قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
عمویی در تشریح جلسه كمیسیون امنیت ملی:

تعرض آمریكا به هواپیمای ماهان در سازمان ملل پیگیری می شود

تعرض آمریكا به هواپیمای ماهان در سازمان ملل پیگیری می شود

به گزارش قائم سخنگوی كمیسیون امنیت ملی مجلس اظهار داشت: معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در جلسه این كمیسیون تصریح كرد كه تعرض آمریكا به هواپیمای ماهان را از راه دبیركل سازمان ملل هم دنبال می كنند.ابوالفضل عمویی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس، تصریح کرد: جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با محوریت بررسی ابعاد مختلف تعرض جنگنده های آمریکایی به هواپیمای مسافربری ایرانی در فضای سوریه برگزار گردید.
وی بیان نمود: این جلسه با حضور مسئولانی از سازمان هواپیمایی کشوری، هواپیمایی ماهان و وزارت امور خارجه برگزار گردید.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به اظهارات رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در این نشست، اظهار داشت: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ضمن مروری بر واقعه رخ داده درباره هواپیمای ماهان در شامگاه ۲ مرداد ماه، تصریح کرد که این هواپیما در راه از پیش تعیین و معرفی شده در فضای سوریه در حرکت بوده که متوجه حضور جنگنده های آمریکایی در نزدیکی خود شده است. هواپیمای آمریکایی بر خلاف همه قواعد رفتار خطرآفرینی داشته و تا ۵۰۰ پایی به هواپیمای ایرانی نزدیک شده است.
عمویی تصریح کرد: به دنبال این رفتار تحریک آمیز هواپیمای آمریکایی، خلبان ایرانی به درستی بر مبنای دستورالعمل ها، در ارتفاع هواپیما تغییر بوجود آورده است که این تغییر سریع در ارتفاع باعث صدمه به برخی از مسافران و کادر پرواز شده است.
وی با اشاره به اظهارات معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه درباره ابعاد حقوقی اقدام جنگنده های آمریکایی، اظهار داشت: این تعرض، از چند منظر خلاف حقوق بین المللی بوده است؛ اولا حضور غیرقانونی نیروهای آمریکایی در فضا و خاک سوریه است که به آنها حقی برای رهگیری هواپیمایی را نمی دهد، ثانیا ایمنی پرواز، بعنوان یک اصل اساسی حقوق هوانوردی مورد خدشه قرار گرفته است و ثالثا نحوه نزدیک شدن جنگنده های آمریکایی کاملا غیرحرفه ای و خطرآفرین بوده است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: معاون حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه تصریح کرد که مبحث را از راه دبیرکل سازمان ملل هم دنبال می کنند.
عمویی خاطرنشان کرد: در این نشست مسؤلان هواپیمایی و وزارت امور خارجه بر پیگیری مبحث از راه سازمان هوانوردی بین المللی (ایکائو) تاکید نمودند و نماینده هواپیمایی ماهان هم تصریح کرد که پروازهای ما به منطقه، بعد از این واقعه، طبق برنامه ادامه داشته است.
وی تصریح کرد: در این جلسه، اعضای کمیسیون امنیت ملی ضمن اعتراض به رفتار غیرقانونی و بی منطق آمریکایی ها، بر پیگیری این مورد در مجامع بین المللی تاکید نمودند. و اقدامات هواپیمایی ماهان و کادر حرفه ای پرواز آن هم مورد تقدیر قرار گرفت.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان نمود: همینطور مقرر شد کمیته های امنیت، حقوق بشر و روابط خارجی راهکارهای مواجهه با این اقدام خطرافرین آمریکا را پیگیری کنند.منبع:

1399/05/13
11:55:50
5.0 / 5
2334
تگهای خبر: امنیت , سازمان , قانون , مسافر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳