قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

تلاش جهت استفاده از مداخلات روانی اجتماعی به جای مداخلات قضایی

تلاش جهت استفاده از مداخلات روانی اجتماعی به جای مداخلات قضایی

به گزارش قائم، مدیر اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی استان تهران توجه به مسائل مددکاران را ضروری دانست و اظهار داشت: هم اکنون اورژانس اجتماعی تلاش دارد مداخلات روانی اجتماعی را جایگزین مداخلات قضایی کند و به صدمه های اجتماعی شامل کودک آزاری، همسرآزاری و... حمایت اجتماعی عرضه نماید. مداخلات روانی اجتماعی در اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی توسط کارشناسان روان شناسی صورت می گیرد و مشاوران و کارشناسان در خط ۱۲۳ پاسخگوی تماس شهروندان هستند.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، مهدیه اخگری در مورد نقش و اهمیت مددکاران در جامعه با اشاره به اینکه مددکاران در مهار و کنترل و جلوگیری از صدمه های اجتماعی نقش مؤثری دارند، اضافه کرد: مددکاری اجتماعی حرفه کاملا تخصصی مبتنی بر دانش، اصول و ارزش هایی است که فرد به واسطه توانمندی های شخصی می تواند در جهت رفع مشکلات افراد و گروه ها تأثیرگذار باشد.
اخگری اضافه کرد: مددکاران در سازمان هایی که به شکلی در زمینه صدمه های اجتماعی مسئولیت دارند مانند بهزیستی، بهداشت و درمان و زندان ها، کانون های اصلاح و تربیت و... به فعالیت می پردازند و در اصلاح جامعه نقش حساسی دارند.
مدیر اورژانس اجتماعی و کارشناس مسئول سازمان بهزیستی استان تهران تصریح کرد: در سالهای اخیر وظایف مددکاران اجتماعی بیشتر شناخته شده و سیستم قضایی به این مورد اشراف دارد و حمایت هایی از مددکاران صورت می گیرد.
وی با تاکید بر اهمیت و لزوم فرهنگ سازی و نهادینه کردن نقش مهم مددکاران در جامعه و آشنایی سازمان ها با مددکاران خاطرنشان کرد: بزرگ ترین مهارت مددکار اجتماعی شناخت منابع برون سازمانی جهت ارجاع است. در این خصوص شبکه ارتباطی ما ضعیف بوده و نیاز است که شبکه ارتباطی در این مورد شناسایی و ارتباط تنگاتنگ شود.
ایشان در ادامه با تاکید بر لزوم تقویت رویکرد رشد و تربیت مددکاران در دانشگاه ها، اظهار داشت: در سالهای اخیر مددکاری اجتماعی به صورت تخصصی و رسمی در دانشگاه ها در مقاطع مختلف از کارشناسی تا دکتری تدریس می شود.
مدیر اورژانس اجتماعی و کارشناس مسئول سازمان بهزیستی استان تهران خاطرنشان کرد: انجمن علمی مددکاران هم برای ارتقای دانش و مهارت مددکاران دوره های متنوعی را برگزار می نماید.
اخگری در ادامه ضمن اشاره به تشکیل اورژانس اجتماعی اضافه کرد: هم اکنون اورژانس اجتماعی تلاش دارد مداخلات روانی اجتماعی جایگزین مداخلات قضایی کند و به صدمه های اجتماعی اعم کودک آزاری، همسرآزاری، دختران فرار و... حمایت اجتماعی عرضه نماید. مداخلات روانی اجتماعی در اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی توسط کارشناسان روان شناسی صورت می گیرد و مشاوران و کارشناسان در خط ۱۲۳ پاسخگوی تماس شهروندان هستند.
وی خاطرنشان کرد: تمرکز در اورژانس اجتماعی به عرضه خدمات حمایتی، اجتماعی، روان شناختی برای زنان و دختران در معرض صدمه است.
مدیر اورژانس اجتماعی و کارشناس مسئول سازمان بهزیستی استان تهران که در برنامه ای تلویزیونی سخن می گفت، توجه به مسائل مددکاران را ضروری دانست و بیان نمود: اگر مددکار اجتماعی دغدغه معاش نداشته باشد می تواند خدمت مؤثرتری به جامعه عرضه نماید.
منبع:

1402/03/19
13:38:46
5.0 / 5
254
تگهای خبر: برنامه , بهداشت , خدمات , دكتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان قائم