قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

استان هایی که در دل خشکسالی رکورد بارش را زدند

استان هایی که در دل خشکسالی رکورد بارش را زدند

قائم: قائم: برمبنای بررسی داده های سازمان هواشناسی کشور، طی هفت روز گذشته در کشور حدود 6.9 میلیمتر بارندگی ثبت گردید که در مقایسه با بلندمدت 30.3 درصد کم شده است.به گزارش قائم به نقل از ایسنا، بر اساس داده های سازمان هواشناسی طی هفت روز گذشته منتهی به ۹ فروردین در کشور حدود ۶.۹ میلیمتر بارندگی ثبت گردید. میزان بارندگی ها در بلندمدت ۱۰ میلیمتر بود که در مقایسه با بلندمدت حدود ۳۰.۳ درصد، کاهش میانگین بارندگی در کشور ثبت شده است.

از ابتدای ماه جاری میزان این بارندگی ها ۱۴ میلیمتر و در بلندمدت حدود ۱۲.۷ میلیمتر بود. میزان بارش های ماه جاری در مقایسه با بلندمدت حدود ۱۰.۳ درصد افزایش داشته است این درحالیست که از شروع سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تاکنون) ۱۴۸.۳ میلیمتر بارندگی ثبت شده است و بارندگی های طولانی مدت ۱۷۳.۴ میلیمتر بود بدین سبب میزان بارندگی های سال آبی جاری در مقایسه با طولانی مدت حدود ۱۴.۵ میلیمتر کاهش داشته است.
کهگیلویه و بویراحمد رکورددار بیشترین بارندگی در سال آبی جاری
طی سال آبی جاری استان کهگیلویه و بویراحمد با ۷۳۶.۸ میلیمتر بارش دارای رکورد بیشترین بارندگی بوده این در حالیست که بارندگی های این استان در بازه زمانی بلندمدت ۶۱۴.۴ میلیمتر ثبت شده بدین سبب در مقایسه با طولانی مدت ۱۲۲.۴ میلیمتر معادل با ۱۹.۹ درصد افزایش بارش داشته است. سال قبل در این استان حدود ۵۶۰ میلیمتر بارندگی ثبت شده بود که بارش های امسال در این بازه زمانی نسبت به سال قبل حدود ۱۷۶ میلیمتر معادل با ۳۱.۴ درصد افزایش را نشان میدهد. در حقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۷۰۴.۵ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۱۰۴.۶ درصد از این مقدار را تامین کرده است.

از دیگر استان هایی که در سال آبی جاری میزان بارش های آن افزایشی بوده استان چهارمحال و بختیاری با ۵۷۳.۸ میلیمتر بارندگی است که بارندگی های آن در بلندمدت حدود ۵۲۹.۹ میلیمتر است. در نتیجه میزان بارندگی های آن درمقایسه با بلندمدت ۴۳.۹ میلیمتر معادل با ۸.۳ درصد بالا رفته است. سال قبل در این بازه زمانی، بارش های این استان حدود ۴۶۹.۲ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال آبی جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۰۴.۶ میلیمتر معادل با ۲۲.۳ درصد کاهش داشته است. در حقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۶۵۵.۹ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۸۷.۵ درصد این میزان را تامین کرده است.

طی سال آبی جاری، استان بوشهر نیز ۳۲۲.۴ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی طولانی مدت این استان ۲۲۷.۷ میلیمتراست بدین سبب امسال بوشهر ۹۴.۷ میلیمتر معادل با ۴۱.۶ درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است. بارش های این استان در این بازه زمانی طی سال قبل ۱۷۰.۷ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۵۱.۷ میلیمتر معادل با ۸۸.۹ درصد افزایش داشته است. در حقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۲۴۱.۴ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۱۳۳.۶ درصد این میزان را تامین کرده است.

طی سال آبی جاری خوزستان نیز ۳۱۹ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است این در حالیست که بارندگی طولانی مدت این استان ۳۰۱.۶ میلیمتراست بدین سبب امسال خوزستان ۱۷.۴ میلیمتر معادل با ۵.۸ درصد نسبت به بلندمدت افزایش بارندگی داشته است. بارش های این استان در این بازه زمانی طی سال قبل ۱۵۴.۶ میلیمتر بود بدین سبب بارش های سال جاری نسبت به سال قبل حدود ۱۶۴.۴ میلیمتر معادل با ۱۰۶.۴ درصد کاهش داشته است.. درحقیقت بارش های این استان طی سال آبی جاری باید به ۳۴۵.۲ میلیمتر برسد و بارش های اخیر حدود ۹۲.۴ درصد این میزان را تامین کرده است.
کدام استانها بیشترین میزان خشکسالی و کم بارشی را تجربه کردند؟
با توجه به این که خشکسالی پی در پی و کم بارشی مداوم تمام کشور را درگیر کرده است، برخی استانها کاهش های شایان توجهی در میزان بارندگی نسبت به طولانی مدت داشتند که همچون این استانها گیلان ۱۶۹.۵ میلیمتر کمتر از بلندمدت، مازندران ۱۴۷.۵ میلیمتر کمتر از میزان بلندمدت، گلستان ۱۳۵.۷ میلیمتر کمتر از حد بلندمدت، قزوین ۷۹.۳ میلیمتر کمتر از بلندمدت، همدان ۶۳.۴ میلیمتر کمتر از میزان بلندمدت، استان تهران نیز ۶۳ میلیمتر کمتر از حد بلندمدت، اردبیل ۶۲.۳ میلیمتر کمتر از بلندمدت، البرز ۶۱.۴ میلیمتر کمتر از بلندمدت و خراسان رضوی نیز ۶۱.۱ میلیمتر نسبت به بلند کاهش بارندگی داشته است.

از جمله استانهای دیگر که نسبت به بلندمدت کاهش بارندگی داشته اند می توان به هرمزگان با ۵۷.۷ میلیمتر، کرمانشاه با ۴۷.۷ میلیمتر، آذربایجان شرقی با ۴۴.۹ میلیمتر، مرکزی با ۴۴.۷ میلیمتر، لرستان با ۴۳.۸ میلیمتر، آذربایجان غربی با ۳۸.۶ میلیمتر، خراسان شمالی ۳۷.۱ میلیمتر و کرمان با ۳۵.۸ میلیمتر کمتر از میزان بلندمدت اشاره نمود.

استان های دیگر نیز همچون سیستان و بلوچستان با ۳۵ میلیمتر، سمنان با ۳۲.۲ میلیمتر، قم با ۲۱.۵ میلیمتر، ایلام با ۱۶.۷ میلیمتر، خراسان جنوبی با ۱۰.۲ میلیمتر، زنجان با ۱۰.۱ میلیمتر، کردستان با ۲.۲ میلمتر نسبت به بلندمدت کاهش بارندگی داشته اند.
کاهش چشم گیر بارندگی های تهران
استان تهران طی هفت روز گذشته تنها ۶.۶ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است. میزان بارندگی های این استان در بلندمدت حدود ۱۲.۱ میلیمتر است و درحقیقت بارش های این بازه زمانی نسبت به بلندمدت حدود ۵.۶ میلیمتر کاهش داشته است. تهران از شروع ماه جاری با بارش ۱۹.۸ میلیمتری نسبت به بارش های ۱۵.۱ میلیمتری بلندمدت حدود ۴.۷ میلیمتر افزایش بارندگی داشته است. تهران از شروع سال آبی جاری تا حالا ۱۲۲.۷ میلیمتر بارندگی دریافت کرده است. میانگین بارندگی های آن در بلندمدت ۱۸۵.۷ میلیمتر است بدین سبب بارش ها در فصل آبی جاری نسبت به بلندمدت ۶۳ میلیمتر کاهش داشته این در حالیست که سال قبل در همین بازه زمانی تهران حدود ۱۲۹.۷ میلیمتر بارندگی داشت بدین سبب در سال آبی جاری ۶.۹ میلیمتر کم شده است.
1402/01/11
15:00:39
5.0 / 5
308
تگهای خبر: دین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳