قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول در دانشگاه شریف:

تحریم ها صنعت را به دانشگاه كشاند

تحریم ها صنعت را به دانشگاه كشاند

به گزارش قائم معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف با اشاره به اینكه آغاز باردیگر تحریم ها، صنایع را برای حل مشكلات خود به دانشگاه ها كشاند، اظهار داشت: به دنبال درخواست برخی صنایع، برخی تجهیزات را بومی سازی كردیم.محمدرضا موحدی در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون تأثیر تحریم ها به خصوص دور تازه آن بر ارتباط میان صنایع و این دانشگاه، اظهار داشت: تحریم در واقع فرصتی است كه باعث می شود خیلی از مجموعه های صنعتی و شركت ها حتی بخش خصوصی كه در حوزه «های تك» فعال بوده و در تأمین مواد اولیه، تجهیزات و خدمات مهندسی كه غالباً از خارج كشور تأمین می شود، به مشكل بر می خورند، به صورت طبیعی بیشتر از پیش، به همكاری با دانشگاه ها روی آورند و رغبت فزاینده ای نشان دهند.
رشد قابل توجه ارتباط صنعت و دانشگاه در شرایط تحریم
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف اضافه كرد: در این برهه نیز، خوشبختانه می بینیم كه از این نظر، ارتباطات بین دانشگاه و صنعت رشد قابل توجهی داشته و هم اكنون، خیلی از مجموعه ها برای رفع مشكلات خود، به دانشگاه رجوع می كنند.
همكاری مشترك برای تأمین تجهیزات استخراج نفت
وی افزود: در این خصوص به صورت مشخص می توان به حوزه تجهیزات نفت اشاره نمود كه با عنایت به محدودیت ها و تحریم ها، دست به گریبان مشكلات گوناگونی شده و برای تأمین تجهیزات و برخی مواد مورد نیاز خود، به دانشگاه مراجعه نموده اند. به صورتی كه در یكی ۲ سال گذشته همكاریهای مشتركی در ارتباط با تأمین تجهیزات استخراج و بهره برداری بهینه از چاه های نفت، صورت گرفته است.
موحدی اظهار داشت: در جریان این امر، به دنبال درخواست صنایع یاد شده، دانشگاه توانسته تكنولوژی مورد نیاز را بومی سازی، تجهیزات را تولید و آنرا مورد آزمایش و تست های لازم قرار دهد كه خوشبختانه جواب هم داده است و الان این آمادگی وجود دارد كه در صورت نیاز، این تجهیزات برای صادرات هم تولید شوند.
ارتباط تنگاتنگ با حوزه ریلی كشور
وی اضافه كرد: همینطور در چند سال گذشته، دانشگاه شریف با ایجاد ارتباط تنگاتنگ با حوزه تجهیزات ریلی؛ شامل مترو و راه آهن، اقدامات اساسی برای تأمین قطعات و مواد مصرفی مورد نیاز این بخش و مشاركت در شبكه های ارتباطی و شبكه های برق را انجام داده و الان، بعنوان مشاور فنی شركت مترو تهران در تأمین تجهیزات كمك حال این مجموعه است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شریف، از همكاری این دانشگاه در حوزه تأمین تجهیزات الكترونیك؛ همچون سامانه های ذخیره سازی داده، بعنوان یكی دیگر از زمینه های مشاركت با صنعت یاد كرد و افزود: هم اكنون برای خیلی از مجموعه هایی كه احتیاج به سیستم های ذخیره سازی دارند، تجهیزات را به صورت بومی، طراحی و تولید كرده و تحویل داده ایم.
ساخت تكنولوژی بومی نیازمند سعه صدر و صبر است
وی با اشاره به اینكه موارد فوق، نمونه هایی است كه نشان داده است اگر توجه صنایع به دانشگاه ها و سرمایه گذاری برای تولید داخل بیشتر شود، اساسا نتیجه بخش خواهد بود، تصریح كرد: در این میان اما آنچه اهمیت دارد، این است كه وقتی مقرر است یك تكنولوژی در داخل ساخته شود، علاوه بر سرمایه گذاری، به نتیجه رسیدن فناوری، نیازمند سعه صدر و صبر است.
موحدی اظهار داشت: باید به این نكته توجه داشت كه وقتی محصول فناوری از خارج كشور خریداری می شود، در واقع قبلاً روی آن سرمایه گذاری و زمان لازم برای توسعه تكنولوژی آن محصول طی شده است. در همین حال صنایع سرمایه گذار در مورد محصولات تولید داخل برای توسعه فناوری، نمونه سازی، تست، آماده سازی و تجاری سازی، باید فرصت لازم را برای مراكز تحقیقاتی قائل شوند.
وی اضافه كرد: یقین داشته باشید كه اگر این اتفاق، یعنی؛ سرمایه گذاری و فرصت دادن اتفاق بیافتد، اساسا ما در خیلی از زمینه ها می توانیم با بومی سازی تجهیزات و تولید آن برای صنایع كشور، بی نیاز از صنایع خارج باشیم.

1398/11/13
08:28:30
5.0 / 5
4472
تگهای خبر: خدمات , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱