قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
گزارش قائم؛

برنامه 13 دانشگاه برای بازگشایی از 17 خرداد

برنامه 13 دانشگاه برای بازگشایی از 17 خرداد

قائم: برنامه بازگشایی دانشگاه ها از 17 خردادماه و همین طور نحوه برگزاری امتحانات در بعضی از دانشگاههای كشور اعلام گردید.به گزارش قائم به نقل از مهر، در حالی ۱۷ خرداد زمان بازگشایی دانشگاه و حضور دانشجویان اعلام شده اما اغلب دانشگاه ها اعلام نموده اند به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی و ریسک بالا، حضور دانشجویان در محیط دانشگاه به صلاح نیست و خوابگاه ها نیز بازگشایی نخواهد شد. برخی هم گفته اند با تعداد محدود پذیرای دانشجویان در خوابگاه ها خواهند بود و بعضی دیگر اعلام نموده اند در امتداد کاهش حضور دانشجویان در خوابگاه ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، امتحانات را مقطعی برگزار خواهند کرد.
از طرفی با نزدیک شدن به امتحانات اختتام ترم، نحوه برگزاری امتحانات در بعضی دانشگاه ها مشخص شده است؛ در این بین برخی از دانشگاه ها روش کاملاً غیر حضوری را انتخاب نموده اند، برخی دیگر روش حضوری و تعدادی نیز هر دو روش را مقرر است عملیاتی کنند.
در گزارش پیش رو به برنامه دانشگاه ها برای بازگشایی و نحوه برگزاری امتحانات در دانشگاه های مختلف کشور اشاره شده است؛
دانشگاه علم و صنعت بنا دارد امتحانات را به دو شیوه حضوری و غیرحضوری برگزار کند که البته هفته آینده در شورای آموزشی این دانشگاه نتیجه قطعی آن مشخص خواهد شد. در روش غیرحضوری احتمالاً دانشجویان ساکن در استان های مختلف، امتحان اختتام ترم خودرا در مراکز استان بدهند تا از رفت و آمدها کاسته شود.
بنا بگفته مسئولان این دانشگاه، به سبب ریسک بالا، خوابگاه ها بازگشایی نمی شود؛ دروس عملی نیز به صورت فشرده در تیرماه برگزار می گردد.
خوابگاه ها در دانشگاه تهران بازگشایی نمی شود
خوابگاه ها در دانشگاه تهران بعد از ۱۷ خرداد و تا پیش از شروع امتحانات یعنی ۷ تیرماه، بازگشایی نخواهند شد؛ البته گفته شده تنها به صورت موردی اتاقهای خوابگاهی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت.
دانشگاه تهران گفته است اگر تا تیرماه شرایط به ثبات برسد، امتحانات به صورت حضوری برگزار خواهند شد؛ در غیر این صورت، از روش های دیگر؛ همچون برگزاری ترکیبی امتحان (بخشی مجازی و بخشی حضوری) استفاده خواهد شد. بخش حضوری امتحانات اینگونه خواهد بود که دانشجویان در مراکز استان و در یکی از شعب دانشگاه پیام نور امتحان خواهند داد. تصمیم نهایی در این خصوص طی ۲ - ۳ هفته آینده مشخص و اعلام خواهد شد.
دروس عملی و کارگاهی دانشگاه تهران هم بعد از بازگشایی، حضوری بوده و امتحانات به صورت فشرده انجام خواهد شد. در صورت نبود امکان اتمام این دروس تا اختتام ترم جاری، با تأیید استاد راهنما و گروه، وضعیت درس ناتمام اعلام شده و در نیمسال بعد بدون محاسبه در سقف واحدهای دانشجو، ارائه خواهد شد.
امتحانات در دانشگاه امیرکبیر حضوری و مقطعی برگزار می شود
دانشگاه امیرکبیر از ۱۷ خرداد (تاریخ بازگشایی دانشگاه ها) به بعد، کلاس حضوری نخواهد داشت. امتحانات این دانشگاه در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، بطور قطع بصورت مقطعی و در بازه های زمانی متفاوت انجام خواهد شد. همین طور مقرر است در امتداد کاهش حجم حضور دانشجویان، امتحانات جداگانه و مقطعی در ۴ هفته (۲ هفته ویژه دانشجویان کارشناسی و ۲ هفته ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی) اجرا شود.
ورود دانشجویان پژوهش محور در زمان امتحانات؛ ممنوع
همچنین آن بخش از دانشجویان که فعالیت پژوهشی دارند، در دوران امتحانات، حق ورود به دانشگاه را ندارند؛ درباب برگزاری کلاس های عملی و زمان آن تصمیمی گرفته نشده است.
برگزاری امتحانات غیرحضوری در دانشگاه خواجه نصیر
در دانشگاه خواجه نصیر امکان سرویس دهی به دانشجویان کارشناسی در دانشگاه وجود ندارد و حداکثر به حدود یک چهارم دانشجویان کارشناسی ارشد غیر بومی، خدمات خوابگاهی ارائه خواهد شد. ارزیابی دانشجویان در نیم سال جاری در این دانشگاه به شیوه غیر حضوری است و بنا بر اعلام دانشگاه، نحوه برگزاری دروس عملی به زودی اعلام می شود.
شرط حضور دانشجویان دکتری در دانشگاه خوارزمی
دانشگاه خوارزمی از استادان خواسته که اگر صدمه ای به کیفیت وارد نمی گردد، امتحانات را به صورت مجازی برگزار کنند. بیشتر محدودیت های دانشگاه خوارزمی در صورت حضوری شدن امتحانات، درباب خوابگاه و سلف است.
دانشجویان دکتری برای ارائه رساله خود می توانند آنرا به صورت ایمیل یا درخواست در سامانه گلستان به استاد خود یادآوری کنند و پس از تأیید استاد، گروه و تحویل گواهی سلامت از طرف مرکز بهداشت دانشگاه، می توانند طبق اعلام زمان بندی در دانشگاه حضور یابند.
برگزاری کلاسهای عملی تربیت مدرس از ۱۷ خرداد / اتاق ها تک یا دونفره می شود
کلاس های عملی در دانشگاه تربیت مدرس از ۱۷ خرداد تا ۲۰ تیرماه برگزار می گردد و به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی، احتمالاً اتاق های خوابگاهی تک یا دو نفره می شوند. امتحانات احتمالاً حضوری و یا ترکیبی (مجازی و حضوری) و به صورت مقطعی و یا بر طبق تقسیم دانشکده ها برگزار می شود.
تمایل دانشگاه شهید بهشتی برای برگزاری امتحان حضوری
دانشجویان تحصیلات تکمیلی هم اکنون منعی برای حضور در دانشگاه شهید بهشتی و کارهای پژوهشی و آزمایشگاهی ندارند.
دانشگاه شهید بهشتی اعلام نموده است اگر شرایط برای حضور دانشجویان در دانشگاه فراهم باشد، ترجیح برگزاری امتحان، به شیوه حضوری است و اگر شرایط مساعد نبود، گزینه های دیگری در دستور کار قرار خواهد گرفت.
در صورت برقرار شدن وضعیت عادی در دانشگاه، کلاس های دروس عملی، کارگاهی و آزمایشگاهی در این دانشگاه به صورت فشرده از زمان برقراری شرایط عادی تا شروع نیمسال بعد برگزار می گردند. اما اگر امکان برگزاری این دروس فراهم نبود، این کلاس ها در ترم بعد برگزار و نمره آن در این ترم محاسبه می گردد.
اتاقهای خوابگاهی به صورت مقطعی به دانشجویان داده می شود
در صورت بهبود شرایط، اتاقهای خوابگاهی این دانشگاه به صورت مقطعی؛ ابتدا در اختیار دانشجویان دکتری و احیاناً ارشد که برای انجام کارهای پژوهشی به دانشگاه می آیند، قرار خواهد گرفت.
دانشگاه علامه طباطبایی کلاس حضوری ندارد
دانشگاه علامه طباطبایی اعلام نموده است اگر الزامی نباشد، امتحانات مجازی برگزار می گردد و نیازی به حضور دانشجویان بعد از ۱۷ خرداد در دانشگاه نیست. این دانشگاه نیز با حضور دانشجویان در خوابگاه موافق نیست اما اگر لازم باشد، دانشجویان در خوابگاه حضور یابند، از آنها تست گرفته خواهد شد.
تاکنون برخی کلاس های عملی به صورت مجازی برگزار شده و برخی که نیاز به حضور دارد، در ترم تابستان به صورت فشرده برگزار می گردد اما اگر امکان برگزاری وجود نداشت، به ترم آینده موکول خواهد شد.
امتحانات دانشگاه آزاد در واحد محل سکونت دانشجویان
براساس تصمیم اتخاذ شده در هیأت رئیسه دانشگاه آزاد، دانشجویان دانشگاه آزاد می توانند جهت شرکت در امتحانات اختتام ترم، در واحد دانشگاهی محل زندگی خود و یا نزدیک ترین واحد دانشگاهی محل سکونت خود حضور یابند و نیازی به مراجعه به واحد دانشگاهی اصلی خود نیست. همین طور خوابگاه های دانشگاه آزاد بازگشایی نخواهد شد.
دروس عملی و آزمایشگاهی در این دانشگاه بعد از امتحانات دروس نظری آغاز می شود؛ ترم تابستان نیز از ۲۱ تیرماه شروع می شود.
زمان اختتام کلاس در دانشگاه اصفهان روز چهارشنبه ۴ تیرماه اعلام شده است و یک روز بعد؛ یعنی ۵ تیرماه، امتحانات به صورت غیرحضوری آغاز خواهد شد. بدین سبب این دانشگاه کلاس حضوری نخواهد داشت. البته این دانشگاه تاکید کرده که اگر امکان حضور دانشجویان در دانشگاه تا پیش از شروع امتحانات اختتام ترم فراهم گردد، آمادگی دارد با تمهیدات بهداشتی، امتحانات را به صورت حضوری برگزار کند.
دروس عملی، آزمایشگاهی، کارورزی و کارآموزی دانشگاه اصفهان با اولویت ارائه برای دانشجویان در شرف فراغت از تحصیل، در تابستان سال جاری و بسته به شرایط به صورت فشرده انجام خواهد شد. زمان دقیق و نحوه انجام آن متعاقباً بوسیله گروه ها و دانشکده ها اطلاع رسانی خواهد شد
امتحانات کارشناسی و دکتری در دانشگاه شیراز الزاماً غیرحضوری است
در دانشگاه شیراز امتحانات اختتام نیمسال، در کلیه دروس نظری در مقاطع کارشناسی و دکتری عمومی دامپزشکی، شامل دروس عمومی، پایه سرویسی و تخصصی غیر حضوری بوده و در مقاطع تحصیلات تکمیلی با اولویت غیرحضوری برگزار می شود، اما با تصمیم استاد، می تواند به صورت حضوری اجرا شود. فعلاً امکان ارائه خدمات خوابگاهی، سرویس ایاب و ذهاب و سلف سرویس در این دانشگاه وجود ندارد.
دروس عملی در صورت مساعد بودن شرایط، در این نیمسال برگزار می گردد در غیر این صورت، در ترم بعد برگزار خواهند شد.
برگزاری دروس عملی در دانشگاه فردوسی مشهد از ۱۴ تیرماه
زمان اختتام کلاس ها در دانشگاه فردوسی مشهد ۲۱ خرداد اعلام شده و آزمون ها از ۳۱ خرداد ماه به صورت مجازی برگزار می گردد و عملاً کلاس حضوری در این دانشگاه برگزار نخواهد شد. زمان برگزاری دروس عملی از ۱۴ تیرماه تا ۱۵ مردادماه اعلام شده است و این دروس به صورت حضوری برگزار می گردد.
امکان اقامت دانشجویان تحصیلات تکمیلی یزد در خوابگاه ها به صورت محدود / خوابگاه تعطیل است
کلاس های نظری در دانشگاه یزد تا اختتام نیمسال جاری بصورت الکترونیک برگزار می گردد و خوابگاه ها و غذاخوری های دانشجویی تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند؛ اما دانشجویان تحصیلات تکمیلی که جهت استفاده از آزمایشگاه نیاز به حضور دارند، بصورت محدود، با مسئولیت دانشجو و استاد راهنما و تأیید معاونت آموزشی دانشگاه، می توانند درخواست اقامت در خوابگاه دهند. شیوه برگزاری آزمون و دروس عملی هنوز در این دانشگاه معین نمی باشد.
امکان حضور دانشجویان جهت رفع اشکال بدون درخواست خوابگاه وجود دارد.
جدول خلاصه برنامه دانشگاه ها برای بازگشایی: دانشگاهنحوه برگزاری امتحان اختتام ترمنحوه برگزاری دروس عملیعلم و صنعت۲ شیوه حضوری و غیرحضوریبه صورت فشردهتهراناحتمالاً حضوریدرصورت بازگشایی دانشگاه، به صورت حضوری و فشردهامیرکبیرحضوری و در ۲ بازه زمانی (به نفکبک کارشناسی و تحصیلات تکمیلی)تصمیم گیری نشده استخواجه نصیرغیرحضوریبزودی اعلام می شودخوارزمیدرصورت موافقت اساتید به صورت غیرحضوریتصمیم گیری نشده استتربیت مدرساحتمالاً حضوری و یا ترکیبی (مجازی و حضوری) و به صورت مقطعیتصمیم گیری نشده استشهید بهشتیترجیحاً حضوری و در صورت مساعد نبودن شرایط به شیوه های دیگردرصورت مساعد بودن شرایط، حضوریعلامه طباطباییغیرحضوریبرخی مجازی و برخی دیگر حضوری و در ترم تابستان به صورت فشردهدانشگاه آزادحضوری در واحدهای محل سکونتبعد از امتحانات دروس نظری و به صورت حضوریدانشگاه اصفهانغیرحضوریبه صورت فشرده و احتمالاً حضوریشیرازغیرحضوریدرصورت مساعد بودن شرایط حضوری، در غیر اینصورت ترم بعدفردوسی مشهدغیرحضوریحضوریدانشگاه یزدغیرحضوریتصمیم گیری نشده است


منبع:

1399/03/09
10:12:18
5.0 / 5
2455
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲