قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

دومین سوگواره تعزیه خوانی شبیه حسین(ع) در حوزه هنری

دومین سوگواره تعزیه خوانی شبیه حسین(ع) در حوزه هنری

به گزارش قائم مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از برگزاری دومین سوگواره تعزیه خوانی «شبیه حسین(ع)» در هفت شب اطلاع داد.


به گزارش قائم به نقل از ایرنا از روابط عمومی حوزه هنری، کوروش زارعی در مورد انگیزه های برگزاری این رویداد اظهار داشت: مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بعد از برگزاری موفق اولین سوگواره مجلس خوانی «شبیه علی (ع)» در شبهای قدر و سوگواره «شبیه حسین(ع)» پارسال به استقبال دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» می رود.
زارعی اضافه کرد: سوگواره «شبیه علی (ع)» همزمان با شبهای قدر با حضور برخی از نقالان و تعزیه خوانان برجسته کشورمان از شهرهای مختلف در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار گردید. همینطور نخستین سوگواره «شبیه حسین» مجموعه ای از ۱۰ مجلس تعزیه تولید دفتر تعزیه و آیین های نمایشی مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری بود که مهر ماه سال پیش همزمان با ماه محرم روی آنتن شبکه چهار سیما رفت. برای ضبط این مجموعه برنامه، تعزیه خوانان مطرح کشور از شهرهای متعدد همچون اراک، قم، تفرش، اصفهان، قزوین و تهران، دعوت به همکاری شدند. سال جاری هم به همین ترتیب از پیشکسوتان و بهترین های شبیه خوانی با دبیری «محسن میرزاعلی» دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» را راه اندزی خواهیم کرد.
وی افزود: دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» از ۱۵ تا ۲۱ شهریورماه در حیاط حوزه هنری و کنار رواق شهادت دو شهید گمنام هر شب بعد از نماز مغرب و عشا میزبان علاقه مندان با رعایت پروتکلهای بهداشتی خواهد بود. اجراهای این سوگواره همزمان به صورت زنده از شبکه های مجازی پخش خواهد شد.
مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در مورد مجلس های این سوگواره اظهار داشت: در این سوگواره هفت مجلس تعزیه اجرا خواهد شد. تعزیه روز نخست در ارتباط با مجلس حر است و در نهایت مجلس هفتم هم به مجلس بازار شام اختصاص دارد.
وی ادامه داد: اجراهای دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» ضبط تلویزیونی خواهد شد تا بعد از انجام کارهای فنی لازم آماده پخش از شبکه چهار سیما در دهه پایانی ماه صفر شود.
زارعی ضمن اشاره به حضور پیشکسوتان هنر تعزیه در این رویداد اظهار داشت: در نظر داریم تا طی برگزاری این سوگواره هر شب یکی از بزرگان تعزیه کشور که تا کنون از جانب ما تقدیر نشده است را با حضور رئیس حوزه هنری و دیگر مسؤلان تجلیل و از هنرمندی هایشان تقدیر شود. همینطور با عنایت به اهمیت و نقش هر یک از آنها در هنر تعزیه کشور مستندی از آنها در همین فرصت ساخته شود.
زارعی در معرفی بعضی از برجسته ترین تعزیه خوانان حاضر در این سوگواره اظهار داشت: استاد رضا حیدری، عباس حیدری، عباس جواهری، مرتضی صفاریان، محمد رضایی، محسن هاشمی، آقای نرگس خانی، محمود معینی، سعید نبئی، عباس صالحی، علی صدیقیان، خلیل پیریایی، جواد فلاحتی، مسعود حجازی مهر، سید امیر صالحی، استاد اسماعیل محمدی، استاد ابراهیم میرزاعلی و حسن فیاض همچون مهم ترین هنرمندانی هستند که دومین سوگواره «شبیه حسین(ع)» از وجود آنها بهره مند خواهد شد.
زارعی در انتها از برگزاری موزه تخصصی تعزیه در کنار این سوگواره اطلاع داد و اظهار داشت: همزمان با برگزاری این سوگواره گالری ابولفضل عالی میزبان مجموعه ای از ابزار و لوازم های تعزیه در حوزه های البسه، ابزار و تجهیزات، ماسک ها و عروسک ها و نسخ تعزیه خواهد بود. این موزه سیار همزمان با روزهای برگزاری آماده خدمت به علاقه مندان خواهد بود.
گفتنی است، دومین سوگواره تعزیه خوانی «شبیه حسین(ع)» از ۱۵ تا ۲۱ شهریور ماه با دبیری محسن میرزاعلی در حیاط حوزه هنری با رعایت شیوه نامه های بهداشتی هر شب پس از نماز مغرب و عشا ضمن پخش از فضای مجازی، میزبان علاقه مندان خواهد بود.

1400/06/15
20:09:41
5.0 / 5
841
تگهای خبر: برنامه , بهداشت , شبكه , شهادت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲