قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
توفان در آب های جنوب كشور

حرکت توفان گرمسیری بی پارجوی به سمت شمال شرق منحرف شد

حرکت توفان گرمسیری بی پارجوی به سمت شمال شرق منحرف شد

قائم: به گزارش قائم، معاون توسعه و پیشبینی مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: تحلیل آخرین تصاویر ماهواره های هواشناسی نشان داده است که مسیر حرکت توفان گرمسیری «بی پارجوی» به سمت شمال شرق دریای عرب منحرف شده است.بهزاد لایقی در گفت وگوی با ایسنا اضافه کرد: آخرین خروجی مدلهای جوی و تحلیل تصاویر ماهواره نشان میدهد که این توفان می تواند دو مسیر را طی کند؛ یکی مسیر شمال شرق و دیگری شمال غرب. اگر مسیر شمال-شرق را بپیماید وارد محدوده ای در مرز کشورهای هند و پاکستان می شود و اگر مسیر حرکت به سمت شمال غرب انحراف داشته باشد، پیشبینی می شود توفان در روز های آینده به سمت دریای عمان و سواحل پاکستان حرکت نماید.

وی اضافه کرد: توفان در هر دو حالت بر سواحل و فراساحل جنوب کشور موثر است، بطوریکه در صورت ادامه حرکت شمال شرق سو، بیشترین تأثیر روی فراساحل استان سیستان و بلوچستان خواهد بود و ارتفاع امواج در سواحل و فراسواحل دریای عمان بین ۲.۵ تا ۳.۵ متر خواهد بود.

معاون توسعه و پیشبینی مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور افزود: در صورت انحراف مسیر توفان به سمت شمال غرب، توفان وارد دریای عمان و پیشبینی می شود آب های ایران هم تحت تأثیر قرار گیرد و ارتفاع موج در فراسواحل و سواحل استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان به ۳.۵ تا ۴.۵ متر برسد.

لایقی اشاره کرد: در صورت رخداد سناریوی شماره ۲ پیش. بینی می شود از عصر دوشنبه (۲۲ خرداد ماه) شاهد افزایش ارتفاع امواج در سواحل جنوب کشور باشیم، بطوریکه تخمین زده می. شود امواج با ارتفاع ۳.۵ تا ۴.۵ متر در شرق دریای عمان و امواج ۲تا ۳ متر در غرب دریای عمان رخ دهد.

وی اضافه کرد: این شرایط سبب شد تا سازمان هواشناسی کشور اخطار سطح نارنجی برای سواحل و فراسواحل دریای عمان و خلیج فارس تا ۲۶ خرداد صادر کند.

لایقی در انتها سفارش کرد: در طول این مدت از کارهای دریایی همچون شنا، غواصی، صیادی، تردد شناورهای سبک و سنگین و کارهای فراساحلی در محدوده و منطقه فعالیت توفان گرمسیری «بی پارجوی» خودداری و اخبار و پیشبینی و اخطار های سازمان هواشناسی در طول این مدت پیگیری شود.

منبع:

1402/03/21
09:18:51
5.0 / 5
134
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم