قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت
توسط نشر صاد؛

رمان یثرب چاپ شد

رمان یثرب چاپ شد

قائم: قائم: رمان یثرب نوشته حسینعلی جعفری بتازگی توسط نشر صاد منتشر و راهی بازار نشر شد.به گزارش قائم به نقل از مهر، رمان «یثرب» نوشته حسینعلی جعفری بتازگی توسط نشر صاد منتشر و راهی بازار نشر شده است.
داستان این کتاب دربرگیرنده قسمتی از تاریخ صدر اسلام است که تاثیر مهمی در دعوت پیامبر اکرم (ص) و گسترش دین اسلام دارد. محور اصلی رمان اتفاقاتی است که بعد از هجرت پیامبر (ص) به یثرب یا مدینه النبی رخ دادند؛ شهری که یهودیانش بارها بر طبق متون کهن و تورات، وعده ظهور پیامبر آخرالزمان را داده و خبر آمدنش را اعلام نموده بودند. این یهودیان برای دیدن این پیامبر از شامات به عربستان مهاجرت کرده و در یثرب ساکن شده بودند تا محمد (ص) را ببینند.
متن رمان و شروع قصه هم با خود شهر یثرب و معرفی آن است: جدال بر سر یثرب بود... یثرب. یثرب. یثرب. ایستاده میان دو سنگستان سیاه. به سیاهی ذغال. قامت افراشته میان دو کوه عیر و اُحُد. سبز مایل به سیاه. نخلستان گسترده. مثال سفر پرزرق. پر از چاه هایی که زود به آب رسیده بودند...
رمان «یثرب» سه فصل اصلی دارد که هر فصل به بخش های مختلف تقسیم می شود. فصل اول با ۱۷ بخش، فصل دوم با ۴۱ بخش و فصل سوم در ۱۶ فصل نوشته شده است.
در قسمتی از این کتاب می خوانیم:
عبدالله می خواست بگوید تقسیم کار و نگفت. می ترسید باز زید از این همه سوال گاه و بی گاهش اخم کند. دنبالش راه افتاد تا چند دسته گشتی را به چادر فرماندهی بخوانند. کم کم سیصد مرد جمع شدند و محمد برای آنان سخن گفت و زید را به فرماندهی شان منصوب نمود و اصرار کرد به اطاعت از فرماندهی که نشانه تقوای الهی است. ابن حریش هم آمد و شهر را بین خود تقسیم کردند. قسمتی از آن به ابن حریش سپرده شد که دویست مرد جنگی به همراه او بودند و بخش دیگر به زید با سیصد مرد جنگی تحت فرمانش.
ابوحباب نگاهی به دور و بر کرد: «من اینجا چه می کنم؟ دیگر هیچ جا امن نیست. باید بروم و از خانه خودم محافظت کنم.» و بلند اظهار داشت: «خانه های ما بی حفاظ است.» و رفت. کم کم دیگرانی هم آمدند: «خانه های ما بی حفاظ است.» و از محمد اجازه می خواستند که بروند و از خانه خود محافظت کنند.
اوس بن قیظی هم رفت نزد محمد: «خانه ما بی حفاظ است. میان خانه های ما بنی حارثه و لشکر بنی غطفان مانعی نیست. می ترسیم که...»
محمد هم اجازه داد که او و برادرش بروند.
سعد معاذ اظهار داشت: «یا رسول الله! اجازه نده. این ها دروغ می گویند.»
اوس دندان بر دندان سایید و ساکت ماند. برادرش مِربَع اظهار داشت: «چرا دروغ بگوییم؟»
سعد معاذ اظهار داشت: «هر وقت کار سخت می شود بنی حارثه می گریزد عادت دیرینه آن هاست.» و اصرار داشت که محمد اجازه ندهد اما محمد نمی خواست کسی را به زور نگه دارد.
این کتاب با ۴۸۶ صفحه، شمارگان ۲۰۰ نسخه و قیمت ۳۹۹ هزار تومان انتشار یافته است.


منبع:

1402/11/02
13:06:49
5.0 / 5
252
تگهای خبر: اسلام , پیامبر , دین , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم