قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها؛

حل مشکلات دانشجویانی که به سفر اربعین رفته اند

حل مشکلات دانشجویانی که به سفر اربعین رفته اند

به گزارش قائم، رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها اظهار داشت: قول می دهم که حتما مشکلات دانشجویان پس از اربعین در زمینه کلاس ها، انتخاب واحد حل شود.به گزارش قائم به نقل از مهر، حجت الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در برنامه تلویزیونی «در مسیر حسین» که بصورت زنده از عمود ۸۲۸ روی آنتن شبکه افق رفت، با اشاره به پیوستگی جهانی که در راهپیمایی اربعین رخ می دهد، اظهار داشت: پدیده اربعین قواعدی را در دنیا برهم ریخت و قوانین جدیدی را ایجاد کرد.
وی افزود: الان، اربعین تبدیل به پدیده ای بین المللی شده است، اما نه از جنس مرزبندی های حاکم بر نظام بین الملل، بلکه برهم زننده قواعد قبلی و نزدیک کننده ملت ها و جوامع متفرق شده است. این پدیده جدید حتما منافع عده ای را برهم می ریزد و دوست ندارند این اتفاق رخ بدهد.
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها با اشاره به حدیث مشهور پیامبر اسلام اظهار داشت: دقت داشته باشید که اربعین آمده تا مرزها را بردارد و خیلی از اختلافات را حل و فصل کند. این همان مرز جدیدی است که پیامبر ۱۴۰۰ سال پیش درباره ی اش سخن می گفتند و می فرمودند هیچ برتری بین عرب و عجم، بین سیاه و سفیدپوست و … نیست و تنها عامل برتری تقوا است. اربعین تحلی بخش همین حدیث نورانی است.
وی اضافه کرد: قرن ها بود که شاهد انواع و اقسام نژادپرستی ها بودیم اما اربعین حرکتی برخلاف این قاعده است. باید به ظرفیت های این تجربه جدید دقت نماییم و همه متفکران جهان اسلام باید کنار هم بنشینند و از دل آن گنج های مختلفی که می توان به عرصه نمایش گذاشت را استخراج کنند.
رستمی اضافه کرد: اربعین، صحنه عملی تجلی اسلام ناب است. فراموش نکنید که جریان حاکم امروز بر دنیا، انسان ها را به سمت فردگرایی، تشخص و تمایز سوق می دهد اما تمام مؤلفه های اربعین در راستای برهم زدن این خاصیت هاست. با خودم فکر می کردم که چرا در اربعین هیچ تعارضی نداریم؟ دلیلش این است که همه به یک سمت می روند و بنا بر این هیچکس مانع حرکت دیگری نیست. همه در راه حسین اند و بدین سبب همه اختلافات کنار می رود. دقت داشته باشید که در این راه، ایثار و دگرخواهی در اوج قرار دارد.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به تلاش برخی افراد برای منحرف کردن هدف اصلی زیارت اربعین به سمت موضوعات کم اهمیت تر اظهار داشت: هیچکس برای شکم و پذیرایی نیامده است و چه بسا خیلی ها در منزل خود بهتر از این خوراکی ها را داشته باشند اما اشاره به این پذیرایی ها اشاره به یک پدیده مهم یعنی بذل و گذشت از تعلقات انسانی است.
رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها اشاره کرد: اربعین تبدیل به یکی از پدیده های مهم ملت ما شده است؛ پس از نوروز و عاشورا، هیچ پدیده عمومی مثل اربعین در کشور نداریم. ۴-۵ میلیون نفر خودرا به کربلا می رسانند، ۴-۵ میلیون خانواده پشت سر آنان است و میلیونها نفر نیز مشتاق بودند که بیایند اما بنابر دلایلی نتوانستند. بدین سبب از همه خواهش می کنم که به این خواست ملت احترام بگذارند.
رستمی با اشاره به برخی ناهماهنگی ها برای همراهی با دانشجویان جهت سفر به کربلا اظهار داشت: قول می دهم که حتما مشکلات دانشجویان پس از اربعین در زمینه کلاس ها، انتخاب واحد و … حل شود. در مورد امکانات تسهیلاتی هم باید بگویم که محدودیت هایی داریم. برای مثال، وسایل حمل و نقل عمومی دانشگاه ها امکان تردد بین شهری را ندارد.


منبع:

1401/06/26
10:36:52
5.0 / 5
360
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳