قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
با انعقاد تفاهم نامه با معاونت علمی؛

نظام سازی و ارتقای اطلاعات در زمینه آموزش عالی ارتقا می یابد

نظام سازی و ارتقای اطلاعات در زمینه آموزش عالی ارتقا می یابد

قائم: با انعقاد تفاهم نامه ای بین معاونت علمی و فناوری و موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی،  نظام سازی و ارتقای اطلاعات در زمینه آموزش عالی ارتقا می یابد.به گزارش قائم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تفاهم نامه همکاری دوجانبه با هدف نظام سازی و ارتقای آمار و اطلاعات و کارهای پژوهشی در رابطه با آموزش عالی به امضا رسید. این تفاهم نامه بین مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و علی باقر طاهری نیا رییس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی به امضا رسید.
ایجاد زمینه های مشارکت و همکاری، انتقال تجربیات و بهره مندی از توانایی های علمی، مشاوره ای و اجرائی طرفین برای ارتقای آمار و اطلاعات و کارهای پژوهشی در رابطه با آموزش عالی از اهداف تفاهم نامه همکاری موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است.
در حاشیه عقد تفاهم نامه، مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اعلان اینکه فقدان مرجع اطلاعاتی در زمینه آموزش عالی و نخبگان در کشور یک خلا شمرده می شود، اظهار داشت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از فعالیت نهادهای مرجع اطلاعاتی در زمینه آموزش عالی و فناوری و برای انتشار آمارهای معتبر و پشتیبان تصمیم گیری حمایت می کند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به این که مهاجرت و گردش نخبگانی، رصد اشتغال و کارآفرینی فارغ التحصیلان دانشگاه ها از موضوعات اصلی همکاری در این تفاهم نامه است، اضافه کرد: این تفاهم نامه تلاشی در امتداد ارتقای نظام آمار و اطلاعات آموزش عالی نظیر واقعی سازی و بروزرسانی آمار دانشجویان غیر ایرانی، آمار مهاجرت و گردش نخبگان و فارغ التحصیلان آموزش عالی و رصد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه ها است.
ارتقای نظام آمار و اطلاعات نخبگان و آموزش عالی از مسائل مهم حوزه علم و فناوری است
علی باقر طاهری نیا رییس موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی در ادامه این مراسم با اعلان اینکه دغدغه های ملی در نظام آمار و اطلاعات باید مورد مطالعه قرار گیرند، اظهار داشت: این موسسه با ۵۴ سال سابقه به عنوان کانون تفکر آموزش عالی و مرجع رسمی آمار آموزش عالی شناخته می شود و تا حالا در پروژه های کلان کشور نیز مشارکت داشته و دارد.
وی با اشاره به این که موسسه در رفع چالش ها و مسائل ملی مصمم است، اضافه کرد: استقرار نظام آمار و اطلاعات آموزش عالی، رصد اشتغال دانش آموختگان در زمینه های مختلف و سنجش نگرش دانشگاهیان درباب مسائل و تحولات جامعه می تواند از زمینه های مناسب در این تفاهم نامه باشد.
همچنین، در این نشست آمار دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کشور، به عنوان معیاری از کیفیت آموزش عالی یاد شده قرار گرفت. بنا بر اعلام دکتر طاهری نیا، با بروزرسانی و واقعی سازی آمار این شاخص بت همکاری دانشگاه آزاد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ حدود ۱۳۰ هزار نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور تحصیل می کنند.


منبع:

1401/05/01
17:56:49
5.0 / 5
326
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم