قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

نقد و بررسی یهودیت از لابه لای متون

نقد و بررسی یهودیت از لابه لای متون

قائم: اخیرا كتاب «یهودیت از لابه لای متون» نوشته ی آرتور هرتزبرگ با ترجمه ی عبدالرحیم سلیمانی از طرف انتشارات دانشگاه مفید انتشار یافته است.


به گزارش قائم به نقل از خبر آنلاین در این كتاب تلاش شده نشان داده شود نظام دینی یهود چه خاصیت هایی دارد و از چه جهاتی با نظام های دینی دیگر، خصوصاً نظام اسلامی، متفاوت می باشد. بسیاری در بین ادیان زنده ی جهان، شبیه ترین دین به اسلام را یهودیت می دانند و معتقدند سه اصل اساسی اسلام (توحید، نبوت و معاد) در یهودیت نیز مورد تاكید است و شریعت و اخلاق نیز دو بخش اصلی بعد عملی اسلام و یهودیت را تشكیل می دهد. باید در نظر داشت هنگام مقایسه ی دو دین، دو نظام متفاوت را مقایسه می نماییم. در این مقایسه اگر فقط تفاوت اجزا را ببینیم و تفاوت خود دو نظام را در نظر نگیریم خطایی بسیار واضح مرتكب شده ایم.
در چنین مقایسه ای باید كار را با مقایسه ی دو نظام شروع نماییم و اهداف آنها را در نظر بگیریم. نظام های دینی اسلام و یهودیت جدای از اجزا با هم چه میزان شباهت دارند؟ در یهودیت چه عناصر دیگری وجود دارد كه نقش بسیار اساسی دارند و آنها اصلا در نظام اسلامی جایی ندارند؟ همین اجزایی كه نام برده شد آیا در دو نظام نقشی یكسان و همانند ایفا می كنند؟ نشست هفتگی شهركتاب در روز سه شنبه اول بهمن ساعت ۱۶: ۳۰ به نقد و بررسی كتاب «یهودیت ازلابه لای متون» اختصاص دارد كه با حضور آرش آبایی (محقق و دین پژوه كلیمی)، دكتر علی شهبازی (استاد ادیان) و دكتر عبدالرحیم سلیمانی (مترجم، محقق و استاد ادیان) درمركزفرهنگی شهركتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست)، نبش كوچه ی سوم انجام می شود. /6262


منبع:

1398/11/09
15:40:22
5.0 / 5
4619
تگهای خبر: ادیان , اسلام , اسلامی , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم