قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

آیین نامه واردات خودروی جانبازان ابلاغ گردید به علاوه اسامی و ارزش خودرو ها

آیین نامه واردات خودروی جانبازان ابلاغ گردید به علاوه اسامی و ارزش خودرو ها

قائم: گمرک مصوبه هیات وزیران در مورد آیین نامه واردات خودروی جانبازان را ابلاغ نمود که طبق آن واردات خودروی نو یا کارکرده تا سقف پنج سال با نرخ صفر سود تجاری و معاف از پرداخت عوارض صورت می گیرد.به گزارش قائم به نقل از مهر، گمرک ایران در بخشنامه تصویب نامه هیأت وزیران در مورد آیین نامه واردات خودروی جانبازان را ابلاغ نمود.
در این بخشنامه که هشتم بهمن ماه صادر شده، آمده است: به پیوست تصویر تصویب نامه هیأت وزیران طی نامه شماره ه ۶۱۲۵۴ت/‏۸۵۹۸۳‬ مورخ ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ مبحث آیین نامه اجرایی بند (و) تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در مورد واردات خودرو توسط جانبازان، جهت بهره برداری و اقدام لازم ارسال می گردد.
در ماده ۱۴ مصوبه هیأت وزیران در مورد سقف واردات خودرو تاکید گردیده است که وزارت صمت مکلف است نسبت به صدور مجوز یک دستگاه خودروی نو یا کارکرده تا سقف پنج سال به شرکتهای خودروساز داخلی یا شرکتهای مورد تأیید وزارت با رعایت قوانین و مقررات مربوط متناسب با وضعیت جانبازان ایثارگر (با معرفی بنیاد) به انضمام قطعات و تجهیزات مورد نیاز برای مناسب سازی خودرو با شرایط زیر اقدام کند:
۱- ارزش خودروی وارداتی در کشور مبدأ برای جانبازان هفتاد درصد (۷۰) دو پا یا دو دست قطع از مچ و یا قطع نخاع تا سقف سی و پنج هزار (۳۵٫۰۰۰) یورو سایر جانبازان هفتاد درصد (۷۰) تا سقف سی هزار (۳۰، ۰۰۰) یورو و برای جانبازان پنجاه درصد (۵۰) تا شصت و نه درصد (۶۹) تا سقف بیست و پنج هزار (۲۵٫۰۰۰) یورو (سیف) باشد.
۲- مشمولینی که ظرف ۱۰ سال قبل از هیچ گونه تسهیلات شامل واردات و خرید خودرو استفاده نکرده اند در اولویت قرار دارند.
همچنین در ماده ۱۸ این مصوبه هم آمده است که مشمولین از پرداخت سود بازرگانی متعلق به واردات خودرو و تجهیزات مورد نیاز متناسب سازی برای ایثارگر و هم از پرداخت عوارض مندرج در تصویب نامه شماره ۶۲۹۲۴ ت ۵۴۵۲۲ مورخ ۱۳۹۶/۵/۲۴ معاف هستند.
در ماده ۱۹ هم تاکید شده که بانک مرکزی مکلف است نسبت به تخصیص ارز تا سقف مجاز برای واردات هر خودرو به شرکت با اولویت تخصیص از منابع ارزی جهت واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام نماید.
در ماده ۲۰ هم آمده که مشمولین واردات خودرو به مدت پنج سال، حق فروش رسمی، عادی یا وکالتی خودروی وارداتی را ندارند و مراجع ذیربط همچون دفاتر ثبت اسناد رسمی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف هستند اقدامات قانونی لازم همچون عدم تعویض پلاک جهت پیشگیری از این مورد و توقیف خودرو را انجام دهد و مسؤولیت تخطی از آن به عهده فروشنده است.
برای مشاهده مصوبه هیأت وزیران به اینجا رجوع کنید.


به منظور انجام ثبت نام اولیه و انتخاب خودرو های وارداتی قابل عرضه توسط شرکتهای واردکننده خودرو، سامانه به نشانی janbazan.saleauto.ir ثبت نام برای جانبازان ۷۰ درصد از روز چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۴ تا امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ در دسترس می باشد تا متقاضیان نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.
۲. در مرحله اول برای جانبازان مشمول از راه ارسال پیامک اطلاع رسانی می گردد.
۳. ثبت نام جانبازان در سه سطح جانبازی شامل جانبازان ۷۰ درصد ویژه با سقف ارزش خودروی وارداتی تا ۳۵ هزار یورو و سایر جانبازان ۷۰ درصد با سقف ارزش ۳۰ هزار یورو و جانبازان ۵۰ الی ۶۹ درصد با سقف ارزش ۲۵ هزار یورو به ترتیب از تاریخ چهارم تا پنجم برای سطح یک و از تاریخ ششم تا هفتم برای سطح دو و از تاریخ هشتم تا دهم بهمن ماه برای مشمولین سطح سه انجام می گردد.
۴. ویرایش ثبت نام و انتخاب خودرو های وارداتی در سامانه به مدت سه روز برای جانبازان مشمول فعال خواهد شد.
۵. بدیهی است انجام ثبت نام اولیه و انتخاب خودرو در سامانه به منزله واردات قطعی نیست و مراحل بعدی از راه مراجع ذی صلاح اطلاع رسانی خواهد شد.
۶. آدرس سایت جهت انجام مرحله مقدماتی ثبت نام Janbazan.saleauto.ir است.
۷. جانبازان الزاماً در زمان بندی تعیین شده مجاز به ثبت نام در سامانه هستند.
همچنین خودرو های انتخابی جانبازان و سقف ارزش به شرح جدول زیر است:


1402/11/10
14:24:00
5.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم