قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
بازرگانی مطرح كرد؛

تجارب موساد از سرکوب فلسطینیان در اختیار ساواک قرار می گرفت

تجارب موساد از سرکوب فلسطینیان در اختیار ساواک قرار می گرفت

قائم: به گزارش قائم، محمود تجاری اظهار داشت: تجربه های موساد در سرکوب مبارزان فلسطینی، در اختیار ساواک قرار می گرفت و رؤسای مختلف موساد در دوره های مختلف تجربه های خودرا در اختیار ماموران ایرانی قرار می دادند.به گزارش قائم به نقل از مهر، نشست «ساواک؛ فرزند موساد» با حضور یعقوب توکلی و محمود تجاری با همکاری موزه عبرت و خانه کتاب و ادبیات ایران در موزه عبرت اجرا شد.
در ابتدای این جلسه یعقوب توکلی اظهار داشت: بحث از دو جریان ساواک و موساد که حدودا خشن ترین و زشت ترین چهره بشری را در خاورمیانه معاصر به نمایش گذاشتند، بحث شیرینی نیست بلکه تلخ و زننده است. این دو مجموعه و مجموعه های مشابه آن بمنظور اجرای رفتارهای ظالمانه برای اعمال ظلم، ستم و تحمیل بر ملت ها تشکیل شده است. نخستین موضوعی که در مورد این بحث مطرح می شود عقل تضعیف است چونکه باید کسانی را برای این کار استخدام کنید که توانایی روحی، جسمی و آزار دیگران را داشته باشند.
توکلی افزود: در دوره بعد از سقوط عثمانی ها و حضور انگلستان در منطقه فلسطین چند جریان مسلط برای آزار، جا به جایی، مهاجرت و ترساندن مردم شکل گرفته بودند. این جریان ها چند ملیتی و تحت حمایت دولت های مختلف غربی بودند و تمام تجربیات سازمان های امنیتی و نظام تضعیف در اختیار این مجموعه ها قرار می گرفت.
وقتی دولت صهیونیستی شکل گرفت همه تجربه های عقل تضعیف جهان غرب در اختیار موساد قرار گرفت. ضمن این که صهیونیست ها یک فرصت طلایی داشتند که به هیچ کس در دنیا پاسخگو نبودند و هیچ قانونی آنها را مورد سوال قرار نمی داد. با نگاه به بدنه این سازمان ها می بینیم هر کدام در یک روشی استاد بودند و همه این روش ها به عقبه جهنمی رژیم صهیونیستی متصل می شود و در نهایت به ساواک می رسد.
وی اضافه کرد: تا قبل از کودتا، پلیس سیاسی و اداره رکن دوم ارتش نقش اطلاعات را برای دولت بازی می کرد. ژاندارمری و شهربانی هم این نقش را برعهده داشتند اما بخش سیاسی رکن دوم ارتش به حساب می آمد. با کودتای ۲۸ مرداد فرماندهی نظامی شکل گرفت که وظیفه آنها دستگیری مخالفان رژیم پهلوی از چپ گراها، ملی گرا و… بود. شیوه های خشنی در این فرماندهی وجود داشت و تیمور بختیار رییس این فرماندهی بود که از رویه های خشن و بی رحمانه ای برای شکنجه استفاده می کرد. شیوه های شکنجه در دوره تیمور بختیار طبقه بندی دارد؛ شکنجه های دوره تیمور بختیار غیر انسانی و شکنجه های دوره حسن پاکروان به خاطر فشار افکار عمومی و بدنامی موجود دوره تانی است. نیروهایی که برای گذراندن دوره آموزشی به اسرائیل رفته بودند در دوره نعمت الله نصیری امور کار را به دست می گیرند. بدین سبب دوره حاکمیت نصیری، دوره شکنجه های سازمان یافته و فنی و پیاده کردن آموزه هایی است که از موساد آموخته بودند. نحوه کشتن، سرکوب گروههای ضربت، محاصره گروه ها و خانه های تیمی و… تجربه هایی بود که از موساد به ساواک منتقل شد.
توکلی با اشاره به اینکه صهیونیست ها در ایران پایگاه های دقیقی داشتند، اظهار داشت: یکی از این پایگاه ها صهیونیست های داخل ایران و یهودیان صهیونیستی بودند که با اسرائیل همکاری می کردند. بدنه صهیونیست های داخل ایران بدنه گسترده ای برای جمع آوری اطلاعات بود. شبکه «زیتون» کارهای مربوط به اهداف بین المللی رژیم صهیونیستی را هدایت می کرد و در خوزستان و اهواز پایگاه داشتند. این شبکه در اهواز حساسیت زیادی نسبت به عراق داشت.
در ادامه این جلسه محمود تجاری اضافه کرد: پس از سقوط رضا خان فضای بازی در کشور به وجود آمد چونکه در دوره او محدویت هایی برای گروه‎ های چپ گرا (مارکسیست ها) به وجود آمده بود. رضاخان بدنبال حفظ قدرت خود با استفاده از کمک آلمان ها بود اما انگلیسی ها تصمیم گرفته بودند یک تغییر ساختار ایجاد کنند و محمد رضا پهلوی جایگزین او شد. با این تغییر فضای باز سیاسی در ایران شکل گرفت و گروههای مختلف فعال شدند تا این که ترور ۱۵ بهمن سال ۱۳۲۷ به وقوع پیوست. عده ای از کارشناسان وقوع این ترور را عمدی دانستند؛ به این معنا که فضای باز سیاسی محدودتر و قهوه قهریه را تقویت نمایند. بدنبال آن آیت الله کاشانی تبعید و عده ای از افراد مذهبی دستگیر می شوند.
بازرگانی اظهار داشت: با توجه به این که مبارزه قهری با مخالفان به نحوی سازماندهی شده صورت نمی گرفت، آمریکایی ها برای ساقط کردن دولت دکتر مصدق به خاطر ملی شدن صنعت نفت از روش های مختلفی بهره می گرفتند. بدین سبب فضایی به وجود آمد تا یک سیستم مبارزه منسجم شکل بگیرد. طرح و مانیفستی که برای ایجاد ساواک نوشته شده بود در ظاهر جهت بررسی و تصویب به مجلس شورای ملی ارسال می شود. این در شرایطی است که زیربنای این کار از قبل چیده شده بود. باید بدانیم موساد و اسرائیلی ها چقدر در ایجاد ساواک و نوشتن مانیفست ساواک نقش داشتند.
این محقق با اشاره به اینکه ساواک در وهله نخست با هدف خوشبینانه مبارزه با افراد جدایی طلب و مخالف تمامیت ارضی ایران شکل گرفته بود، اضافه کرد: این طرح به مجلس ارائه و بلا فاصله ساواک در سال ۱۳۳۵ تأسیس می شود. ساواک در ابتدا ۹ معاونت برای خود تعریف می کند و در ادامه یک معاونت دیگر به آن اضافه می شود. کارگزینی، کسب اطلاعات خارجی، امنیت داخلی، حفاظت و کنترل مأموران، مسئول امور فنی، مسئول امور مالی، بررسی اطلاعات خارجی، مسئول ضدجاسوسی، تحقیق و پژوهش و مسئول آموزش همچون معاونت های دهگانه ساواک است. ۹۵ درصد ایجاد ساواک به خاطر امنیت داخلی بود و امنیت داخلی با اهمیت ترین معاونت ساواک به حساب می آمد.
وی با اشاره به این که کلیه تجربه های موساد در سرکوب مبارزان فلسطینی، عربی، لبنانی و… در اختیار ساواک قرار می گرفت، اظهار داشت: رؤسای مختلف موساد در دوره های مختلف تجربه های خودرا بوسیله ادارات «آمان»، «رامان» و «شین بث» در اختیار مأموران ایرانی قرار می دادند و بخش پلیس ویژه، بخش ضد جاسوسی، واحد بررسی و تحقیقات و…را به عنوان شرح وظایف ساواک معرفی کردند.
بازرگانی در ادامه درباره ی کمک های موساد به ساواک توضیح داد و اضافه کرد: در قالب این کمک ها اهداف موساد هم مستتر است. همکاریهای مشترک با ایران در صورت حمله کشورهای همسایه به ایران، استفاده از افراد متخصص برای سرکوب ناآرامی های سیاسی و قومی، ایجاد انبار تجهیزات نظامی و امنیتی اسرائیل در ایران، بهره برداری از تجربه های تجهیزات نظامی، تبادل اطلاعات نظامی، بهره برداری از مشاوران نظامی اسرائیلی در ایران و… همچون کمک های موساد به ساواک بود. یکی از موضوعات تأثیرگذار بر ساواک تربیت نیروهای متخصص بود که برای این کار یک دوره پنج ساله را برای آموزش نیروهای خود تدارک می دیدند. با اهمیت ترین کار ساواک تشکیل کمیته مشترک ضد خرابکاری بود. صهیونیست ها بسیار زیرکانه بوسیله عبدالکریم ایادی پزشک مخصوص شاه، بدنبال این بودند که اگر منافع آنها تامین نشود بوسیله ایادی شاه را به قتل برساند. نفوذ اصلی بهائیان در دربار پهلوی در همین زمان شروع شد.


منبع:

1402/09/22
18:24:48
5.0 / 5
261
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بازی , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم