قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه شریف :

اثرات زیان بار كند شدن فعالیتهای پژوهشی دانشگاه ها

اثرات زیان بار كند شدن فعالیتهای پژوهشی دانشگاه ها

قائم: رئیس دانشگاه شریف اظهار داشت: اگر فعالیتهای پژوهشی دانشگاه كند شود و خروجی دانشگاه در این عرصه خودش را نشان ندهد، بر روی جایگاه علمی كشور هم تأثیر منفی خواهد داشت.محمود فتوحی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد تأثیر کرونا بر فعالیتهای پژوهشی محققان دانشگاهی اظهار داشت: انتشار ویروس کرونا، از اسفند ماه گذشته فضای آموزش و پژوهش در کشور را دگرگون ساخته و با چالش های بزرگی همچون حفظ کیفیت فعالیتهای آموزشی و پژوهشی روبرو کرده است. کند شدن فعالیتهای پژوهشی دانشگاه ها و پروژه های ارتباط با صنعت، نتایج زیان بار خویش را در سال های آینده نشان خواهد داد. وقتی شما کار پژوهشی نکنید، به تبع آن مقالات علمی تان هم منتشر نمی گردد و این می تواند روی عملکرد دانشگاه ها اثر منفی بگذارد.
رییس دانشگاه شریف اضافه کرد: اگر فعالیتهای پژوهشی دانشگاه کند شود و خروجی دانشگاه در این عرصه خودش را نشان ندهد، علاوه بر اینکه دانشگاه در اثر بخشی اجتماعی خود موفق عمل نکرده است، بدون شک بر روی جایگاه علمی کشور هم تأثیر منفی خواهد داشت. این در شرایطی است که جایگاه علمی کشور در سال های اخیر رشد خوبی داشته و دانشگاه های ما در سیستم های معتبر رتبه بندی جهانی مثل تایمز، کیو اس (QS)، شانگ های و... در رده های قابل توجهی قرار گرفته اند.
فتوحی اضافه کرد: هرچند اپیدمی کرونا در بعد پژوهشی می تواند اثر منفی بر جای بگذارد اما در حال برنامه ریزی هستیم تا بتوانیم حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی، خصوصا آنها را که پروژه های عملی دارند، در دانشگاه پر رنگ تر نماییم و به شکلی، برنامه های پژوهشی و پروژه های ارتباط با صنعت را فعال تر از ترم گذشته پیش ببریم.
وی اضافه کرد: با این حال، آنچه مشخص است، ماه های سختی را در پیش خواهیم داشت، چه از لحاظ کرونا و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه و چه در زمینه مسائل مالی و بودجه ای. در عین حال اما این نکته را باید یاداوری کنم که انجام آموزش های مجازی در دانشگاه و اینکه دانشگاه ها توانستند در یک فاصله زمانی نسبتا کوتاه، فعالیتهای آموزشی و پژوهشی خویش را ادامه دهند، یک دستاورد بسیار بزرگی برای آموزش عالی کشور بوده است.
رئیس دانشگاه شریف شرایط کرونا و تاثیرات منفی آنرا بر اقتصاد کشور بسیار نگران کننده خواند و اظهار داشت: با عنایت به هزینه های مضاعفی که کرونا بر دولت تحمیل کرده است، پیشبینی ما این است که شاید در ۶ ماهه دوم سال، تخصیص بودجه به دانشگاه ها با مشکل رو به رو شود. هرچند امیدواریم این اتفاق نیافتد و بودجه دانشگاه ها بموقع تخصیص داده شود.


منبع:

1399/06/30
23:49:33
5.0 / 5
1530
تگهای خبر: آموزش , سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳