قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
منتظری ؛

طرح جمعیت و تعالی خانواده بزودی به صحن علنی می رود

طرح جمعیت و تعالی خانواده بزودی به صحن علنی می رود

به گزارش قائم نایب رییس كمیسیون فرهنگی مجلس از عرضه طرح جمعیت و تعالی خانواده به صحن علنی تا دو هفته آینده اطلاع داد.غلامرضا منتظری در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرین وضعیت بررسی طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس، تصریح کرد: با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه خانواده و جمعیت، کمیسیون فرهنگی کمیته ای تحت عنوان کمیته «خانواده» تشکیل داد و بحث تعالی خانواده و جمعیت یکی از مهم ترین اولویت های کمیسیون فرهنگی از آغاز تشکیل مجلس یازدهم بوده است.
وی بیان نمود: کمیسیون فرهنگی مجلس با همه سازمان ها و نهادهای در رابطه با مبحث جمعیت و تعالی خانواده، جلساتی را برگزار کرده است و در نهایت طرح «جمعیت و تعالی خانواده» را تدوین کردیم.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ما در حال جمع بندی طرح جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس هستیم و این طرح احتمالاً طی دو هفته آینده و در واقع بعد از تعطیلات مجلس، تقدیم هیئت رئیسه می شود.
تعیین تکلیف طرح جمعیت و تعالی خانواده در مجلس یازدهم
منتظری متذکر شد: طرح جمعیت و تعالی خانواده در مجالس قبلی هم در دستورکار قرار گرفت اما به نتیجه نرسید اما اساسا مجلس یازدهم این طرح را نهایی و تبدیل به قانون می کند.
نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مفاد طرح جمعیت و تعالی خانواده، اظهار داشت: برای پشتیبانی از زوجین و تشویق آنان به فرزندآوری، مشوق های بلندمدت پیشبینی شده و مقرر است از بدو تولد نوزاد، صندوق حمایتی برای وی در نظر گرفته و مبالغی در آن واریز شود.
وی با اشاره به اینکه در این طرح ضمانت های اجرایی به خوبی در نظر گرفته شده است، خاطرنشان کرد: در این طرح کلیه دستگاه ها و سازمان هایی را که برای اعمال سیاست های جمعیتی مسئولیت دارند، مشخص و به صورت کمی وظایفی را برای آنان در نظر گرفتیم تا قابلیت پیگیری داشته باشد.
بررسی میدانی عملکرد دستگاه ها در حوزه جمعیت و خانواده
نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از دیگر نکات قابل توجه در طرح جمعیت و تعالی خانواده، تقویت نظارت مجلس بر عملکرد دستگاه های ذیربط است. به این معنا که ما نظارت خویش را محدود به عرضه گزارش دستگاه ها از عملکردشان در این عرصه نمی نماییم و با نظارت میدانی، بررسی می نماییم که دستگاه ها تا چه حد در این حوزه اقدامات خویش را انجام داده اند.
منتظری با اشاره به اینکه باید بعد نظارتی مجلس در حوزه جمعیت و تعالی خانواده تقویت و با دستگاه های خاطی برخورد شود، تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی و رسانه ملی نقش مهمی در تولید محصولات فرهنگی در جهت تغییر باورهای مربوط به جمعیت و تعالی خانواده دارند.


منبع:

1399/07/10
13:24:06
5.0 / 5
1717
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان قائم