قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

فرصت یکماهه وزارت بهداشت برای اصلاح تغییر نام مراکز درمان اعتیاد

فرصت یکماهه وزارت بهداشت برای اصلاح تغییر نام مراکز درمان اعتیاد

به گزارش قائم، به دنبال ابلاغ دو دستورالعمل جدید در حوزه درمان اعتیاد و تغییر نام مراکز درمان اعتیاد از (MMT) به مراکز (SUD) توسط وزارت بهداشت، ستاد مبارزه با مواد مخدر که چندی قبل بعنوان دستگاه بالادستی در حوزه مبارزه با مواد مخدر، بر ضرورت بازنگری این دستورالعمل تاکید کرده بود، حالا اعلام نموده است با عنایت به این که دستورالعمل مذکور دارای اشکالاتی بود، وزارت بهداشت برای اعمال آخرین تغییرات و اصلاحات، از ستاد مواد مخدر یک ماه فرصت خواسته است.


به گزارش قائم به نقل از ایسنا، اردیبهشت ماه سال جاری دکتر سعید کریمی- معاون درمان وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت توزیع داروی متادون در مراکز MMT و همینطور تعیین روش های جدید درمان و ترک اعتیاد، به ایسنا اعلام نمود «در گذشته به مراکز درمان اعتیاد MMT ( MAITANANC THARPY METHADON) می گفتند، نام گذاری این مراکز به شکلی بود که گویا وظیفه این مراکز تنها اینست که به صورت مداوم متادون تجویز کنند. این درحالی است که مأموریت این مراکز فراتر از اینست و باید به سمتی روند که برخی از مبتلایان به اعتیاد را ترک دهند. البته برای برخی از معتادین هم کاهش خطر وجود دارد، اما بسته خدماتی شان متنوع بوده و داروهایی که دارند، فقط متادون نیست، بلکه انواع و اقسام داروست. ازاین رو نام این مراکز به SUD که مخفف (Substance Use Disorder) است، تغییر یافت.»
او همینطور با اشاره به اینکه حدود ۸۰۰۰ مرکز ترک اعتیاد در کشور وجود دارد، اظهار داشت: ۲۰ سال است که این مراکز کار می کنند و تغییر آنچنانی در آنها نبوده است. بر این اساس طبق تصمیمات ستاد ملی مبارزه با مواد مخدر، وزارت بهداشت وظیفه داشت که تمام دستورالعمل های این مراکز را بازنگری کند که این اقدام انجام شد، طی دو دستورالعمل که یکی برای مراکز و یکی در رابطه با نحوه درمان و روش های جدید درمان است، ابلاغ و در معاونت درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان شد و اقدامات در ارتباط با آن انجام شده است. پس از بررسی و جمع آوری نظرات همه اعضا، از راه ستاد مبارزه با مواد مخدر هم ابلاغ و نهایی می شود.
هرچند که ستاد مبارزه با مواد مخدر این اقدام وزارت بهداشت را اقدام مطلوبی دانسته بود، چونکه به قول مدیرکل درمان ستاد، در این تغییر نام مراکز درمان اعتیاد می خواهند بگویند تمرکز ما صرفاً بر روی دارو نیست و تمرکز بیشتری بر خدمات روانشناختی دارد و این اقدام مطلوبی است، اما با توجه به این که هرگونه ابلاغ یا تدوین یا هر برنامه ای ابتدا باید در کمیته درمان مطرح و سپس توسط دبیر کل یا در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر به تصویب برسد، مدیرکل درمان ستاد در عین حال در همان زمان اعلام نمود که اگر مقرر است هر تغییری در زمینه اسناد در ارتباط با درمان اعتیاد در کشور ایجاد شود، باید توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر بعنوان دستگاه بالادستی که وظیفه نظارت، هماهنگی و سیاستگذاری را دارد به تصویب برسد.
حالا اما مجید قربانی در جدید ترین اظهارات خود در رابطه با روند اصلاح این آیین نامه به ایسنا می گوید: در نشست کمیته درمان کاهش صدمه و حمایت های اجتماعی که در وزارت بهداشت برگزار می شود، دستورالعمل تاسیس و نگهداری مراکز درمان مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد که دستورالعمل تاسیس و بهره برداری مراکز درمان سرپایی به همراه اصلاحات برای ستاد مبارزه با مواد مخدر ارسال شود تا ستاد ضمن مطابقت دستورالعمل با اسناد بالادستی و در صورت عدم وجود مغایرت با اسناد، آنرا برای دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر یا برای طرح جلسه ستاد جهت ابلاغ ارسال نماید.
به نقل از ایشان، یکی از اشکالات دستورالعمل این بود که باید این روند را طی می کرد تا در کمیته تصویب و برای ستاد ارسال شود و در صورت نداشتن مغایرت با آیین نامه اجرایی، برای دبیرکل یا طرح در جلسه ستاد جهت ابلاغ ارسال شود.
قربانی افزود: البته دستورالعمل یاد شده دارای برخی اشکالات محتوایی هم بود؛ جزئیات این اصلاحات در آخرین جلسه کمیته درمان، کاهش صدمه و حمایت های اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت و مصوب شد تا این اصلاحات اعمال شود.
مدیرکل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر خاطرنشان کرد: در جهت اصلاحات انجام گرفته قرار است دستورالعمل مذکور به تایید و امضای سه دستگاه وزارت رفاه و تأمین اجتماعی، وزارت بهداشت و دبیرخانه ستاد برسد.
قربانی با اشاره به اینکه هنوز نسخه اصلاح شده نهایی برای ستاد مبارزه با مواد مخدر ارسال نشده است، اظهار داشت: وزارت بهداشت برای اعمال آخرین تغییرات یک ماه فرصت خواسته است. بعد از آنکه این اصلاحات برای اداره کل درمان ستاد ارسال شود، آنرا به دفتر حقوقی ارسال می نماییم تا با اسناد بالادستی مطابقت داده شود.
منبع:

1402/06/11
08:28:15
5.0 / 5
313
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳