قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

همایش حکمرانی در ایران در دانشگاه خوارزمی

همایش حکمرانی در ایران در دانشگاه خوارزمی

به گزارش قائم نخستین همایش بین المللی حکمرانی و کشورداری در ایران روز ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ در دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی برگزار می گردد.به گزارش قائم به نقل از مهر، غلامرضا کریمی اظهار داشت: نخستین همایش بین المللی حکمرانی و کشورداری در ایران روز ۲۸ بهمن ۱۴۰۰ در دانشگاه خوارزمی به صورت حضوری و مجازی برگزار می شود.
کریمی اظهار داشت: تجربه ها و اقدامات گسترده صورت گرفته در طول ۴۳ سال مدیریت جمهوری اسلامی فرصت مناسبی است که در فضایی عالمانه و نقادانه نوع حکمرانی و کشورداری مبتنی بر نظام مردم سالاری دینی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل عمیق قرار گیرد. بر همین مبنا همایش بین المللی حکمرانی و کشورداری در ایران را درحال برگزاری هستیم تا اساتید و نخبگان کشور و جهان بتوانند ضمن نقد و ارزیابی عملکردهای گذشته، مسیرهای مناسب تر حکمرانی و کشورداری را پیش روی جامعه، دولت و نظام سیاسی قرار دهند.
استاد روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی اظهار داشت: ما به پوست انداری در عرصه کشورداری نیاز داریم و اگر تابحال بخش های از حاکمیت و جامعه در مقابل حکمرانی مطلوب، مقاومت کرده اند مسلماً در زیر ضربات محکمی که در عرصه عمل بر آنها وارد خواهد شد بیشتر با حقیقت ها و صحنه عمل کنار خواهند آمد.
وی اضافه کرد: ناکارامدی در عرصه حکمرانی، اصلاح طلب و اصولگرا و یا انقلابی و عملگرا نمی شناسد و همه مسؤلان باید تبعات تصمیمات غلط خویش را در دنیای شفاف کنونی بپذیرند.
وی اضافه کرد: طبیعت عرصه حکمرانی این است که تصمیمات باید همراه با مقداری ریسک باشد البته این هم حقیقت است که دیگر نمی توان از زیر بار تصمیمات غلط براحتی شانه خالی کرد. ازاین رو باید به اصول حکمرانی خوب و مطلوب تن داد وگرنه ناکارامدی خودش را بر تمام اجزای حکومت تحمیل می کند.
رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی اظهار داشت: در نخستین همایش بین المللی حکمرانی و کشورداری در ایران طیف گسترده ای از مسائل حکمرانی نظیر حکمرانی امنیت ملی، حکمرانی اقتصادی و توسعه، حکمرانی فرهنگی و اجتماعی، حکمرانی حقوقی و قضایی، حکمرانی محیط زیست و حکمرانی فضای مجازی در ایران مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.
وی اضافه کرد: به دبیرخانه همایش ۱۸۹ چکیده مقاله و ۹۸ مقاله کامل ارسال شده که همزمان فرآیند داوری آنها هم انجام شده است. بر مبنای نظر داوران از میان ۹۸ مقاله ارسالی ۴۵ مقاله در چارچوب ۱۱ نشست در روز همایش عرضه خواهند شد.
کریمی اضافه کرد: در طول یک سال قبل برای فراهم کردن مقدمات برگزاری همایش، یک کارگاه آموزشی و ۹ پیش نشست تخصصی با مشارکت مراکز پژوهشی و دانشگاه های مختلف برگزار شده که بیشتر از ۶۰۰ نفر در آنها حضور داشتند که عناوین این نشست ها عبارت بودند از:
- کارگاه آموزشی کاربست نرم افزار میک مک در تحلیل راهبردی
- نشست علمی حکمرانی و کشورداری از منظر جغرافیای
- نشست علمی بازشناسی مسائل حکمرانی محلی در ایران
- نشست علمی بایسته های حکمرانی اقتصادی در جمهوری اسلامی ایران
- نشست علمی دین و حکمرانی در ایران
- نشست علمی حکمرانی مطلوب در ایران؛ بایدها و نبایدها
- نشست علمی حکمرانی، حکومت محلی، امنیت انسانی
- نشست علمی حکمرانی فضای مجازی؛ چشم انداز جهانی، تجربه ایرانی
- نشست علمی نقش و جایگاه اطلاعات در حکمرانی ملی
- نشست علمی اقتصاد سیاسی حکمرانی در ایران امروز
وی ادامه داد: در برگزاری این همایش ۲۱ دانشگاه، انجمن علمی و مرکز پژوهشی مشارکت دارند و عرضه مقاله به این همایش از بیشتر از ۶۰ دانشگاه و مؤسسه پژوهشی داخل و خارج از کشور صورت گرفته است.

1400/11/26
21:53:37
5.0 / 5
580
تگهای خبر: آموزش , اسلام , اسلامی , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم