قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

چرا چین عمدا صعودگر قمری چانگ ای 5 را نابود كرد؟

چرا چین عمدا صعودگر قمری چانگ ای 5 را نابود كرد؟

قائم: سازمان فضایی چین(CNSA) دلیل سقوط برنامه ریزی شده صعودگر قمری ˮچانگ ای 5ˮ(Chang؛e 5) بر سطح ماه را بعد از انجام ماموریت، فاش کرد.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سازمان فضایی چین(CNSA) صعودگر یا فرودگر "چانگ ای ۵" را روز دوشنبه بر سطح ماه به هدف خوردن داد. این کار برای کسانی که این ماموریت تاریخی را دنبال نکرده باشند، حیرت انگیز است، اما سازمان فضایی چین اعلام نمود که این کار، بخشی موفقیت آمیز از این ماموریت بوده است.
پایگاه خبری "ساوث چاینا مورنینگ پست" گزارش داد که دلیل این امر این بوده است که چین تمام تلاش خودرا کرده است تا با ماموریت "چانگ ای ۵" خود به مشکل فزاینده زباله های فضایی اضافه نکند.
سازمان فضایی این کشور، فرودگر و صعودگر قمری خودرا بر سطح ماه سقوط داد تا در راه مداری قرار نگیرد و تبدیل به یک زباله فضایی دیگر نشود.
ماموریت "چانگ ای ۵" بعد از جمع آوری ۲ کیلوگرم نمونه از سنگ و خاک ماه، در حال بازگشت به زمین است و همین امروز یا فردا به زمین بازخواهد گشت. با این وجود همانطور که پایگاه خبری "ساوث چاینا مورنینگ پست" گزارش داد، به فرودگر یا صعودگر قمری "چانگ ای ۵" دستور داده شد که به سطح ماه برخورد کند.
این کار به این علت انجام شد که قرارگیری یا سقوط یک سطح نشین بر سطح ماه، ایمن تر از رها کردن آن در مدار است، چونکه احتمالاً می تواند برای ماموریت های آینده خطرآفرین شود.
اداره ملی فضایی چین گفته است: این تعهد مهمی است که چین بعنوان یک کشور بزرگ و مسئولیت پذیر، درباب اکتشاف و استفاده صلح آمیز از فضا توسط انسان دارد.
همانطور که "فیوچریسم" گزارش می دهد، امسال چندین مورد خطر برخورد احتمالی در مدار وجود داشته است که سبب شده است تا شرکتها و سازمان های دولتی و مسئولان، به فکر راهی برای پاکسازی بقایای فضایی در مدار باشند.
سازمان های فضایی در نزدیکی زمین می توانند ماهواره های بازنشسته را باردیگر به سمت زمین بکشند تا هنگام ورود مجدد به جو زمین، بسوزند. با این وجود، این چاره در نزدیکی ماه، کمتر عملی است.
"برنامه اکتشاف ماه چین"(CLEP) روز سه شنبه اعلام نمود که مرکز کنترل ماموریت در ساعت ۵: ۵۹ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی دوشنبه(۲: ۲۹ بامدادان سه شنبه به وقت تهران) دستوراتی را به کاوشگر ارسال کرد و در نتیجه وسیله صعودگر این کاوشگر ساعت ۶: ۳۰ عصر به وقت منطقه زمانی شرقی(سه بامدادان به وقت تهران) با ماه برخورد کرد.
این برخورد در صفر درجه طول جغرافیایی و ۳۰ درجه جنوبی رخ داده است. مختصات گزارش شده حاکی از آنست که برخورد بین دهانه های برخوردی باستانی "رجیومنتانوس"(Regiomontanus) و "ولتر"(Walther ) در ناحیه ارتفاعات جنوبی است.
صعودگر یک مولفه مهم در ماموریت پیچیده ۲۳ روزه این کاوشگر برای جمع آوری نمونه های ماه و تحویل آنها به زمین بود. این کاوشگر از بالای سطح نشین "چانگ ای ۵" در "اقیانوس طوفان ها" در تاریخ ۳ دسامبر جدا شد و حدود دو کیلوگرم نمونه ماه جمع آوری شده توسط کاوشگر مذکور را با خود برداشت. این کاوشگر همراه صعودگر مذکور در تاریخ ۱ دسامبر به همراه یکدیگر روی ماه فرود آمده بودند.
در پنج دسامبر، کاوشگر با موفقیت نخستین کوشش برای اتصال خودکار در مدار ماه را به انتها رساند. این عملیات اجازه انتقال نمونه ها را به کپسول ورود مجدد متصل به مدارگرد "چانگ ای ۵" داد. این اتصال، لحظه ای حیاتی در ماموریت بازگشت نمونه بود. در صورتیکه صدها آزمایش و شبیه سازی روی زمین انجام شده بود، اما عملیات اتصال ۳۸۰ هزار کیلومتر دورتر انجام شد.
بنظر می رسد که این سقوط در سمت پنهان ماه رخ داده باشد و مدارگرد شناسایی ماه ناسا(که ساعاتی بعد از فرود از سطح نشین "چانگ ای ۵" و وسیله صعودگر آن تصویربرداری کرد) برای مشاهده در مدار نبوده است. چین هم اکنون سه سطح نشین عملیاتی روی ماه دارد، اما معین نیست که آیا آنها می توانند آزمایشات مربوط به این برخورد را انجام دهند یا خیر.
"چانگ ای ۳" که هفت سال پیش در ناحیه دریای رگبارها(Mare Imbrium) ماه فرود آمد، بازنشسته شده است، اما دارای یک میکروترازوی بلور کوارتز چسبناک است که برای تشخیص گرد و غبار استفاده شده بود. سطح نشین "چانگ ای ۵" نیز بعد از پرتاب صعودگر همچنان فعال است. کاوشگر "چانگ ای ۴" نیز در خواب زمستانی است و در همین حال خورشید برفراز محل قرارگیری آن در دهانه "ون کارمن" در سمت پنهان ماه، طلوع می کند.
هم اکنون، کاری که چین انجام داده بطور قطع گزینه ایمن تری است، اما با هجوم ماموریت های آینده به ماه، مانند "پروژه آرتمیس" که مقرر است توسط ناسا صورت گیرد، ممکنست یک چاره بهتر پیدا شود.
منبع:

1399/09/22
12:07:30
5.0 / 5
815
تگهای خبر: دین , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲