قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه جامع علمی كاربردی :

خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

به گزارش قائم، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: خروجی های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می شوند و نگاه این دانشگاه پاسخگویی به نیاز بازار کار است.به گزارش قائم به نقل از مهر، آئین شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه جامع علمی کاربردی بامداد امروز در مرکز آموزش علمی کاربردی آتش نشانی، برگزار گردید. حسین بلندی در این مراسم اظهار داشت: ما در نظام علمی کاربردی به صورت کلی در هر حوزه ای پای کار هستیم و دانش پژوهان ما مسائل نظریه و عملی را یاد می گیرند تا وارد میدان کار شوند و پاسخگویی به یک نیاز کشور را محقق کنند.
وی با اشاره به اینکه دانش پژوهان ما برای میدان کار آماده می شوند اضافه کرد: آنها هم نظریه و هم عملی آموزش می بینند، ازاین رو مردان رزم جهاد مبارزه با بیکاری در دانشگاه علمی کاربردی حضور دارند تا گوشه ای از نیازهای کشور را رفع کنند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی یاد آورشد: این که من به مرکز علمی کاربردی آتش نشانی آمدم به علت تبریک روز آتش نشان بود، برای ما خیلی سنگین بود که آتش نشانان ما در خارج کشور آموزش بببینند و حالا بسیار خوشحالم که می بینم یکی از ثمرات دانشگاه علمی کاربردی به مرکز بین المللی تبدیل گشته است.
وی با اشاره به اینکه بیشتر مدرسان این مرکز بیشتر از ۲۵ سال سابقه فعالیت در حوزه آتش نشانی دارند اضافه کرد: مدرسان این مرکز هم نظریه و هم عملی را بلد هستند و تجربیات لازم را دارند بنابراین خروجی های این مرکز بسیار موفق هستند.
وی اضافه کرد: در آغاز سی و یکمین سالگرد دانشگاه جامع علمی کاربردی خواستم نتیجه کار را از نزدیک ببینم، در زمان تأسیس این دانشگاه می خواستند افرادی را تربیت کنند که به سرعت وارد بازار کار شوند، اتفاق مبارکی که در این دانشگاه رخ می دهد اینست که ۲ کار عمده انجام می دهیم، یکی این که نیازسنجی می نماییم و دیگر این که نیازها را برطرف می نماییم.
بلندی افزود: در یکی دو ماه گذشته چند رشته جدید برای مرکز آتش نشانی راه اندازی کردیم، با کمک اهل فن و دانش برنامه درسی برای یک شغل راه اندازی می نماییم تا هر کدام از دانش پژوهان یک شاغل باشند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی تصریح کرد: خروجی های دانشگاه علمی کاربردی افراد مجربی هستند که به سرعت جذب بازار کار می شوند، عملاً نگاه ما در این دانشگاه به سمت اینست که نیاز بازار کار را پاسخگو باشیم.
وی ضمن اشاره به وجود ۸ هزار شغل در دنیا اظهار داشت: ما در کشور به ۲-۳ هزار شغل رسیدیم، در دانشگاه علمی کاربردی هزار برنامه درسی داریم یعنی هنوز چند هزار برنامه درسی کم داریم.
بلندی با اشاره به اینکه امروز کسی که می خواهد با یک دستگاه کار کند هم باید از نظر نظریه و هم از نظر عملی مجرب باشد اضافه کرد: ما این کار را در دانشگاه علمی کاربردی انجام می دهیم، ما باید هر دو سه سال یک مرتبه برنامه های درسی را بازبینی نماییم، نکته دیگر هم اینست که دوره های کوتاه مدت و پودمان های تخصصی با صلاحیت های حرفه ای صورت گیرد.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی عنوان کرد: تمام ۵۷۱ مرکز دانشگاه علمی کاربردی باید در جریان باشند که از نظر رئیس جمهور، دانشگاه باید در بازار کار باشد و ما خوشحالیم که در بازار کار حضور داریم و برای بالا بردن بهره وری هم دارای مهارت هستیم.
وی اضافه کرد: سال جاری سالی هست که بنا به فرمایش مقام معظم رهبری، دانش بنیان ها دارای پر و بال جدی شدند و ما در این عرصه حضور داریم، ۳۰-۴۰ درصد دانشگاه های نظری ما بحث نخبگانی را دارند، ۷۰ درصد اهداف اقتصادی هر کشور به دست تکنسین هاست.
بلندی تصریح کرد: تحقق اهداف اقتصادی مستلزم نیروهای تکنسین است اما ما بگونه ای فرهنگسازی کردیم که اگر آقایی با مدرک کاردانی به خواستگاری برود تحویلش نمی گیرند و خانواده ها یک دکترای بیکار را به تکنسین ترجیح می دهند، ما اگر مقرر است صنعت بازار کار را رونق دهیم باید به بحث مهارت به صورت جدی بپردازیم و امروز وزیر علوم بر این مهم تاکید دارد و به مهارت محوری دانشگاه ها اهمیت می دهد.

1401/07/12
09:08:04
5.0 / 5
417
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دستگاه , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱