قائم فرهنگ مهدویت
قائم : فرهنگ مهدویت

در سوگ ریحانه رسول الله

در سوگ ریحانه رسول الله

به گزارش قائم باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: بانوی بی نشان مزار تو در قلب عاشقان توست. بعد از تو تمام یاس های زمین، نیلوفری اند.


در سوگ ریحانه رسول الله (ص) دل ها غمگین و از چشم ها باران اشك جاری است، سنگ‏ ها در فراق یاس نبوی ندبه می خوانند، در غروبی كه شاخه ه‏ایش را شكستند. بیشتر از هزار و ۴۰۰ سال می گذرد از روزی كه خانه ای در آتش سوخت و یاس نبوی میان در نیم سوخته و دیوار خانه چنان قرار گرفت كه هنوز ندای مظلومیتش در همیشه تاریخ به گوش می رسد. بانوی بی نشان مزار تو در قلب عاشقان توست. بعد از تو تمام یاس های زمین، نیلوفری اند. خداحافظ ای مادر هستی، خداحافظ ای اولین شهیده راه ولایت.
نگاهی گذرا بر زندگانی كوتاه و پر بركت بانوی آب و آیینه حضرت فاطمه (س) در سال پنجم بعثت، ۲۰ جمادی الثانی در مكه به دنیا آمد، خدا مژده ولادت حضرت زهرا (س) را در سوره مباركه كوثر به پیامبر (ص) داده بود و برای دلداری و دلگرمی ایشان در مقابل دشمنان سرسختی، چون ابوجهل و ابولهب كه با درگذشت پسران پیغمبر او را ابتر و مقطوع النسل می خواندند، فرمود: به یقین ما به تو كوثر (خیر و بركت فراوان) عطا كردیم.
بعد از ازدواج حضرت خدیجه (س) با رسول خدا (ص)، زنان مكه از وی كناره گیری كردند. خدیجه، چون فاطمه را حامله شد، خدای تعالی ساره همسر ابراهیم خلیل، آسیه همسر فرعون و مریم دختر عمران را فرستاد تا در وضع حمل به وی كمك كنند. فاطمه (س) خیر كثیر است پیامبر اكرم (ص) می فرمایند: دخترم را فاطمه نامیدم، برای اینكه خدای عز و جل او و كسی را كه دوستدار او باشد از آتش جدا و دور كرده است، در جایی دیگر دلیل این نامگذاری را این گونه بیان كرده اند كه از هر گونه بدی جدا و بریده شده است. برای ایشان القاب و صفات مختلفی همچون زهرا، صدیقه، طاهره، مباركه، بتول، راضیه و مرضیه ذكر شده است. ام الحسین، ام الحسن، ام الائمه و ام ابی ها همچون كنیه های بانوی دو عالم است. امام باقر (ع) در مورد لقب ام ابیها، به معنای مادر پدر فرموده است: فاطمه ریشه ی شجره طیبه پیامبر خدا است، اگر ریشه نباشد درخت خشك می ­شود و اگر فاطمه (س) نبود شجره ی طیبه پیامبر خشك می ­شد. او به راستی ستون و اساس پدرش و مادر پیامبر خدا بود. خداوند خیر كثیر را در وجود او قرار داد و مراد از خیر كثیر نیز فرزندان علی و فاطمه است كه در حقیقت پس از رسول گرامی، آنان حافظ و سبب بقای اسلام اند. ماجرای خواستگاری امیرمومنان از صدیقه طاهره (س)
قبل از حضرت علی (ع) ابوبكر و عمر آمادگی خودرا برای ازدواج با حضرت زهرا (س) اعلام نموده بودند و هر دو از پیامبر یك پاسخ شنیده بودند و آن این كه دخترم برای ازدواج منتظر وحی الهی است. علی مقابل السلام هنگامی كه برای خواستگاری دختر پیامبر (ص) به خانه ایشان رفته بود، با سخنانی شیرین خواسته اش را چنین بازگو كرد: یا رسول الله وقتی خردسال بودم مرا با غذای خود و به اخلاق و منش خود بزرگم كردید. حالا كه بزرگ شده ام، دوست دارم خانه و همسری داشته باشم تا در سایه انس با او، آرامش یابم. آمده ام تا دخترتان فاطمه را از شما خواستگاری كنم.
آب مهریه حضرت زهرا (س) است چرا گفته می شود آب مهریه حضرت زهراست و یا اینكه چرا در منابر و روضه ها بارها و بارها شنیده ایم آب فرات را بر روی پسر فاطمه (س) بستند، در صورتیكه مهر مادر ایشان بوده است. حجت الاسلام ایمانی كارشناس مذهبی در گفت و گو با ما، اظهار داشت: هنگامی كه حضرت علی (ع) به قصد ازدواج با فاطمه (س) به منزل پیامبر (ص) رفت، پیامبر به ام سلمه فرمود: «برخیز و در را بگشای، كه این همان است كه خدا و رسولش او را دوست دارند.» ام سلمه فوراً در را باز كرد و علی (ع) داخل شد. در صورتیكه امام اول شیعیان در كمال حجب، حیا و خجالت بود پیامبر (ص) فرمود: علی جان حاجتی داری؟ آسوده باش، امیدوارم كه حاجت تو برآورده شود. علی (ع) نیز قصد خودرا بازگو نمود و از فاطمه (س) خواستگاری نمود. پیامبر فرمود: چه چیزی برای تو است كه مهریه فاطمه (س) قرار دهی؟ ایشان عرض كرد: ای رسول خدا! تو خود شاهد هستی كه برای من به جز شمشیر و شتر و زره، از مال دنیا چیزی نیست. پیامبر صلی الله مقابل و سلم فرمود: ای علی شمشیر و شتر مورد نیاز توست، اما زره ات را بفروش و با آن مراسم ازدواج با فاطمه (س) را فراهم كن.
او افزود: قدر مسلم این است كه مهریه آن حضرت بیشتر از پانصد در هم و كمتر از چهار صد درهم نبوده است، و این مقدار پانصد درهم عبارت از مقدار مهریه ای است كه رسول خدا (ص) تعیین نموده و از آن تعبیر به مهر السنه هم می شود و این سیره الگویی برای سایر مسلمانان و گروندگان به اسلام قرار گرفت. این كارشناس مذهبی افزود: این مطلب كه در زبان برخی از مردم مشهور شده كه آب مهریه حضرت زهرا (س) است منشأ روایی دارد كه به چند نمونه از این روایات اشاره می شود: امام باقر(ع)می فرمایند: چهار نهر فرات، نیل، نهروان و بلخ در روی زمین برای حضرت زهرا سلام الله علیها قرار داده شده است. همین طور در حدیث دیگر آمده كه امام باقر (ع) فرمودند: مهریه حضرت زهرا (س) در آسمان یك پنجم دنیا و ثلث بهشت و چهار رود از رودهای دنیا. فرات، نیل، نهروان و بلخ مقرر شده و در زمین هم مهر السنة یعنی پانصد درهم بوده است. حجت الاسلام ایمانی اظهار داشت: بدین سبب مدلول «آب مهریه زهرای اطهر است»، عبارت از، آب رودهایی است كه خداوند متعال آنها را بعنوان مهریه در روی زمین برای آن حضرت قرار داده و چون كه این چهار رود آب های زیادی در ذخیره دارند، بدین لحاظ تعبیر به «آب مهریه زهرا است» می كنند. او افزود: علت این نوع مهریه این است كه حضرت زهرا سلام الله علیها را خداوند به حضرت علی مقابل السلام تزویج كرده است و وقتی كه خداوند دختری را به عقد پسری درآورد هدیه ای با عظمت در نظر می گیرد. هدیه خداوند به طور قطع یك هدیه مهمی خواهد بود. 2323

1398/11/11
21:19:53
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: ائمه , اسلام , امام , پیامبر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان قائم