قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
معاون رئیس جمهور در سمنان مطرح كرد

تخلیه منابع آبی در استانهای کویری

تخلیه منابع آبی در استانهای کویری

قائم: به گزارش قائم، سمنان معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور اعتقاد دارد که توسعه صنایع، کشاورزی و.. در بعضی از استان ها و همچون در استانهای کویری نظیر سمنان، آب محور نبوده و از همین رو شاهد تخلیه منابع آبی در این استان و استان هایی از این دست بودیم.


علی سلاجقه، ۲۸ اردیبهشت ماه در حاشیه سفر به سمنان در جمع اصحاب رسانه این استان از دولت سیزدهم بعنوان دولتی زیست محیطی نام برد و اظهار نمود: دولت برای تأمین آب بعضی از استان ها به دنبال تکمیل پروژه انتقال آب از منابع اقیانوسی است و هم این که این طرح برای تأمین آب برخی مناطق نظیر سیرجان، کرمان و یزد و... اجرا و یا در حال اجراست.
وی افزود: در گامهای بعدی برای تأمین آب آشامیدنی مردم استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان، اصفهان، خراسان جنوبی و... هم اقدام خواهد شد.
وی ضمن اشاره به پیوستگی منابع آبی دریای عمان و خلیج فارس با اقیانوس ها اظهار داشت: گامهای ابتدایی برای اجرای این طرح در ایران مرکزی و مناطق شرق و شمال شرقی و در گامهای بعدی برای دیگر استانهای کم آب و کویری اجرا می گردد.
دولت مکلف به تأمین آب آشامیدنی مردم است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از سمنان بعنوان استانی کم آب نام برد و اظهار داشت: دولت مردمی مکلف به تأمین آب آشامیدنی مردم است.
سلاجقه ضمن اشاره به توسعه فعالیتهای صنعتی و کشاورزی در کشور اضافه کرد: باید در زمینه آب بخش کشاورزی و صنعتی، کارهای جدی تری صورت گیرد. باید از فعالیتهای آب بر و کشت محصولات با نیاز آبی بالا در استانهای کم آب جلوگیری شود.
وی با اشاره به اینکه این مناطق از سالیان دور با مشکل کم آبی روبرو بودند و مردم محلی برای تأمین آب راهکارهایی در طول تاریخ داشتند اضافه کرد: باید از دانش بومی این مناطق در جهت رفع مشکل کم آبی استفاده بیشتری شود ضمن این که باید رویکرد علمی تری به این حوزه در کشور شود.
این مقام مسئول ضمن اشاره به مطالبات به حق مردم در این بخش اشاره کرد: ما وظیفه داریم که با استفاده از هر ظرفیتی که وجود دارد، آب آشامیدنی مردم استان را تأمین نماییم.
حل معضل کم آبی با افزایش ۱۰ درصدی راندمان آب در قسمت کشاورزی
معاون رئیس جمهور ضمن اشاره به مصرف بالای آب در قسمت کشاورزی در کشور خاطرنشان کرد: اگر تنها ۱۰ درصد راندمان آب در قسمت کشاورزی افزایش یابد، مشکل آب آشامیدنی نخواهیم داشت.
وی ضمن اشاره به ضرورت استفاده بیشتر از پساب ها در کشور اظهار داشت: خوشبختانه در استان سمنان از پساب ها استفاده خوبی شده است که این روند باید با گستردگی بیشتری ادامه یابد.
آخرین خبر از مطالبه حق آبه هیرمند
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا در ارتباط با وعده این سازمان در مورد حق آبه هیرمند و استفاده از پهپادها در محیط بانی و محافظت از زیستگاه ها در آغاز به کار دولت سیزدهم اظهار داشت: این هفته رئیس جمهور با تاکید ویژه به وزیر امورخارجه و وزیر نیرو مأموریت دادند که برای حل این مشکل و تأمین حق آبه هیرمند مذاکره کنند که در همین راستا روز گذشته مذاکراتی با طالبان ها صورت گرفته و امیدواریم خبرهای خوبی در این بخش بشنویم.
وی با اشاره به اینکه وزیر خارجه تماس هایی در همین ارتباط با طرف افغان ها داشته افزود: طالبان اعتقاد دارد که برپایه قراردادها، حق آبه هیرمند محدود به آب کشاورزی است و در حوزه تأمین آب در قسمت محیط زیست مسوولیتی ندارد، همکاران ما مذاکراتی در این عرصه انجام می دهند و انتظار می رود که این مشکل حل و اخبار خوشی را به هموطنان بدهیم.
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: رئیس جمهور در مورد حق آبه هیرمند تاکید ویژه دارند و همه تلاش ها بر اینست که این مهم انجام و مشکل کم آبی ها در مناطق حوزه هیرمند رفع گردد.
سلاجقه در پاسخ به پرسش ایسنا در مورد وعده ایشان در مورد تخصیص اعتبارات ریالی و ارزی به هوای پاک و کاهش آلایندگی ها در کلان شهرها و بهبود کیفی سوخت هم اظهار نمود: خوشبختانه با رایزنی های صورت گرفته و حمایت دولت مردمی، ۱۰۷ هزار میلیارد تومان از منابع ریالی و سه میلیارد یورو اعتبار ارزی به بحث هوای پاک تخصیص یافت که با عنایت به مشارکت دستگاههای مختلف در مبحث هوای پاک، مقرر شده که معاونین این دستگاه ها با معاونین سازمان محیط زیست نشست هایی برگزار و برای اجرای بهتر قانون هوای پاک و برنامه ریزی در این بخش چاره جویی شود.
وی با اشاره به اینکه با تخصیص این اعتبارات شاهد کاهش آلاینده ها در سطح کشور خواهیم بود اضافه کرد: خوشبختانه برخی دستگاه ها هم گامهای موثری در همین ارتباط برداشتند؛ به صورت مثال وزارت نفت ۳۰ هزار میلیارد تومان برای بهبود و کیفی سازی سوخت تخصیص داده است. باآنکه در کنار کیفی سازی سوخت باید به صنعت خودروسازی و تولید صنایع خودرویی ایمن و باکیفیت هم توجه ویژه شود.
برقی شدن ۲۰ درصد وسائل نقلیه عمومی در کلان شهرها
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به افزایش روز افزون مصرف سوخت در کشور و آلایندگی های ناشی از آن افزود: متاسفانه با وجود این که زیرساخت های حوزه نفت و گاز طی سال ها در کشور تغییری نداشته اما در این زمان مصرف سوخت در کشور افزایش قابل توجهی داشته است. البته خوشبختانه همانطور که عرض شد وزارت نفت در این دولت در جهت کاهش مصرف سوخت و کیفی سازی سوخت و ارتقاء زیرساخت های نفت و گاز درحال برداشتن گامهای خوبی است.
وی از برقی شدن بخش مهمی از حمل و نقل عمومی کشور بعنوان یکی از گامهای اساسی دولت مردمی در این بخش نام برد و اضافه کرد: دولت چه در زمینه تولید اتوبوس های برقی و چه در زمینه تاکسی و موتورسیکلت های برقی گامهای بسیار خوبی برداشته است و بنابراین امید است که در بازه کوتاهی حداقل در کلان شهرها ۲۰ درصد وسائل نقلیه عمومی برقی شوند که همین خبر خوشی برای "هوای پاک" در کشور است.

معاون رئیس جمهور با گلایه از سختگیرانه بودن برخی قوانین در کشور اظهار نمود: متاسفانه گاهی ظرف و مظروف ها در این بخش هماهنگی لازم را ندارند، از سویی بر تولید سوخت باکیفیت و یورو ۶ تاکید می شود و از سوی دیگر کف ما در صنعت خودرویی سوخت یورو چهار است.
سلاجقه از عزم مسئولان در این بخش اطلاع داد و افزود: در همین راستا ارتقای سوخت چه در قسمت نیروگاهی و چه در صنایع و وسائل نقلیه متحرک درحال پیگیری جدی است. ضمن این که در زمینه پتروپالایشی ها هم گامهای موثری برداشته شده است.
تحویل آخرین یوز تلف شده به پژوهشگران جهاددانشگاهی
او همینطور از برنامه های این سازمان برای توسعه تکثیر در اسارت گونه های در خطر انقراض اطلاع داد و اظهار داشت: در همین راستا تفاهم نامه ای با پژوهشگاه رویان جهاددانشگاهی منعقد شده و در همین ارتباط آخرین یوز تلف شده به پژوهشگران جهاددانشگاهی تحویل شده است.
وی با اشاره به اینکه مجموعه جهاددانشگاهی تجربیات خوبی در زمینه علوم سلولی و مولوکولی دارند اضافه کرد: استفاده از علوم سلولی مولکولی در محافظت از حیات وحش یک گام رو به جلو است که می تواند به حیات وحش در خطر انقراض ما کمک نماید.
وی تولیدمثل در اسارت یوزپلنگ و گورخر را یک تجربه مهم در کشور برشمرد و اظهار داشت: استان سمنان در این عرصه بعنوان یک الگو در کشور مطرح است.
سلاجقه فقدان کارشناس حیات وحش را از مشکلات جدی در کشور برشمرد و افزود: باید در زمینه تربیت کارشناسان متخصص در این بخش های تلاش بیشتری شود. متاسفانه ما در این عرصه ها عموما از نیروهای متخصص در حوزه دامپزشکی و دام های اهلی استفاده کردیم و این در حالیست که حیات وحش، رفتارشناسی کاملا متفاوتی دارند.
وی تلاشهای صورت گرفته در زمینه تولید مثل یوزپلنگ در اسارت در استان سمنان را یک دستاورد مهم خواند و اظهار داشت: این دستاورد و تجربه در طرح های آتی کمک شایانی به ما خواهد نمود.
منبع:

1402/02/28
16:25:23
5.0 / 5
201
تگهای خبر: برنامه , پزشك , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳