قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
گزارش قائم؛

مهم ترین وعده های دانشگاه آزاد برای سال ۱۴۰۰

مهم ترین وعده های دانشگاه آزاد برای سال ۱۴۰۰

به گزارش قائم اجرای طرح دانشگاه در جوار صنعت، پشتیبانی از فعالیت فناورانه دانشجویان، افزایش تعداد سراهای نوآوری و راه اندازی دانشگاه علوم انسانی-اسلامی بخشی از وعده های ۱۴۰۰ دانشگاه آزاد به حساب می آید.به گزارش قائم به نقل از مهر، مسولان دانشگاه آزاد اسلامی در سالی که گذشت وعده داده اند که چشم انداز نهایی این دانشگاه تبدیل شدن به بزرگترین سازمان حل مساله و دانشگاه کارآفرین است و در همین راستا در تلاش اند با فراهم کردن دانش مهارتی برای دانشجویان، ورود جدی تری به فضای فناورانه داشته باشند.
این دانشگاه تلاش دارد در کنار جذب دانشجو، مبحث کیفی سازی و آموزش و پژوهش را در مراکز رشد در دستور کار خود قرار دهد و در سال ۱۴۰۰ توسعه مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در این دانشگاه از اولویت ها محسوب می شود.
دانشگاه آزاد در حوزه دانشجویی هم در سال ۱۳۹۹ سامانه ای تحت عنوان دانشجویار را راه اندازی نمود که نیمی از فاز اول آن اجرایی شد و فازهای بعدی آن به قول مسؤلان مقرر است در سال ۱۴۰۰ اجرایی شود.
در سالی که گذشت طهرانچی در حوزه فرهنگی کوشش کرد با تغییر مدیران معاونت فرهنگی-دانشجویی، با یک نگاه نو به سراغ «فرهنگ» و «فرهنگی دانشجویی» برود و رؤیت پذیری مسائل فرهنگی دانشجو را در اولویت قرار دهد. این معاونت برنامه های مختلفی را برای فعال تر شدن تشکل های دانشجویی و کرسی های آزاداندیشی، ایجاد شورای صنفی، افزایش نشریات و ساماندهی خوابگاه ها و … در نظر گرفته که بخشی از آنها در سال ۹۹ اجرایی و قسمتی دیگر به سال جاری موکول شده است.
برخی از مهم ترین مأموریت ها و وعده های دانشگاه آزاد در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و دانشجویی را در سال ۱۴۰۰ احصا کرده ایم که به شرح زیر است؛
در روزهای پایانی اسفند ۹۹ دو تفاهمنامه «همکاری جامع علمی» و «همکاری مشترک در جهت مهارت آموزی سربازان وظیفه» میان دانشگاه آزاد و ستاد کل نیروهای مسلح به امضا رسید که برپایه تفاهمنامه همکاری جامع، دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۰ باید در همسوسازی انجام پژوهش ها، دوره های آموزشی و ارتقا زیرساخت های تخصصی دانشگاه در جهت پاسخگویی به مطالبات علمی و نیازمندی های تخصصی کشور بخصوص بخش دفاع و ایجاد رشته های جدید تحصیلی متناسب با نیاز حوزه های دفاعی کوشا باشد.
در تفاهمنامه دوم، دانشگاه آزاد متعهد به برگزاری آموزش مهارتی سربازان متناسب با نیاز بازار کسب و کار در حین خدمت، تدارک برنامه در جهت تحقق شعار «هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت» و … برای رفع نیاز نیروهای مسلح و توسعه فضای کسب و کار در کشور شده است.
حمایت از فعالیت فناورانه و نوآورانه دانشجویان و دانش آموختگان
دانشگاه آزاد طرحی را با هدف ترغیب دانشجویان و دانش آموختگان برای مشارکت در طرح های فناورانه و اشتغال آنها تدوین کرده است. این طرح در اسفندماه ۹۹ در هیأت رئیسه دانشگاه بررسی و مورد استقبال قرار گرفت.
آئین نامه پشتیبانی از فعالیت فناورانه و نوآورانه دانشجویان و دانش آموختگان، به دنبال این است که زمینه افزایش ایجاد اشتغال برای سایر دانشجویان و دانش آموختگان را فراهم سازد و به تقویت اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان کمک نماید. بررسی و تأیید نهایی این آیین نامه به سال ۱۴۰۰ موکول شده است.
اجرای طرح «دانشگاه در جوار صنعت» در بعضی استان ها
یکی از طرح های دانشگاه آزاد برای اشتغال دانشجویان، «دانشگاه جوار صنعت» است. برپایه این طرح دانشجویانی که در دانشگاه های جوار صنعت تحصیل می کنند، همزمان با تحصیل در کارخانه و صنایع هم اشتغال دارند و مهارت آموزی می کنند و تابحال دانشگاه آزادِ مرکز دهق در استان اصفهان بعنوان دانشگاه جوار صنعت انتخاب شده است.
این طرح در سال ۹۹ به صورت پایلوت در واحد دهق اصفهان اجرایی شد و مقرر است سال جاری در سایر استان های کشور هم توسعه و گسترش یابد. هم اکنون استان های آذربایجان شرقی و یزد هم مقدمات کار را برای اجرای طرح پذیرش اشتغال محور دانشجو شروع کرده اند.
افزایش تعداد سراهای نوآوری در ۱۴۰۰/ گسترش اقتصاد منطقه ای
دانشگاه آزاد در رویکرد جدید خود که همان توجه به اشتغال، مهارت جوانان و اقتصاد شهرهاست، در سال قبل چندین سرای نوآوری را با هدف گسترش اقتصاد منطقه ای، کاهش ریسک پذیری دانشگاه با ایجاد درآمدهای غیرشهریه ای و متناسب سازی منابع درآمدی، کمک به شکل گیری اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان و … راه اندازی نمود.
تاکنون ۱۱ سرای نوآوری در تهران، اراک، اصفهان، بیرجند و دیگر مراکز استان ها افتتاح شد و مقرر است سراهای جدیدی در سال ۱۴۰۰ به ۱۱ سرای قبلی اضافه شود. وظایف سراها ایجاد فضای اکوسیستم نوآوری برای تحقق کارآفرینی و اشتغال پایدار فناوری، ایجاد بستر مناسب برای بهره گیری از دانش و توانمندی استادان و دانشمندان واحد دانشگاهی برای رسیدن فناوری و شکل گیری و توسعه شرکت ها و سیستم های جمع آوری ایده های نوآورانه است.
اعلام نتایج سطح بندی مراکز رشد در فروردین ۱۴۰۰
در راستای پشتیبانی از مراکز رشد، ارزیابی وضعیت عملکردی و به منظور ایجاد مراکز رشد تخصصی ذیل سراهای نوآوری، دانشگاه آزاد سطح بندی این مراکز را اجرایی کرده و مقرر است نتایج سطح بندی مراکز رشد در فروردین ۱۴۰۰ اعلام گردد و از این پس بر مبنای سطح بندی از آنها حمایت خواهد شد.
اجرای فازهای جدید سامانه دانشجویار در سال جاری
سامانه دانشجویار دانشگاه آزاد آذر ۹۹ افتتاح شد و در فاز اول آن طرح پایش سلامت، صدور کارت دانشجویی، مشاوره تحصیلی و استاد مشاور اجرایی شد. البته به قول معاون دانشجویی این دانشگاه به خاطر برخی بروکراسی ها در دانشگاه آزاد کار متوقف شده است اما دانشگاه آزادی ها این وعده را داده اند که تا آخر ترم تحصیلی جاری لایه اول این کار صورت گیرد.
معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه گفته است؛ ایده اولیه سامانه دانشجویار این بود که ۷۰ کار دانشجویان از راه آن صورت گیرد. نیمی از فاز اول این سامانه پیاده سازی شده و در فاز دوم مقرر است ۶۶ خدمت دیگر اضافه شود. در فاز سوم هم پیشبینی شده بازاری برای عرضه محصولاتی که توسط دانشجویان ساخته شده است، ایجاد شود. همینطور ارتباطات با مسئولین از سطح مدیر گروه تا ریاست دانشگاه مقرر است در این سامانه انجام گیرد.
تشکیل شورای تعامل دانشجو و دانشگاه در همه واحدها تا ۱۴۰۱
این دانشگاه در سال قبل برای نخستین بار نسخه اصلاح شده شورای صنفی را اجرایی کرد و اسم آنرا شورای تعامل دانشگاه و دانشجو گذاشت؛ این شورا هم اکنون در ۴ استان یزد، خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان تشکیل شده است. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفته است در انتها نیمسال دوم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ یک بازخورد از اجرای این طرح گرفته و به هیئت رئیسه عرضه می شود که اگر به تصویب نهایی برسد برای کل واحدها تا سال ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد.
رشته «مترجمی زبان اشاره ایرانی» راه اندازی می شود
به گفته رئیس دانشگاه آزاد واحد بین الملل فرشتگان، در ایران رشته دانشگاهی «مترجمی زبان اشاره ایرانی» وجود ندارد و فقط رشته مترجمی زبان به صورت عمومی وجود دارد. این واحد برنامه درسی کاردانی و کارشناسی رشته مترجمی زبان اشاره ایرانی را تدوین کرده و به وزارت علوم ارجاع داده است و احتمالاً از مهرماه ۱۴۰۰ این رشته در دانشگاه آزاد ایجاد خواهد شد.
دانشگاه علوم انسانی-اسلامی در قم راه اندازی می شود
یکی دیگر از برنامه های دانشگاه آزاد این است که می خواهد در سال ۱۴۰۰ دانشگاه علوم انسانی-اسلامی در قم راه اندازی کند که در این دانشگاه، دانشجویان می توانند در مقاطع ارشد و دکتری تحصیل کنند و تمرکز بر جذب دانشجویان نخبه و مستعد است. همینطور سخنگوی دانشگاه آزاد هم گفته است حداقل ۲۵ رشته علوم پزشکی و پیراپزشکی در دانشگاه آزاد علوم پزشکی قم راه اندازی و ایجاد شود.
اجرای آیین نامه جدید حقوق و دستمزد / سال ۱۴۰۰ سال رسیدگی به معیشت
مسئولان دانشگاه آزاد در بهمن ۹۹ از اصلاح و نهایی شدن آیین نامه حقوق و دستمزد کارکنان دانشگاه خبر دادند؛ هرچند جزئیاتی از آیین نامه اعلام نشده اما به قول معاون پشتیبانی، بعد از تصویب در هیأت امنای مرکزی دانشگاه، از آغاز سال ۱۴۰۰ اجرایی می شود.
طهرانچی گفته است با افزایش چند برابری نرخ ارز، یک دفعه وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم گرفتار مشکل شد و در این بین مراکز و اقشار غیردولتی تحت فشار بیشتری قرار گرفتند و سال جاری با تدابیر و راهکارهایی که پیشبینی شده، سال رسیدگی به معیشت کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.
برگزاری نخستین رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی در فروردین ۱۴۰۰
اولین رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی مقرر است از نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ آغاز شود؛ این رویداد در واحدهای دانشگاه آزاد استان تهران در صورتیکه مشکلی وجود نداشته باشد، به صورت حضوری انجام می شود. مقرر است ۳۳۶ تیم (۱۳۴۴ دانشجو) از سراسر کشور در واحدهای استان های تهران (حداقل در ۶ واحد) حضور یابند و به رقابت بپردازند.


منبع:

1400/01/07
23:48:17
5.0 / 5
988
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , برنامه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲