قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

آخرین وضعیت بیماری سل در ایران طی ۱۴۰۱

آخرین وضعیت بیماری سل در ایران طی ۱۴۰۱

قائم: به گزارش قائم، سل یک بیماری عفونی واگیر است که در اثر میکروبی میله ای شکل به نام باسیل سل ایجاد می شود. این بیماری می تواند به هر قسمتی از بدن انسان مانند استخوان ها، مفاصل، مغز، کلیه، پوست و... حمله و آنها را گرفتار کند، اما به علت نیاز و علاقه زیاد این میکروب به اکسیژن، در ۸۰ درصد موارد ریه ها را هدف حمله خود قرار می دهد.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، راه اصلی انتقال باسیل سل از راه هوا و تنفس است و چون انسان به نفس کشیدن زنده است، پس هر کسی می تواند این باسیل را از راه تنفس دریافت کرده و به بیماری سل مبتلا شود.
هنگام عطسه، سرفه، حرف زدن و حتی خندیدن توسط بیمار مبتلا به سل ریوی، قطراتی ریز حاوی میکروب سل در هوا پراکنده می شوند که می توانند به مدت چند ساعت در هوا به حالت معلق باقی بمانند. اگر فردی سالم، در هوای آلوده به این قطرات ریز تنفس کند، میکروب سل وارد ریه های وی خواهد شد. با این وجود برای انتقال بیماری، تماس طولانی و نزدیک با بیمار لازم است.
بیماری سل در محیط های شلوغ، کوچک، بدون تهویه مناسب، کم نور و مرطوب بیشتر انتقال می یابد. میکروب سل توسط حشرات، خون، ظروف غذا خوری، لباس و ملحفه منتقل نمی شود و همه انواع سل قابل انتقال به دیگران نیستند یا حداقل قابلیت انتقال کمتری دارند؛ افراد مبتلا به سل ریوی که در آزمایش میکروسکوپی خلط آنان، میکروب سل مشاهده می شود و در اصطلاح مبتلا به (سل ریوی مسری) هستند، عفونت زا محسوب می شوند؛ چونکه با هر عطسه یا سرفه تعداد زیادی میکروب را در هوا پراکنده کرده و می توانند سبب انتقال بیماری به دیگران شوند. هر فرد مبتلا به سل ریوی مسری در صورت عدم درمان می تواند سالانه به صورت متوسط میکروب بیماری را به ۱۰ تا ۱۵ فرد سالم انتقال دهد.
با اینکه سل یک بیماری با عامل شناخته شده و اپیدمیولوژی مشخص است و باآنکه اصول درمان آن از حدود ۶۰ سال قبل شناخته شده و بیشتر از یک ربع قرن است که رژیم درمان کوتاه مدت برای آن به کار می رود، اما بخشی از بیماران مبتلا به سل هنوز در خیلی از نقاط جهان و همچون کشور ما تشخیص داده نشده و یا تحت درمان مناسب قرار نمی گیرند.
متاسفانه هم اکنون شاهد آن هستیم که در نتیجه همین نقصان ها و همزمان با افزایش موارد مبتلا به ویروس ایدز، زمینه پیدایش و انتشار باسیل های سل مقاوم به چند دارو (Multi-Drug Resistant TB=MDR-TB) فراهم گشته است.
بنابر اعلام دفتر مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۱ از کل موارد مبتلا به سل در کشور، ۵۶ درصد موارد مَرد و ۲۲.۸ درصد موارد غیر­ایرانی بودند. همینطور تعداد کل موارد مبتلا به سل شناسایی شده در سال ۱۴۰۱ در کشور ۷۲۹۹ نفر بوده که از این تعداد ۳۹۴۵ نفر ( ۴.۶ در هر یکصد هزار نفر جمعیت) مبتلا به سل ریوی اسمیر مثبت بوده اند.
از طرفی بررسی بروز سل از سال ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱ در کشور نشان دهنده روند کاهشی در بروز گزارش شده سل است؛ بطوری که میزان بروز گزارش شده کل موارد سل از ۱۰.۵ در 100هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۷، به ۸.۵ در 100هزار نفر جمعیت در سال ۱۴۰۱ رسیده است. این آهنگ کاهشی در کلیه اشکال سل شامل بروز سل ریه اسمیر مثبت، اسمیر منفی و نامشخص و خارج ریه مشاهده می­ شود.
لازم به ذکر است که افت بیماریابی سل در کشور در بازه زمانی سال ۱۳۹۹ مشهود است که این مورد هم به علت پاندمی کووید۱۹ در جهان است. بدیهی است عواملی نظیر معطوف شدن حداکثر توجه سیستم به کووید، اعمال فاصله گذاری فیزیکی، خستگی نیروی انسانی، تشابه علایم تنفسی سل و کرونا، علل مهم دیگری هستند که سبب تشدید تأثیر منفی پاندمی کووید بر شناسایی و درمان بموقع سل در مقایسه با سایر بیماری های واگیر بوده است.
خوشبختانه از سال ۱۴۰۱ این روند کاهشی تشخیص موارد ناشی از همه گیری کرونا به صورت نسبی در حال جبران است. میانه سنی بیماری در سال ۱۴۰۱ برای کل موارد سل و موارد سل ریوی اسمیر مثبت به ترتیب ۵۳ و ۵۵ سال بوده است. در مورد تعداد موارد مشکوک بیماریابی شده، در سال ۱۴۰۱ تعداد بیماران مشکوک به سل بررسی شده کشور، که برایشان نمونه خلط جهت بیماریابی تهیه شده است، ۱۹۵ هزار و ۵۴۶ نفر (۲.۳ نفر به ازای هر هزار نفر جمعیت) بوده است.
منبع:

1402/04/06
09:28:37
5.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳