قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
یك مقام مسئول در وزارت علوم ؛

جایگاه نشریات علمی ایرانی در پایگاه های معتبر بین المللی

جایگاه نشریات علمی ایرانی در پایگاه های معتبر بین المللی

قائم: مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی پژوهشی وزارت علوم از برنامه این وزارتخانه برای پشتیبانی از نشریات علوم انسانی و انتشار آن به زبان فارسی در پایگاه های معتبر بین المللی آگاهی داد.محسن شریفی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره برنامه وزارت علوم برای بین المللی سازی نشریات به خصوص در حوزه علوم انسانی، اظهار داشت: یکی از برنامه های کمیسیون نشریات وزارت علوم بحث بین المللی شدن است. ما در وزارت علوم بیش از ۱۳۰۰ نشریه علمی داریم و قسمتی از آنها در نمایه های بین المللی ورود پیدا کرده اند. هرچند تعداد چشمگیری است ولی به اعتقاد ما کم است و باید افزایش پیدا کند.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم به ارائه آخرین آمار از نشریات بین المللی سازی شده اشاره کد و اضافه کرد: تعداد نشریات وزارت علوم در پایگاه وب آو ساینس حدود ۴۹ مورد است که ۲۱ مورد از آنها JCR شده است؛ تعداد نشریات نمایه شده وزارت علوم در اسکوپوس ۸۹ از رشته های غیر علوم انسانی است و واقعاً آمار ما در علوم انسانی بسیار کم است.
شریفی افزود: یک برنامه کلان برای کل مجلات و یک برنامه خاص برای مجلات علوم انسانی داریم. از نشریات خاص در حوزه علوم انسانی هم حمایت مالی خواهیم داشت و هم در صورت نیاز کمیسیون نشریات وزارت علوم به آنها برای بین المللی سازی مشاوره و آموزش خواهد داد.
این مقام مسئول وزارت علوم با اشاره به اینکه تا حالا نشریه ای به زبان فارسی نمایه بین المللی نشده است، اشاره کرد: اگر نشریه حوزه علوم انسانی بخواهد به زبان فارسی نمایه شود، حتما از آن حمایت خواهیم کرد. در رشته های غیر علوم انسانی مثل فناوری و کشاورزی مجلاتی داشته ایم که به زبان فارسی نمایه شده اند اما در علوم انسانی خیر.
وی همین طور به برنامه کلان وزارت علوم برای نمایه سازی نشریات در حوزه های مختلف اشاره نمود و اظهار داشت: برنامه کلان وزارت علوم برای بین المللی سازی نشریات این است که در وهله اول کمک نماید قسمتی از این نشریات به زبان های بین المللی منتشر شوند. برنامه دوم نیز آموزش و ترغیب سردبیران و اعضای هیات تحریریه برای رعایت استاندارهای بین المللی از دیگر برنامه های ما بشمار می رود و برنامه سوم ما مربوط به بحث تشویق و حمایت مالی و ارائه مشاوره به نشریات می شود.
مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی وزارت علوم اضافه کرد: علاوه بر اینها در نظام رتبه بندی نشریات داخلی، به نشریاتی که بتوانند در نمایه های بین المللی ورود پیدا کنند، امتیاز ویژه می دهیم. یعنی اگر بتوانند در رتبه بندی های بین المللی (Q۱ تا Q۴) کسب کنند، همان رتبه را در نظام رتبه بندی داخلی به آن نشریه خواهیم داد.
وضعیت امتیاز دهی به نشریاتی که در پایگاه های معتبر منتشر می شوند در جدول زیر قابل مشاهده است؛
منبع:

1399/11/09
13:12:57
0.0 / 5
753
تگهای خبر: آموزش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم