قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

رد پای خواب در افزایش امید به زندگی

رد پای خواب در افزایش امید به زندگی

قائم: قائم: خراسان رضوی خواب باکیفیت بالا، امید به زندگی را بیشتر می کند.به نقل از ارث، طبق مطالعه جدیدی که در نشست علمی سالانه کالج قلب وعروق آمریکا و کنگره جهانی قلب وعروق ارائه شد، خواب خوب ممکنست نقشی کلیدی در محافظت در مقابل بیماریهای قلبی وعروقی و سایر انواع بیماریها داشته باشد و احتمالاً بر امید به زندگی تاثیر بگذارد.

کارشناسان دریافتند که حدود هشت درصد از مرگ ومیرها بهر دلیلی را می توان به الگوهای خواب نامناسب نسبت داد و جوانانی که عادات خواب بهتری دارند، کمتر در معرض مرگ زودرس هستند.

دانشمندان جهت بررسی دقیق تر داده های ۱۷۲ هزار و ۳۲۱ شرکت کننده در نظرسنجی بین سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ را تجزیه وتحلیل کردند.

به منظور تعیین رابطه بین کیفیت خواب و امید به زندگی، پژوهشگران پنج عامل مختلف خواب باکیفیت را ارزیابی کردند که شامل مدت زمان خواب ایده آل (هفت تا هشت ساعت در شب)، مشکل به خواب رفتن کمتر از ۲ بار در هفته، مشکل خواب ماندن کمتر از ۲ بار در هفته، عدم استفاده از داروهای خواب و احساس نیاز به استراحت بعد از بیدار شدن حداقل پنج روز در هفته بود.

این تجزیه وتحلیل نشان داد کسانی که هر پنج عامل موثر خواب را داشتند در مقایسه با شرکت کنندگانی که از صفر تا یک فاکتور خواب مطلوب را داشتند، ۳۰ درصد کمتر بهر دلیلی می میرند؛ ۲۱ درصد کمتر به سبب مشکلات قلبی وعروقی جان خودرا از دست می دادند و در آنان ۱۹ درصد احتمال مرگ ناشی از سرطان کمتر بود و ۴۰ درصد کمتر احتمال دارد که به دلیلهای دیگر (مانند تصادفات، عفونت ها یا بیماریهای نورودژنراتیو) جان خودرا از دست بدهند.

در میان مردان و بانوانی که هر پنج معیار کیفیت خواب را گزارش کردند، امید به زندگی برای مردان ۴.۷ سال بیشتر و برای زنان تنها ۲.۴ سال بیش از آن هایی بود که هیچ یا تنها یکی از عوامل را نداشتند.

البته تحقیقات بیشتری برای کشف این تفاوت های جنسی مورد نیاز است.

منبع:

1401/12/07
12:43:28
5.0 / 5
339
تگهای خبر: بیماری , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴