قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه تهران:

باید رویکرد هزینه ای دانشگاه را به رویکرد درآمدی تبدیل کنیم

باید رویکرد هزینه ای دانشگاه را به رویکرد درآمدی تبدیل کنیم

به گزارش قائم، رئیس سازمان توسعه و سرمایه گذاری دانشگاه تهران اظهار داشت: نمی توانیم ۱۰۰ درصد منابع مالی مورد نیاز دانشگاه ها را از دولت طلب نماییم بلکه باید رویکرد هزینه ای را به رویکرد درآمدی تبدیل نماییم.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه تهران، دکتر علی مبینی دهکردی امروز در سی وهفتمین اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور که در دانشگاه صنعتی شریف درحال برگزاری است، اظهار داشت: سه تمرکز کانونی در حوزه سرمایه گذاری و درآمدزایی دانشگاه ها داریم که شامل پایداری منابع مالی دانشگاه ها، حفظ نمودن کرامت اساتید با نگاه به تکریم علم و عالم و همینطور صادرات محصولات دانش بنیان حاصل فکر و عمل نخبگان می شود.
عضو هیأت رئیسه دانشگاه تهران تصریح کرد: نمی توانیم ۱۰۰ درصد منابع مالی مورد نیاز دانشگاه ها را از دولت طلب نماییم بلکه باید رویکرد هزینه ای را به رویکرد درآمدی تبدیل نموده و سپس رویکرد درآمدی را به رویکرد سرمایه ای تبدیل نماییم.
مبینی دهکردی، این تبدیل رویکرد را مستلزم تغییر جهت در قوانین، مدیریت و قواعد در زمینه نوع نگاه به ورود دانشگاه ها در عرصه سرمایه گذاری دانست و اضافه کرد: ازاین رو لازم است از حضور دانشگاه ها در عرصه های سرمایه گذاری، مانع زدایی نماییم. بعنوان نمونه، قانون رفع موانع تولید دانش بنیان که در اردیبهشت ماه ابلاغ گردید، ظرفیت بزرگی را به دانشگاه ها می دهد.
معاون دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: اتکای صرف دانشگاه به منابع دولت، مبین اینست که دانایی به توانایی تبدیل نشده است. از طرفی هم کاهش تدریجی اتکای دانشگاه به بودجه دولتی، نیازمند افزایش اختیارات دانشگاه است.


منبع:

1401/06/02
16:29:06
5.0 / 5
490
تگهای خبر: دكتر , سازمان , قانون , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم