قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
برای اجرای ۲ طرح مُنتخب

45 درصد از بودجه صندوق نوآوری و شكوفایی كشور به اصفهان رسید

45 درصد از بودجه صندوق نوآوری و شكوفایی كشور به اصفهان رسید

به گزارش قائم رئیس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار داشت: 19 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار که معادل 45 درصد از کل بودجه قرارداد موسوم به ˮهم سرمایه گذاریˮ صندوق نوآوری و شکوفایی کشور است به 2 طرح مُنتخب از اصفهان تخصیص داده شد.


بر اساس ماده پنج قانون پشتیبانی از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مُصوب سال ۱۳۸۹، در امتداد تحقق اقتصاد دانش بنیان و فناوری محور و تکمیل زنجیره ایده تا بازار، نهادی مالی به نام "صندوق نوآوری و شکوفایی" در اواخر سال ۱۳۹۱ تاسیس شد که هدف نهایی آن کمک به رونق اقتصادی کشور بوسیله حوزه های دانش بنیان و فناوری های برتر است.
جعفر قیصری، ظهر چهارشنبه در مراسم تقدیر از واحدهای فناور برتر در ارزیابی سالانه شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان در سالن اجتماعات سروش شهرک علمی و تحقیقاتی استان اضافه کرد: این ۲ طرح جزو هفت طرح مُنتخب از بین ۳۵ طرح کشوری است که ۲۰ درصد هزینه اجرای آنها از طرف شهرک علمی تحقیقاتی و ۸۰ درصد بقیه توسط صندوق نوآوری و شکوفایی کشور تامین می شود.
وی افزود: علاوه بر این، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بعنوان شهرک مُعین استان های هرمزگان و قم، تامین ۲۰ درصد از سرمایه گذاری ۲ طرح دیگر از این هفت طرح متعلق به ۲ استان یاد شده را نیز مُتقبل شده است.
قیصری به کسب رُتبه نخست شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در تخصیص یارانه تجاری سازی نیز اشاره نمود و اظهار داشت: حدود ۱۰ شرکت مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان جایزه مزبور را دریافت کرده اند که مجموع آن حدود یک میلیارد تومان بوده و به صورت وام بدون بازگشت است.
جایزه تجاری سازی به شرکت هایی تعلق می گیرد که در کوتاهترین زمان ممکن محصول خودرا با معیارهای استاندارد به بازار عرضه کنند و از جایگاه تجاری مناسبی برخوردار شوند.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اشاره کرد: امسال از محل صرفه جویی در هزینه ها و با موافقت هیات امنای شهرک بیش از ۹ میلیارد و یکصد میلیون تومان در پروژه ها سرمایه گذاری شد در صورتیکه این مبلع در سال ۹۸ معادل یک و نیم میلیارد تومان و در سال ۹۷ معادل ۵۰۰ میلیون تومان بود.
قیصری به طرح راه اندازی "پارک سلامت و تجهیزات پزشکی" که در مساحت ۲۴ هزار هکتار در اراضی شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان با زیربنای۳۶۰ هزار مترمربع در چهار گام(فاز) راه اندازی خواهد شد نیز اشاره نمود و اظهار داشت: مجوزهای مورد نیاز دراین زمینه از هیات امنا و دستگاه های زیربط دریافت شده است و انجام این طرح هشت سال طول خواهد کشید.
رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در باره ستاندن مجوز برای مشارکت ۴۰ درصدی این شهرک با شرکت های فناور در سال آینده اشاره کرد: شهرک علمی تحقیقاتی در زمینه ارتباط با صنعت تفاهمنامه های مختلفی با صنایع بزرگ و متوسط برای همکاری منعقد کرده و سیاست ما برای بستن اینطور قراردادها و ورود به بازار، افزایش میزان تضمین هاست.
وی در باره طرح ایجاد پارک علم و فناوری سلامت و تجهیزات پزشکی برای تامین نیاز کشور در زمینه لوازم پزشکی، دارو، درمان و تجهیزات بیمارستانی گفت: طراحی این مرکز از تیر امسال با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری شروع شد و این پارک اولین نمونه از آن در استان است که با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی خواهد شد و حدود ۵۰۰ شرکت می توانند در حوزه سلامت در آن فعالیت کنند.
در این جلسه معاون توسعه فناوری شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نیز اظهار داشت: امسال ارزیابی واحدهای برتر فناور مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در چهار بخش و سه دسته شرکت های کوچک، متوسط و بزرگ شامل، شرکت هایی که کمتر از یک سال، بین یک تا دو سال و بیش از دو سال داشتند و در مرکز رشد مستقر بودند، در مدت ۲ ماه به صورت مجازی انجام شد.
محمد دخیل علیان اضافه کرد: هر سال برای تقدیر از شرکت های فناور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مراسمی برگزار می گردد اما امسال بدلیل شیوع کرونا، مراسم با تشریفات کمتر و در مدت زمان کوتاه تر انجام شد و باتوجه به آنکه شرکت های فناور مستقر در شهرک علمی تحقیقاتی در تقسیم بندی بین المللی، بیشتر شرکت های کوچک هستند، مبنای ارزیابی امسال شهرک نیز طبق یک تقسیم بندی داخلی است.
وی اشاره کرد: بعضی شرکت های مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در تعامل با یکدیگر و شبکه سازی قوی عمل نکردند که باید برای رسیدن به این مهم کوشش کرد و برای ساختارمند کردن این تعامل، موضوع راه اندازی پارک های تخصصی را از سال قبل مطرح کردیم که بخشنامه های مربوط به آنها نیز توسط هیات رییسه تایید شده است.
در اختتام این مراسم با لوح یادبود از برگزیدگان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان تجلیل شد.
حمیدرضا توانگر بعنوان ناظر برتر شهرک در سال ۹۸ و حسن حدادزاده بعنوان ناظر برتر در سال ۹۹ و همین طور خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) مرکز اصفهان بعنوان رسانه برتر همکار در سال ۹۹ و ایمنا بعنوان رسانه همکار برتر در سال ۹۸ معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
فخرالدین اشرفی زاده بعنوان عضو فعال شورای پذیرش و ارزیابی شهرک در سال ۹۹ و مسعود صدرعاملی نیز به همین عنوان در سال ۹۸ عرضه شدند.
در این مراسم از شرکت فولاد مبارکه اصفهان بعنوان کارفرمای برتر در سال ۹۹ و شهرداری اصفهان بعنوان کارفرمای برتر در سال ۹۸ تجلیل صورت گرفت.
در بخش پژوهشگر برتر استان نیز حسین مظاهری با طرح پایلوت واحد گُندله سازی معرفی و تجلیل شد.
همچنین در بخش واحدهای فناور برتر ۹۹، رُتبه سوم به شرکت «مهندسی ارتباطی پیام پرداز»، رُتبه دوم به شرکت «فراتحقیق سپاهان» و رُتبه نخست به شرکت «سامان انرژی اصفهان» رسید.
در بخش واحدهای فناور برتر شرکت های متوسط نیز رتبه سوم به شرکت «بهبود شیمی کیمیاگران»، رُتبه دوم به «آرمان فراپژوهان» و رُتبه نخست به شرکت «پیشرو اندیشه پرداز سی پل» اختصاص یافت.
در معرفی واحدهای فناور برتر شرکت های کوچک نیز شرکت فنی مهندسی «اندیشه محور گستر اصفهان امگا»، واحد فناور «طعم و رنگ فریر» و شرکت «یکتا صنعت ناجی» به ترتیب مقام های سوم تا نخست این بخش را کسب کردند.
جایزه واحدهای فناور نیز در بخش رُتبه برتر "آر ان دی" به شرکت «فن آوری پایا مواد» رسید و در بخش واحدهای فناور برتر در سال ۹۸ در بخش "آر اند دی"، شرکت «فن گستر پویا» معرفی و مورد تجلیل قرار گرفتند.
رُتبه سوم واحد فناور برتر سال ۹۸ به شرکت «روشن رای سپاهان»، رُتبه دوم به شرکت«تابان گوهر نفیس» و رُتبه نخست به شرکت «پایاهیدرولیک جم» اختصاص یافت.
شرکت های برتر مراکز رشد پارک فناوری شهرک در گروه کمتر از یک سال استقرار یافته در سال ۹۹ نیز عرضه شدند که در این بخش، شرکت «نانو پایش گیتی» رُتبه سوم، شرکت بین المللی «مهندسی دقیق صنعت اتحاد» رُتبه دوم و شرکت «نوران صنعت مصباح» رُتبه نخست را کسب کردند.
در بخش شرکت های برتر مراکز رشد فناوری شهرک در گروه بین یک تا دو سال استقرار یافته در سال ۹۹، مقام سوم به شرکت «دما تجهیز رسانا»، مقام دوم به شرکت «الکترو محرکه پارسیان» و مقام نخست به واحد فناور «مدرن فناوران صنعت موج» رسید، همین طور این شرکت در گروه کمتر از یک سال در سال ۹۸ را نیز کسب نمود.
در قسمت معرفی شرکت های برتر رشد فناوری در گروه بیش از ۲ سال استقرار یافته امسال نیز شرکت «دانش گستران ثاقب» رُتبه سوم، شرکت«رهیافت سامانه آریا» رُتبه دوم و شرکت «نوین لیزر صبا » رُتبه نخست را کسب کردند و مورد تقدیر گرفتند.
در گروه معرفی واحدهای برتر بیش از ۲ سال استقرار یافته در سال ۹۹، مقام سوم به شرکت «الکترومحرکه پارسیان»، مقام دوم به شرکت «آیریک تشخیص نقش جهان» و مقام نخست به شرکت «مدرن فناوران صنعت موج» رسید.
همچنین در بخش شرکت های برتر مراکز رشد شهرک در گروه یک تا دو سال اسقرار یافته سال ۹۸، شرکت «دیده رایان صنعتی اصفهان» رُتبه سوم، شرکت «آژمان صنعت پژوهان نامدار اسپادانا» رُتبه دوم و شرکت «نوین لیزر صبا» رتبه نخست را بدست آوردند.
شرکت«مهندسی رباتیک و اتوماسیون مهام صنعت ویرا ویژن» بعنوان رُتبه سوم شرکت های برتر مراکز رشد شهرک در گروه بیش از ۲ سال استقرار ۹۸ معرفی گردید و رُتبه دوم به شرکت «بهبود صنعت مهان» و رُتبه نخست به شرکت «نوران سنسور صبا» تعلق گرفت.
در بخش تجلیل از دانش آموزان پژوهشگر برتر نیز مُبینا اتابکی دانش آموز مقطع دوم متوسطه، سنا فرحبخش دانش آموز مقطع ابتدایی از اردستان و علی مختاری در مقطع اول متوسطه بعنوان پژوهشگر برتر هفته پژوهش ۹۹، مورد تقدیر قرار گرفتند.
به گزارش قائم به نقل از ایرنا، اصفهان رتبه دوم کشوری بعد از تهران را در زمینه شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور دارد و در زمان حاضر ۵۲۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعال است.
این شرکتها با گردش مالی یکهزار و ۴۷۰ میلیارد تومان، زمینه اشتغال هفت هزار و ۱۳۴ دانش آموخته دانشگاهی را فراهم نموده اند.
شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بعنوان اولین سازمان مؤسس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در کشور، فعالیت اجرائی خودرا از سال ۱۳۸۰ با هدف حمایت و هدایت شرکتها و مؤسسات دانش بنیان شروع کرد و الان بیش از ۵۰۰ شرکت دانش بنیان و واحد فناور با اشتغال بیش از هفت هزار دانش آموخته دانشگاهی در آن مستقرند.منبع:

1399/12/08
15:34:36
0.0 / 5
969
تگهای خبر: اسلام , اسلامی , پزشك , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵