قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

خونریزی های مغزی دوران نوزادی به رشد مغزی لطمه نمی رسانند

خونریزی های مغزی دوران نوزادی به رشد مغزی لطمه نمی رسانند

قائم: خراسان رضوی در سال 2007، پژوهشگران دانشگاه كارولینای شمالی (UNC) نتایج غیرمنتظره و غافلگیركننده ای از تحقیقی مبتنی بر تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) از مغزهای نوزادان تازه متولدشده منتشر نمودند. مشخص شد كه 26 درصد از نوزادان تازه متولدشده در این تحقیق گرفتار خونریزی ساب دورال بدون علامت یا خونریزی در مغز و اطراف آن هستند.


به گزارش مدیکال نیوز، این نتیجه غیرمنتظره بود برای اینکه خونریزی ساب دورال در نوزادان رسیده غیرمعمول تلقی می شود. اما یافته های ۲۰۰۷ نشان داد که خونریزی مغزی مختصر و بدون علامت ممکنست در زایمان طبیعی نسبتا شایع باشد.
حالا ۱۳ سال بعد، دکتر جان اچ. گیلمور، استاد و نایب رییس تحقیقات در بخش روان پزشکی UNC و محقق ارشد تحقیق ۲۰۰۷ و جی کیت اسمیت، پزشک و معاون رئیس بخش رادیولوژی UNC، نتیجه این تحقیق را در همان مجله رادیولوژی که مطالعه ۲۰۰۷ را چاپ کرده بود، منتشر نموده اند.
مقاله جدید برمبنای داده های جمع آوری شده از ۳۱۱ نوزاد بین سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۱۶ بعنوان قسمتی از تحقیق پیشرفت اولیه مغز است. نتایج رشد عصبی در دوسالگی با بهره گیری از مقیاس مولن در یادگیری اولیه (MSEL) مورد ارزیابی قرار گرفت. همه این نوزادان اسکن مغزی MRI شدند و ازنظر خونریزی ساب دورال در نوزادی و در سنین یک و دو سالگی موردبررسی قرار گرفتند.
پژوهشگران در مقایسه کودکان باسابقه خونریزی با آن هایی که خونریزی نداشتند، هیچ تفاوتی بین دو گروه در امتیاز مقیاس مولن یا کل ماده خاکستری پیدا نکردند. همچنین، در دوسالگی هیچ شواهدی از خونریزی مجدد در کودکانی که خونریزی ساب دورال نوزادی داشتند، وجود نداشت.
اسمیت، محقق اصلی تحقیق ۲۰۲۰ اظهار داشت: "دو یافته این تحقیق بسیار اهمیت دارد. اول این خونریزی های کوچک که بسیار شایع است، به نظر نمی رسد که به رشد مغزی لطمه برساند و همین طور این خونریزی ها از بین می روند و مستعد خونریزی بعدی یا سایر ناهنجاری ها نیستند. "
منبع:

1399/08/12
21:36:54
5.0 / 5
1103
تگهای خبر: پزشك , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم