قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

علایم و راه های انتقال مالاریا را بشناسید

علایم و راه های انتقال مالاریا را بشناسید

قائم: به گزارش قائم، رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، اظهار داشت: مالاریا بیماری خطرناکی است که به سبب عدم رعایت مسائل بهداشتی در بعضی کشورها و یا با نیش پشه آلوده، به بدن انسان منتقل شده و با علائمی مثل تب و لرز ظاهر می شود.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، دکتر داود یادگاری نیا به مناسبت روز جهانی مالاریا، اظهار داشت: مالاریا بیماری انگلی و قدیمی شمرده می شود که سال ها بشر با آن درگیر بوده به گونه ای که در بیشتر کشورهای دنیا موارد گزیدگی با پشه مالاریا همچنان گزارش می شود.
وی با اشاره به اینکه وجود مالاریا در آب و هوای معتدل غیر معمول است، بیان کرد: اما هنوز گزیدگی توسط پشه های آلوده در شهرهای جنوبی و گرم کشور دیده می شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مالاریا یک بیماری است که توسط انگل ایجاد می شود و این انگل بوسیله نیش پشه آلوده به انسان ها منتقل می شود، توضیح داد: علایم و نشانه های مالاریا بطور معمول در عرض چند هفته بعد از گزیده شدن توسط پشه آلوده آغاز می شود ولی با این وجود، انواع مختلف انگل مالاریا می تواند حتی تا یک سال در بدن خفته بمانند.
وی افزود: تکثیر، حمله و تخریب گلبول های قرمز خون یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که بعد از گزیده شدن توسط پشه آلوده در بدن ایجاد می شود.
رئیس مرکز تحقیقات بیماریهای عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر اینکه عفونت مالاریا بطور کلی با علائم و نشانه هایی مانند تب، لرز، سردرد، تهوع و استفراغ و یا درد و خستگی ماهیچه بروز می کند، اضافه کرد: لرز نخستین علامت مبتلاشدن به این بیماری است، در ادامه تب و تعریق هر ۲۴ یا ۴۸ ساعت یکبار سیکل معمول این بیماری بشمار می رود.
وی افزود: انواع مختلفی از انگل های مالاریا وجود دارد که عوارض مختلفی از خود نشان می دهند. تعدادی از مدلهای مالاریا می توانند مرگبار باشد و به سیستم مغز لطمه جدی وارد کنند به گونه ای که انگل ها عروق کوچک مغز و یا سایر اندام ها را مسدود کرده و در نهایت ممکنست فرد گرفتار تشنج و یا کاهش سطح هوشیاری شود.
او اشاره کرد: بیماری مالاریا خصوصا در فرم های شدیدتر می تواند تمامی اندام بدن همانند کلیه، ریه و مغز را مورد تهاجم قرار دهد. به عنوان نمونه این انگل می تواند تخریب وسیعی در کلیه ها بوجود آورد به گونه ای که در ادرار فرد اختلالاتی ایجاد شود.
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با تأکید بر اینکه خوشبختانه بیماری مالاریا قابل درمان است، اضافه کرد: نکته اینجاست که انگل ها به برخی داروها و پشه کش ها مقاوم می شوند و این مساله درمان این بیماری را با چالش هایی مواجه می کند.
وی افزود: بزرگترین عامل خطر برای مبتلاشدن به مالاریا، زندگی کردن یا بازدید از مناطقی است که در آنجا این بیماری شایع است.
وی از کاهش چشم گیر تعداد موارد بیماری مالاریا در کشور آگاهی داد و اشاره کرد: قسمتی از مواردی از گزیدگی هم که در کشور گزارش می شود غالبا از کشورهای مجاور همانند پاکستان و یا افغانستان وارد می شود.
وی ادامه داد: سم پاشی نقاطی که امکان وجود پشه ها وجود دارد، خوابیدن زیر یک تور، تور تخت، به ویژه آن هایی که ضد حشرات هستند می تواند برای جلوگیری از نیش پشه در هنگام خواب کمک کننده باشد.
این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به راه های انتقال مالاریا به شخص دیگر، عنوان کرد: اگر پشه غیرآلوده فرد مبتلا به مارلاریا را مورد گزش قرار دهد، آلوده به انگل های مالاریا خواهد شد و می تواند آنرا به افراد دیگری منتقل کند.
وی راهکار هایی برای پیش گیری از بروز مالاریا ارائه داد و اضافه کرد: اگر در جایی زندگی می کنید و یا به منطقه ای سفر می کنید که در آن مالاریا معمول است، توجه داشته باشید که پشه ها بین غروب و طلوع آفتاب بیشتر فعال هستند؛ بدین سبب برای صیانت از خود در مقابل گزش پشه باید پوست خودرا بپوشانید، شلوار و پیراهن آستین بلند بپوشید و از دافع حشرات برای پوست و لباس استفاده کنید.
استفاده از اسپری حاوی DEET بر روی پوست و اسپری حاوی پرمترین جهت استفاده در لباس از دیگر مواردی بود که یادگاری نیا برای پیش گیری از مبتلاشدن به مالاریا به آن اشاره نمود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، وی در خاتمه سایر راه های انتقال مالاریا را از مادر به فرزند متولد نشده، بوسیله تزریق خون و به اشتراک گذاری سوزن های استفاده شده ذکر کرد.1402/02/05
11:44:20
5.0 / 5
437
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳