قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس دانشگاه تربیت مدرس:

بودجه سال آینده دانشكده ها برمبنای عملكرد آنها اختصاص می یابد

بودجه سال آینده دانشكده ها برمبنای عملكرد آنها اختصاص می یابد

به گزارش قائم رئیس دانشگاه تربیت مدرس اظهار داشت: بودجه سال آینده دانشکده ها و گروه ها برمبنای ارزیابی عملکرد آنها تخصیص می یابد.به گزارش قائم به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، محمد تقی احمدی در نشست شورای دانشگاه تربیت مدرس که با حضور معاونان و رؤسای دانشکده ها به صورت مجازی برگزار شد، اظهار نمود: دانشگاه در حال تغییر ساختار است و باتوجه به مصوبه تغییر چارت و ساختار که هیأت امنا مدتی پیش ابلاغ نمود ما موظفیم با سرعت، ساختار جدید دانشگاه را ایجاد نماییم و در این راستا کارگروه اجرائی تغییر ساختار در دانشگاه تشکیل شد تا مسائل متنوعی که با ادغام، کاهش و یا افزایش ادارات، معاونت ها و مدیریت ها صورت می گیرد را برنامه ریزی و اجرا کنند.
وی با اشاره به اینکه یکی از با اهمیت ترین مواردی که امیدواریم تا آخر سال تمام شود تشکیل پردیس ها با هویت جامع در حوزه های مختلف دانشگاهی است، اظهار داشت: ما حدود ۷ یا ۸ پردیس در دانشگاه خواهیم داشت و هر کدام دارای اختیارات گسترده هستند که از ستاد به آنها منتقل می شود و ستاد دانشگاه فقط وظیفه تدوین استانداردها، اهداف کلان و نظارت بر کیفیت حرکت و فعالیت ساختار دانشگاه را بر عهده خواهد داشت و تفویض اختیار مسائل اجرائی و جزئیات و اولویت بندی های علمی، پژوهشی، مدیریتی، آموزشی و فناوری در دانشکده ها و پردیس ها به صورت خانواده های همگن انجام می شود.
احمدی اشاره کرد: تا حالا چند پردیس در این خصوص پیش قدم شده اند و اقدامات لازم را در تعامل با تیم مشاوره تعیین ساختار آغاز نموده اند.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان ساخت: ما دو الگو برای پردیس های دانشگاه داریم؛ یکی پردیس هایی که دارای دانشکده های کوچک هستند مانند پردیس دانشکده های مهندسی که مجموعه دانشکده هایی هستند که با یکدیگر هم خانواده و در یک فضای مشترک هستند و با کارمندان و پرسنل مشترک، کارهای خودرا در حوزه های تخصصی و بین رشته ای انجام می دهند. برای این پردیس ها الگوی ساختاری تهیه شده است و به صورت تاپ چارتی به آنها داده خواهد شد و رئیس پردیس و رؤسای دانشکده های مربوط می توانند برمبنای نیاز، ساختارهای جزئی را با انعطاف پذیری در زمان و شرایط خود ایجاد کنند.
وی افزود: الگوی دوم مربوط به پردیس هایی است که انشعاب ها و تشکیل دانشکده های کوچک در آنها رخ نداده است، مانند دانشکده های پزشکی، کشاورزی، منابع طبیعی و علوم دریایی و این دانشکده ها انسجام اولیه خودرا به صورت گروه های گوناگون حفظ نموده اند و برای آنها نیز یک ساختار آسان تر و ساده تری در دست تهیه است که با ساختار فعلی آنها تفاوت چندانی ندارد اما تفویض اختیارات بیشتری برای آنها دیده شده است.
احمدی اضافه کرد: در امتداد اصلاح ساختار دانشگاه، دکتر موسوی معاون توسعه منابع و سرمایه انسانی دانشگاه اقداماتی را از نظر بهینه کردن بافت اجرائی دانشگاه تدارک دیده اند همچون اینکه نسبت تعداد کارمندان به تعداد اعضای هیئت علمی هم اکنون حدود ۹/۰ درصد است و این عدد باید به حدود ۷/۰ درصد کاهش پیدا کند. برای این منظور، کارمندان توانمند و با تجربه و با کارایی بالا می توانند دو یا سه شغل را در حوزه خود بپذیرند و در این راستا پشتیبانی ها و مشوق های لازم برای این کارمندان در نظر گرفته خواهد شد.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس اشاره کرد: ما می خواهیم با کوچک تر نگه داشتن سازمان دانشگاه و در عین حال با کارآمد کردن افراد و پشتیبانی از کارمندانی که می تواند چند کار را به صورت زنجیره ای انجام داده و فعالیت خودرا از حالت انتزاعی به حالت مسئله محوری تغییر دهند، ساختار و تشکیلات دانشگاه را اصلاح نماییم و این الگویی است که سالهاست در دانشگاه های موفق دنیا در حال اجرا شدن است.
احمدی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰ اظهار داشت: برمبنای ارزیابی سالیانه اخیر در مورد دانشکده ها و گروه ها، بودجه بندی سال آینده صورت خواهد گرفت و ضوابطی از طرف معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات در دست تهیه است. باتوجه به تاریخچه زمانی که از عملکرد گروه ها و دانشکده ها طی ۵ سال اخیر داریم، مشخص شده برخی گروه های آموزشی دانشگاه بطور مستمر تراز بالایی از عملکرد را دارا بودند و برخی گروه ها نیز عملکرد ضعیفی داشتند که این گزارش عملکرد در نحوه تخصیص سرمایه های دانشگاه در مسائل بودجه، مورد استناد قرار خواهد گرفت.


منبع:

1399/12/01
13:46:45
0.0 / 5
970
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دكتر , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان قائم