشور عرضه شود.
کبگانیان با اشاره به المپیادهای دانش آموزی به عنوان دستور دوم شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت: المپیادهای دانش آموزی یکی از مباحث مهم هستند، بعضی از آنها مزایایی نظیر ورود به دانشگاه به صورت بدون کنکور دارند، در جلسه امروز رئیس سازمان سمپاد گزارشی عرضه داد، این عزیزان در نظر دارند که افزایش جذابیت علوم پایه و علوم انسانی در المپیادها را دنبال کنند و ما باید مراقب باشیم که این المپیادها از خط و ریل اصلی خود منحرف نشود.
وی افزود: همینطور عنوان شد که دانش آموزانی که وارد المپیادها می شوند از دروس عمومی غافل می شوند و به شکل خسته کننده ای وارد مباحث پیچیده می شوند باید به این موضوعات دقت نماییم. علوم پایه و علوم انسانی آینده کشور است، ترویج دانش و مهارت، افزایش اعتماد به نفس ملی و شبکه سازی برای نخبه پروی هم در جلسه امروز مورد تاکید قرار گرفت.
دبیر ستاد نقشه جامع علمی کشور با اعلان اینکه در المپیادهای موجود شامل ریاضی، فیزیک، شیمی، علوم کامپیوتر، ادبیات و نجوم با چالش هایی مواجه هستیم، اظهار داشت: یکی از چالش ها این است که بعضی از برگزیدگان رشته ریاضی به خاطر علاقه به رشته های پرطرفدار نظیر پزشکی وارد این رشته ها می شوند، بنظر می رسد که لازم است عناوین این المپیادها برای ورود به دانشگاه ها و رشته های خاص روزآمدسازی شود. دراین زمینه کمیسیون علم و آموزش به کمک سازمان سمپاد بررسی لازم را انجام می دهند تا روزآمدسازی اجرایی شود.
کبگانیان اظهار داشت: همینطور رشته های ورودی از المپیاد هم باید روزآمد شوند. این طور نباشد که برگزیدگان المپیاد شیمی به رشته برق بروند این اتلاف انرژی است. شاخص ها هم به بازبینی نیاز دارند و باید مشخص شود که برگزیدگان المپیاد دارای مدال های طلا، نقره و برنز باید چند درصد در کنکور سهم داشته باشند، تاکید شد که در این راه به آموزش عمومی آموزش و پرورش لطمه وارد نشود. انشالله وقتی مبحث نهایی شد به اطلاع مردم خواهیم رساند.


منبع:

1401/04/08
11:22:31
5.0 / 5
352
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم