قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
پشت كنكوری ها درباره امتحان نهایی چه گفتند؟

پرونده امتحانات نهایی پس فردا بسته می شود

پرونده امتحانات نهایی پس فردا بسته می شود

قائم: به گزارش قائم، پرونده برگزاری امتحانات نهایی با همه حواشی که به دنبال انتشار سوالات دقایقی بعد از شروع آزمون در کانال های تلگرامی طی دوهفته اخیر به همراه داشت، پس فردا (دوشنبه ۲۶ دی ماه) بسته می شود و به اذعان مسؤلان آموزش و پرورش، امتحانات در امنیت کامل برگزار شده و هیچ سوالی پیش از شروع آزمونها لو نرفت.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، امتحانات نهایی دانش آموزان پایه دوازدهم روزانه و بزرگ سالان، یادگیری از راه دور و داوطلبان آزاد رشته های شاخه نظری دوره دوم متوسطه شامل متقاضیان ترمیم معدل از روز سوم دیماه شروع شده و پس فردا، ۲۶ دیماه تمام می شود.
۲۴۸ هزار و ۹۰۳ داوطلب در ۱۲۰۲ حوزه امتحانی در ایام گذشته با یکدیگر به رقابت پرداختند. این در حالی بود که در ایام گذشته اخباری پیرامون انتشار سوالات از سر جلسه امتحان در کانال های تلگرامی، درست چند دقیقه پس از شروع جلسه، منتشر گردید.
وزارت آموزش و پرورش بامداد امروز امکان بازدید خبرنگاران از یک حوزه امتحانی در منطقه ۱۷ آموزش و پرورش را جهت مشاهده فرآیند برگزاری آزمون و نحوه تأمین امنیت آن فراهم نمود.
دقایقی قبل از شروع آزمون، یک داوطلب پشت کنکوری که برای ترمیم معدل در بعضی دروس امتحانات نهایی شرکت کرده با اشاره به اینکه «کسی نمی تواند موبایل و وسایل الکترونیکی با خود به جلسه بیاورد» می گوید: اما مراقبت ها کمی ضعیف بود و بچه ها می توانستند با همدیگر صحبت کنند.
وی می افزاید: اما کنترل برای به همراه نیاوردن موبایل از جلسه اول وجود داشت.
این شرکت کننده در امتحانات نهایی می گوید: ترمیم معدل برای من خیلی خوب بود و دو مرحله ای شدن کنکور هم اتفاق خوبی بود که به کم شدن استرس کمک می نماید.
در بین شرکت کنندگان، فردی با مو و محاسن سفید که خودش به صورت دقیق می گوید متولد ۱۲ خرداد ۱۳۴۸ است توجهم را جلب می کند؛ استقبال می کند و می گوید: امروز امتحان زبان داریم. من داوطلب نظام قدیم بودم و در سال ۷۷ تا آخر دبیرستان درس خواندم و در کمیسیون خاص دروسم را تطبیق زدند، خرداد و شهریور در چند درس و الان هم در امتحانات چند درس دیگر شرکت کردم و سه درس دیگر هم برای خرداد سال آینده می ماند.
وی می افزاید: رشته ام ریاضی فیزیک است. درسم زیاد بد نیست. در این امتحانات هرکسی سرش پایین و مشغول جواب دادن به سوالات خودش بود و بعید می دانم بتوان تقلب کرد. در رابطه با سطح سوالات هم باید اظهار داشت که در کل رشته ام، رشته سخت و مفهومی است ولی سطح سوالات خوب رو به بالا بود.
این داوطلب در ادامه می گوید: برای ترمیم معدل شرکت نکردم و داوطلب آزاد هستم، فعلاً می خواهم دیپلم بگیرم و بعد قصد دارم رشته بدون کنکور در دانشگاه انتخاب کنم و بخوانم. خیلی خوب است که روش آموزش در کشور تغییر کند نه این که روش سنجش را تغییر دهند. وقتی دانش آموز توانمند شود دیگر استرس نخواهد داشت. وقتی آموزش درست باشد، ارزشیابی هم در جای خودش درست صورت می گیرد.
از یک شرکت کننده دیگر که فارغ التحصیل رشته تجربی است هم در رابطه با شرکت در امتحانات نهایی و کنکور سراسری سوال می کنم که می گوید: برای بار دوم است که قصد دارم در کنکور شرکت کنم. شش درس عمومی ام را برای ترمیم معدل باردیگر امتحان دادم. در کنکور دی شرکت می کنم، اما در کل رقابت اصلی در تیرماه است.
وی ادامه می دهد: درس خوان بودم و تا سال یازدهم معدلم بالا بود، اما در سال دوازدهم به دلیل برخی مشکلات روحی، درس افت پیدا کرد و امتحاناتم را خراب کردم، طوری که از معدل ۱۹ به معدل ۱۲ رسیدم. فرصت ترمیم معدل برای جبران نمراتم، خوب است و سال جاری تلاش کردم تا معدلم را ارتقاء بدهم.
این پشت کنکوری در رابطه با تقلب در امتحانات هم می گوید: من در دوران مدرسه هم اهلش نبودم، اما خب راه های تقلب را بلدم و می دانم. همین حالا هم سرم بیشتر به کار خودم است و معمولاً وقت هم کم می آورم و باید سریع سوالات را پاسخ بدهم و به جهت اینکه سرم را بالا بیاورم و ببینم آیا کسی تقلب می کند یا خیر، زمان ندارم.
وی در رابطه با سطح سوالات امتحانات هم اظهار می کند: سطح سوالات متوسط رو به بالا بود و از امتحانات خرداد سال جاری هم سخت تر بود اما روی هم رفته از شرایط برگزاری امتحانات راضی هستم.

سوال امتحانی لو نرفت!
محسن زارعی، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش هم در حاشیه برگزاری امتحانات نهایی به پرسش هایی در رابطه با فرآیند برگزاری امتحانات نهایی پاسخ داده و در رابطه با انتشار سوالات امتحانی دقایقی بعد از شروع آزمون و برخورد با متخلفان اظهار می کند: لو رفتن امتحانات نهایی کذب محض است و به هیچ عنوان امکان لو رفتن سوالات امتحانی پیش از آزمون وجود ندارد.
وی می افزاید: چه کسی باید پاسخگوی نگرانی های بوجود آمده برای دانش آموزان به علت این مورد که به غلط جاافتاده است باشد؟ «لو رفتن» با «انتشار سوال در حین آزمون» متفاوت می باشد.
وی ادامه می دهد: لو رفتن به معنای دسترسی به سوالات پیش از آزمون است که به هیچ وجه امکان پذیر نیست و در امنیت کامل است اما این که در حین آزمون، «تقلب» صورت بگیرد متفاوت از لو رفتن است. امکان دارد تقلب و تخلف رخ دهد که وظیفه ماست پیشگیری کرده و با تخلفات برخورد نماییم.
رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت وزارت آموزش و پرورش ضمن اشاره به این که برپایه مصوبه شورایعالی آموزش و پرورش، اگر کسی گوشی به داخل جلسه ببرد و استفاده نکند، نمره همان درس و اگر گوشی به داخل ببرد و استفاده نماید، نمره همه دروسش صفر می شود اظهار می کند: همینطور اگر افرادی از همکاران ما سهل انگاری کنند به هیئت رسیدگی به تخلفات معرفی می گردند.
زارعی در رابطه با همکاری با پلیس فتا برای برخورد با کانال های منتشر کننده سوالات امتحانات نهایی می گوید: مبحث شناسایی و برخورد با افرادی که در این عرصه ها در کانال های شبکه های اجتماعی فعالیت می نمایند در اختیار ما نیست اما در اینباره گله مند هستم و نباید به سادگی استفاده از ابزارهای جاسوسی، جانمایی و روش های تقلب را در این کانال ها آموزش دهند. نگرانی ام، اغوا شدن دانش آموزان ماست که منجر به صدمه دیدن آنها می شود. باید از سلامت روان دانش آموزان محافظت نماییم.
زارعی اضافه می کند: حتی اگر یک دقیقه پیش از شروع آزمون، سوالات لو برود، استعفا می دهم و این به معنای امنیت امتحانات نهایی است.
در اینباره بخوانید:
استقرار نیروی حفاظت آزمون درحوزه های امتحانات نهایی
«تقلب» در«امنیت کامل»!؟/دون پاشی کانالها برای فروش سوالات کنکور دیماه از۲۰ میلیون تا یک میلیارد
۳۷۶۶ بازدید از ۱۲۰۰ حوزه امتحانات نهایی/ برخورد قاطع با تخلفات امتحانی

منبع:

1401/10/24
14:53:38
5.0 / 5
313
تگهای خبر: آموزش , امنیت , شبكه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴