قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

ایجاد ۴۲۰ هزار فرصت شغلی طی سال قبل توسط کمیته امداد

ایجاد ۴۲۰ هزار فرصت شغلی طی سال قبل توسط کمیته امداد

قائم: قائم: معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد ضمن تشریح اقدامات این معاونت در سال 1402، از ایجاد 420 هزار فرصت شغلی طی سال قبل آگاهی داد.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، مرتضی فیروزآبادی در نشستی خبری ضمن ارائه گزارشی از اقدامات معاونت اشتغال امداد در سال گذشته، اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱، ۴۲۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد کردیم. در حوزه تسهیلات ۲۴ هزار میلیارد تومان از تسهیلات پیش بینی شده جذب شد. عمده تسهیلات از محل تبصره ۱۶ سال قبل بود که توانستیم مبلغ ۲۲ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان جذب نماییم.

وی با اشاره به این که در سال ۱۴۰۱ همکاری بهتر و نزدیک تر و عملکرد قابل قبولی از مجموعه شبکه بانکی داشتیم افزود: مابقی تسهیلات جذب شده از تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ و قسمتی از صندوق امداد ولایت بود.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد اضافه کرد: سال قبل این اتفاق مثبت مرهون چند همکاری بود چونکه مجموعه بانک مرکزی در حوزه تسهیلات اقدام زودهنگامی کردند و بانک های عامل نیز این ابلاغ را تا اوایل خردادماه به استانها ارائه دادند و عملیات اشتغال از تیرماه شروع شد؛ شاید نکته کلیدی در سال قبل این نکته بود. در عین حال سال قبل اهتمام شد یکبار تا ۱۵۰ میلیون تومان بانک مرکزی افزایش سقف وام را اعمال نماید که اینها موجب شد جذب تسهیلات و فرصتهای شغلی محقق شود.

فیروزآبادی افزود: البته قسمتی از منابع هم جذب نشد که اگر انجام می شد باقی مانده اشتغال نیز محقق می شد. از بخش تبصره ۱۶ حدود ۳ همت جذب نشد و تبصره ۱۸ سال ۱۴۰۰ بطور کلی پرداخت نشد و منتظر هستیم امسال پرداخت گردد.
وی با اشاره به سیاست امداد برای توانمندسازی مددجویان تحت پوشش نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و اضافه کرد: سیاست مهم امداد آموزش مهارتی است که ۱۱۳ هزار آموزش مهارتی در سال قبل انجام شد و این نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد سه برابری داشته است. علاوه بر آن برنامه ای شروع کردیم تا آموزشهای مهارتی کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ای با شرکت تراکتورسازی در سال قبل اظهار داشت: طی این تفاهم نامه هزار دستگاه تراکتور اهداء شد و رشد قابل توجهی نسبت به سال های قبل داشته است؛ این مساله نیز سیاستی بود که برگزیده شد تا تسهیلات اشتغال را در مشاغلی پیش ببریم که از حیث درآمد، درآمد بالاتری دارند و از حیث انحراف، قابل پیشگیری تر هستند.

فیروزآبادی با اشاره به طرحهای دانش بنیان و زنجیره نوقان داری نیز اظهار داشت: زنجیره نوقان داری جزو کارهایی است که انجام شد و ۶۷۰۰ نفر در بازه ای که این صنعت شکل می گیرد، فعالیت داشتند. حدود ۱۹ میلیون تومان هر خانواده از محل پرورش نوقان کسب درآمد می کنند. از دیگر برنامه ها، پنل های خورشیدی است که البته این برنامه آنطور که مورد انتظار بود، انجام نشد.
وی با اشاره به این که مقدمات این برنامه تا آبان ماه طول کشید و تفاهم نامه پنج جانبه در مردادماه امضاء شد اظهار داشت: به سبب این که وزارت نیرو معتقد بود کار توسعه زیادی پیدا می کند، باید شرکتهای واجد صلاحیت را شناسایی کنند و تقریباً در شهریورماه انجام شد. از آبان ماه با نوسانات ارزی و چالش اقتصاد این کار مواجه شدیم.

به گفته ی ایشان، در حوزه شناسایی مخاطبان، ۳۵ هزار نفر شناسایی شدند و حدود ۲۰ هزار نفر تأیید شدند.
ادامه داردمنبع:

1402/03/01
14:00:44
5.0 / 5
147
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دستگاه , شبكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵