قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
بسته شامگاهی اخبار اجتماعی قائم- ۲ بهمن

مازوت و رنج تنفس

مازوت و رنج تنفس

قائم: قائم: درحالی مسئولان دقیقا اعلام نموده اند که 14 نیروگاه از 16 نیروگاه بخاری در کشور مازوت سوزی می کنند که همچنان سوزاندن مازوت در نیروگاه های تهران تکذیب می شود.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، بر اساس اطلاعات مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست، افزایش آلاینده دی اکسید گوگرد در کلانشهرهایی مانند تبریز و اراک و قهوه ای شدن رنگ آسمان حاکی از مازوت سوزی در بعضی استانها است؛ موضوعی که سازمان محیط زیست نیز آنرا تأیید کرده است.
از ۱۶ نیروگاه بخاری در کشور ۱۴ نیروگاه مانند نیروگاه طوس در مشهد، مفتح در همدان، سهند بناب در تبریز، ایرانشهر در سیستان و بلوچستان، شهید منتظری در اصفهان، شهید منتظر قائم در البرز، شهید رجایی در قزوین و بندرعباس مازوت سوزی دارند.
با اینحال داریوش گل علیزاده - سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست - رسما مازوت سوزی در تهران را تکذیب کرده است.
به گفته ی ایشان، تنها نیروگاه بعثت در منطقه ۱۶ تهران قابلیت مازوت سوزی دارد که از سال ۹۳ با حکم قضایی این بخش آن پلمب شده است.
اطلاعات بیشتر را در گزارش «عذاب مازوت» بخوانید.
«لایحه بودجه ۱۴۰۲؛ پشت «دارویاری» خالی شد؟» اعتبارات مربوط به یارانه شیر خشک، یارانه کاهش فرانشیز بیماران و داروهای صعب العلاج و نیز اعتبارات طرح دارویاری در لایحه بودجه ۱۴۰۲ با کاهش شدید مواجه بوده است.
کاهش شدید سه ردیف بودجه ای سازمان غذا و دارو در لایحه ۱۴۰۲، خصوصاً اعتبارات طرح دارویاری، نشان میدهد که شاید این طرح برای ادامه حیات حامی جدی ندارد؛ چونکه طرحی که قرار بود آشفته بازار دارو را سامان دهد، در صورت عدم تخصص بودجه مناسب، خود می تواند ضربه ای بر پیکره تامین داروی کشور باشد.
این امر در حالی است که بودجه پیشنهادی سازمان غذا و دارو برای ادامه اجرای طرح «دارویاری» در سال آینده، ۱۰۵ هزار میلیارد تومان بوده است و در صورت عدم اصلاح اعتبار مربوط به این طرح، در زنجیره تامین دارو مشکل ایجاد خواهد شد.
از طرف دیگر شرکت های دارویی برای تامین نقدینگی شان به مشکل برخوردند چونکه درحالی ارز دارو نیمایی شده که بانکهای عامل همکاری خوبی برای تامین نقدینگی نداشتند و خیلی از شرکتها نسبت به کاهش تسهیلات دریافتی اعتراض دارند.
دغدغه های کاهش اعتبارات حوزه غذا و دارو از زبان سید حیدر محمدی- رئیس سازمان غذا و دارو را می توانید اینجا بخوانید.
کاهش ۳۷.۵ درصدی بودجه «جوانی جمعیت»! شگفتی های لایحه بودجه ۱۴۰۲ اما فقط در زمینه سلامت خلاصه نمی شود و دامن خانواده را نیز گرفته است. درحالی دولت سیزدهم همیشه بر افزایش نرخ فرزندآوری و ارائه تسهیلات ویژه به خانواده ها در امتداد افزایش جمعیت تاکید داشت که بودجه اجرای قانون جوانی جمعیت در لایحه بودجه ۱۴۰۲ و در قیاس با بودجه پیشنهادی دولت برای اجرای این قانون در لایحه بودجه ۱۴۰۱ با کاهش ۳۷.۵ درصدی مواجه می باشد.
بعلاوه این که در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بمنظور اجرای قانون جوانی جمعیت ردیف بودجه مجزا به مبلغ ۲۳۵۹ میلیارد و ۴۷۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پیشنهاد شده بوده است.
همین طور در لایحه بودجه ۱۴۰۱ ردیف اختصاصی بودجه برای اجرای چند عنوان برنامه همچون اجرای سیاست های قانون جوانی جمعیت به وزارت آموزش وپرورش نیز اختصاص داده شده بود و این در حالیست که در لایحه بودجه ۱۴۰۲ نه وزارت آموزش وپرورش و نه وزارت بهداشت ردیف بودجه مجزایی برای اجرای قانون جوانی جمعیت ندارند.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
لزوم اختصاص بودجه برای «بیمه درمان» کودکان کار و خیابان در بودجه ۱۴۰۲ در این بین اما انجمن پشتیبانی از کودکان خواهان اختصاص بودجه ای برای بیمه درمان کودکان کار و خیابان در بودجه ۱۴۰۲ شده است.
این انجمن با انتشار اطلاعیه ای عنوان کرده است: «ضرورت دارد که نمایندگان مجلس در بررسی بودجه به این مهم توجه لازم را داشته باشند. دولت نیز موظف به اجرای تعهداتش در تامین سلامت کودکان است، به رغم این که هر سال در تدوین بودجه کودکان را به فراموشی سپرده است».
متن کامل بیانیه را اینجا بخوانید.
ساماندهی مدارس هیئت امنایی مطابق با دستوری که رییس جمهوری در سند انتظار به وزارت آموزش وپرورش داده است، شمار مدارس هیئت امنایی با مشارکت چند وزاتخانه و مردم هر محل، باید به ۲۵ درصد مدارس کل کشور برسد.
در حال حاضر ۳.۵ درصد مدارس کل کشور، هیئت امنایی هستند که این ۳.۵ درصد، هفت درصد کل دانش آموزان را پوشش می دهند
در همین راستا امور شوراهای آموزش وپرورش و مناطق آزاد تجاری جلسات و نشست های تخصصی جدی با کارشناسان در قالب مردمی سازی نظام حکمرانی و کاهش تصدی گری در آموزش وپرورش داشته است.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
افزایش ۸۵ هزار تومانی مبلغ جریمه زوج یا فرد در گذشته جریمه طرح زوج و فرد ۲۰ هزار تومان بود، اما با مصوبه هیات وزیران این رقم به ۱۰۵ هزار تومان بالا رفته و بدین سبب خودرو های بدون مجوز ۱۰۵ هزار تومان جریمه می شوند.
جانشین رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با تکیه بر این که اجرای طرح های ترافیکی پایتخت نیز به قوت خود باقی است، گفته است: شهروندان توجه داشته باشند که اجرای طرح ترافیک تهران در همان ساعات و محدوده نیز به قوت خود باقی است و تنها خودرو های دارای مجوز طرح ترافیک امکان ورود به این محدوده را دارند و زوج و یا فرد بودن پلاک معیاری برای ورود به این محدوده نیست. طرح زوج یا فرد از در منازل برای تردد در تمامی سطح شهر است.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
برخی اخبار پر بازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
خطر افزایش آلودگی هوای ۴ کلانشهر تا حد «بسیارناسالم»
عملیات های اورژانس اجتماعی با «بی سیم » رصد می شوند
ادامه آلودگی هوای شهرهای صنعتی/ شهر کرد با دمای ۲۲- سردترین مرکز استان طی امروز
چمران: اقدام اروپا درباره ی سپاه خلاف مقررات بین المللی است
منبع:

1401/11/03
08:19:07
5.0 / 5
346
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵